Erdvės

Gotikinė pasaka: viešbutis, vadinamas keliautojų svajone

Sukurtas kaip neįkainojama meninė patirtis, vidury Škotijos aukštumų esantis viešbutis „The Fife Arms“ siūlo pažinti įvairiausią iš svajų ir legendų sukurtą Škotiją.
Reading time 7 minutes
„The Fife Arms“ židinys, kurio tamsios medinės skulptūros seka visiems škotams taip artimas eiles, jų autorius – bardu vadinamas Robertas Burnsas.

Jį vadina „Karalienės keliu“. Jis driekiasi nuo Aberdyno miesto iki pat nacionalinio Kerngormo parko aukštumose, palei Di – sraunią pilkai mėlyną upę, kurios pavadinimas kildinamas iš žodžio „deivė“. Gaivinama daugybės šaltinių, galiausiai ji pati įteka į Šiaurės jūrą. Pusantros valandos kelionė automobiliu rudens popietę veikiau primena sapną – brolių Grimų pasakas primenantys kraštovaizdžiai keičia vienas kitą. Pušų ar beržų giraitės, raudonųjų paparčių pievos, nedideli pilko granito plytų ūkiai, plačios smaragdo žalumo pievos su baltomis čia besiganančiomis avimis. Kažkur, kur žvilgsnis nepasiekia, tyvuliuoja ežerai, rymo kalvos ir stūkso kalnai. Galiausiai pasiekus Breimaro miestelį nebekyla klausimų, kodėl Princas Albertas 1852 metais kaip dovaną savo jaunajai žmonai karalienei Viktorijai nupirko Balmoralą. Nuo pasaulio nutolusį prieglobstį, įsikūrusį laukiniame grožyje. Šiandien tai mėgstama karalienės Elžbietos II ir princo Čarlzo vasaros rezidencija.

Svajonės ištakos

Tokią pat meilę šioms vietovėms pajuto ir „Hauser & Wirth“ įkūrėjai Manuela ir Iwanas Wirthai, prieš kelerius metus apylinkes išvydę lankydami Kerngormą. Vienas didžiausių meno galerijų Ciuriche, Londone, Los Andžele, Honkonge ir Niujorke valdanti pora jau turėjo nuosavybės Somersete, bet ieškojo ko nors ir Škotijoje. Retą perlą jie aptiko Breimaro (500 gyventojų) miestelyje. Pradžioje šis XIX amžiaus pabaigos pastatas buvo Fifo kunigaikščio medžioklės paviljonas, kurį suprojektavo škotų architektas Alexanderis Marshallas Mackenzie. Bėgant dešimtmečiams „The Fife Arms“ vis augo, nors ir kiek anarchiškai, kol galiausiai tapo gana niūriu ir gana apleistu viešbučiu. Tačiau šioje beveik tuščioje kriauklėje Wirthų šeima iškart pamatė, kokį pasaulį čia galima atkurti. Statybos darbus jie patikėjo agentūrai „Moxon Architects“, vidaus apdailą – Russellui Sage’ui ir jo komandai, o jiems padėjo nuolat prie projekto dirbę du istorikai.

 

Po ketverių metų renovacijos ir neįtikėtino perfekcionizmo galutinis rezultatas pribloškia – tai turtinga Škotijos, jos kultūros, senojo ir šiuolaikinio meno vizija, įpinanti ir šio krašto gamtą, amatus, vietos produktus bei meilę visiems šiose aukštikalnėse gyvenantiems žmonėms. Be Prancūzijoje esančio netipinio „Colombe d’Or“, joks kitas pasaulio viešbutis neturi tiek daug išskirtinės kokybės meno kūrinių kaip „The Fife Arms“. Be to, svečių kambarius, koridorių užkaborius, svetaines ir laiptų labirintus puošia nepaprastai gausi Škotijos meno kolekcija, vietos įdomybės ir mažmožiai. Iš viso čia sutalpinta 16 000 meno ir antikvarinių kūrinių, kuriančių Škotijos ir Viktorijos laikų viziją.

1590402766326585 the fife arms upper deeside landscape credit ben addy

Viešbutyje yra 46 kambariai, kurių kiekvienas kruopščiai ir su meile dekoruotas. Jie visi suskirstyti į penkias temas: „Scottish Culture“ (angl. Škotijos kultūros) su nuostabiais Lordo Byrono ar Jakobinų sukilimo motyvais, „Victoriana“ kambariuose pagerbiama karalienė ir jos favoritas Johnas Brownas, jos mylimiausias šuo Sharpas ir princas Albertas, taip pat yra „The Royal Suites“ (angl. karališkieji apartamentai), „Nature and Poetry“ (angl. Gamta ir poezija) bei „The Croft“ (angl. Ferma) kambarių grupės, pastarojoje atspindėtos Škotijos mistinės būtybės, pasakos ir folkloro elementai. Kiekviename kambarių, kaip ir visame viešbutyje, karaliauja savotiška nuotaikinga manija maišyti senus ir naujus meno kūrinius. Williamo Morriso tapetais išpuoštoje bibliotekoje stovi vaškinė karalienė Viktorija, apsirengusi juodais gedulo rūbais (pirkinys iš „Madame Tussauds“ muziejaus), ir per langą žvelgia į milžinišką Louise Bourgeois kurtą vorą („Spider“, 1994). Tas neretai rizikingas, bet visada pavykęs skirtingų kultūrų dialogas puikiai atspindi ir pačią Škotiją.

Menininkų oazė

Tačiau Manuela ir Iwanas Wirthai nusprendė žengti dar toliau ir kūrinius ėmė užsakinėti iš įvairiausių žemynų menininkų.

 

Svetainėje kabo Pablo Picasso paveikslas „Muškietininkas“ (1967), kinų menininkas Zhangas Enli kone haliucinogeninėmis spalvomis išmargino lubas, įkvėptas vietos peizažo ir čia randamo agato spalvų. Argentinietis Guillermo Kuitca valgomojo sienas ištapė kubistinio stiliaus freskomis, kuriose atkartojamos sraunios palei viešbutį tekančios upės uolos. Jos stebinančiai puikiai dera su milžinišku Brueghelio Jaunesniojo darbu, kuriame pavaizduota miestelio mugė bei prie lango pritvirtintu Gerhardo Richterio juodu ereliu.

1590402795060057 2 ancient quartz by zhang enli 2018 the drawing room the fife arms .credit. sim cannetty clark
Įkvėptas šiose vietovėse randamo agato kinų menininkas Zhangas Enli nutapė svetainės lubas.

Hole kabo ryški neoninė medinė lempa, sukurta amerikiečio Richardo Jacksono. Privačioms šventėms skirtoje salėje indas Subodhas Gupta sukūrė milžinišką šviestuvą iš indų, sidabruotų ąsočių ir šviesų, kuris byloja ir apie indiškąsias šventes, ir apie legendinį škotų svetingumą. Viešbučio herbą – elnią su sparnais – sukūrė menininkas Jamesas Prosekas. Herbas – tarsi atspindys virš įėjimo pakabintos karalienės Viktorijos 1874-aisiais tapytos akvarelės, kurioje pavaizduota jos ištikimo medžioklės palydovo (ir meilužio?) Johno Browno nudobto elnio galva. Ant viešbučio sienų ir darbuotojų aprangoje (vyrai čia, žinoma, dėvi kiltus) galima pamatyti tradicinį miestelio audinį – Fifo kunigaikščio tvidą bei škotišką tartaną, kurį menininkė Araminta Campbell sukūrė specialiai šiam viešbučiui.

 

Nepakartojama patirtis

Vos kelių dienų viešnagė „The Fife Arms“ suteikia galimybę panirti į gotikinį sapną, apžiūrėti serialui „Karūna“ tinkančius interjerus, įžengti į Viktorijos erą, kokią pajėgtų sukurti tik tokie kino kūrėjai kaip Timas Burtonas ar Hayao Miyazaki, gebantys kurti nuolat mus pakerinčius dalykus.

 

Ši patirtis neeilinė ir savo kūrybiškumu, malonumu, lobiais, ir staigmenomis. Čia galima mėgautis popietės arbatėle su nuostabia iš vietos uogų pagaminta uogiene ir dar šiltomis tradicinėmis bandelėmis „scones“. Čia gera pasiklysti šimtais medžioklės trofėjų išpuoštuose laiptuose, po vakarienės klausytis kaliforniečio muzikanto Marko Bradfordo, pianinu grojančio Eltono Johno „Queen“, virš jo kabant Luciano Freudo pirmagimės dukros Annie (1962) portretui. Po pasivaikščiojimo malonu sušilti prie unikalaus židinio, kurio tamsios medinės skulptūros seka visiems škotams taip artimas eiles, jų autorius – bardu vadinamas Robertas Burnsas. Kodėl Elsa Schiaparelli (ji buvo dažna viešnia miestelyje) primenančiame art déco stiliaus bare nepagurkšnojus puikaus kokteilio, kol restorano „The Clunie“ šefas Timothy Kensettas su meile ruoš apylinkėse sumedžiotą žvėrieną ar raudonomis muskato vynuogėmis gardintą laukinę antį? Jus aptarnaus atsidavęs personalas, o jei norėsis ko nors paprasčiau, vietos alaus bare galima užsisakyti tradicinės žuvies su bulvytėmis.

1590402833595349 4 the fife arms child portrait annie by lucian freud
Luciano Freudo vyriausiosios dukters paveikslas „Annie“ (1962).
1590402846548591 3 afternoon tea in the drawing room at the fife arms bramear. photo credit sim canetty clarke
Svetainėje kabo Picasso paveikslas „Sėdintis muškietininkas“ (1967).

Apylinkes galima apžiūrėti kartu su gidais, o pasivaikščiojimai skirti įvairiausiems keliautojams. Ir tai pats geriausias būdas aprėpti aukštumų žemes. Jei viduje dar išsaugojote vaiką, galėsite net leistis į lobių medžioklę, kurią pagerbdami Robertą L. Stevensoną sugalvojo viešbučio darbuotojai. Šis rašytojas kaimynystėje esančiame name parašė garsųjį kūrinį „Lobių sala“. Iš „The Fife Arms“ neįmanoma išvykti neperpratus šių amžinų poeto Roberto Burnso eilučių: „Mano širdis yra aukštumose, nors jos ir toli, Mano širdis yra aukštumose, medžiodama stirną; Medžiodama laisvą stirną, lėkdama su danielium, Mano širdis yra aukštumose, visur, kad ir kur būčiau.“

1590402859105064 5 german emperor s suite at the fife arms braemar. photo credit sim canetty clarke
Vienas iš 46 „The Fife Arms“ kambarių. Kiekvienas kambarys čia dekoruotas skirtinga tematika.

Beno Addy, Simo Canetty-Clarke’o nuotr.

susiję straipsniai

Rekomenduojame