Erdvės

Baldų kūrėjas Jurgis Garmus: kuo forma švaresnė, tuo mažiau ji pavaldi laikui

Paprastumas ir išskirtinumas, tikslumas ir vaizduotė – tokiais iš šalies atrodytų paprastais šiuolaikinio dizaino sprendimais vadovaujasi prekės ženklo „jot.jot“, kuriančio šiuolaikiškus baldus, šviestuvus bei interjero aksesuarus, įkūrėjas Jurgis GARMUS. „Kūrybiniame procese sudvejoję, kad galbūt produktui dar ko nors trūksta, stengiamės ne pridėti, o labiau atimti. Kuo forma švaresnė, tuo mažiau ji pavaldi laikui“, – sako jis.
Reading time 6 minutes

jot.jot – kas slepiasi po šiuo pavadinimu?

 

Tai – prekės ženklas, kaip skėtis, po kuriuo buriasi daug kūrybingų asmenybių ir įdomių bendrų kolekcijų. Anglų kalboje egzistuoja posakis „jot it down“, o tai reiškia, kad į galvą ateinanti mintis yra greitai užrašoma, paeskizuojama ar kitaip pasižymima. Dvigubas „jot“ tiesiog yra žaismingumas, kas irgi nusako mūsų požiūrį į formuojamą kolekciją bei kuriamą estetiką.

 

Atstovaujate šiuolaikinio dizaino krypčiai. Kaip kilo idėja kurti svarbiausias interjero detales?

 

Mūsų kolekcijose yra ne tik baldų, bet ir interjero aksesuarų bei šviestuvų. Manau, kad kuriant bendrą šių daiktų kompoziciją, kolekciją išsakoma daug stipresnė žinutė, nei kuriant pavienius produktus.

 

Jaučiu, kad mes jau radome savo kelią ir savitumą – su kiekvienu atsiradusiu nauju produktu žinutė tampa vis lengviau skaitoma. Ateityje norėčiau, kad jot.jot taptų kaip sprendimas erdvei, kurioje dirbame ar gyvename.

 

Idėja kurti standartinius produktus nesusiformavo iš karto. Tai nėra mano pirmasis verslas. Ankstesnė veikla buvo mažiau kūrybiška, praktiškesnė – prieš dešimtmetį įkūriau gamybinę įmonę, kurioje vykdėme užsakomąją gamybą. Kiekvieną projektą tekdavo aptarti ir derinti su architektais, nenukrypstant nuo jų kūrybingų sprendimų ir įgyvendinant tai kokybiškai.

 

Bėgant laikui formavosi ir mano skonis bei kūrybinė ambicija. Negalėčiau vadinti savęs dizaineriu, bet jaučiuosi turintis estetinį pojūtį, kuris leidžia bendradarbiauti su įvairiais dizaineriais, atsijoti jų idėjas, kas galėtų virsti apčiuopiamu objektu ir taip papildyti mūsų formuojamą kolekciją.

1594640912614783 jotjot 04877

Kiek laiko užtrunka sukurti produktą nuo idėjos iki realaus gaminio atsiradimo?

 

Kaip ir visos užduotys gyvenime, ne visos vienodai lengvos, bet principai ir žingsniai visada panašūs. Proporcijų paieškos pagal produkto medžiagiškumą, tinkamos gamybinės įmonės ieškojimas, prototipų kūrimas, optimaliausio būdo ieškojimas gaminti tiražą ir kiti faktoriai. Kartais visą procesą pavyksta įgyvendinti ir per šešis mėnesius, o kartais tai užtrunka ir dvejus metus. Sunku padėti galutinį tašką – nuolat tobulinamas pats procesas ar pakuotė.

 

Kokių pagrindinių taisyklių laikotės stilistikoje?

 

Yra keletas principų, kuriais vadovaujamės, kurdami savo estetiką. Niekada nesivaikome trumpalaikių madų, tarkime, spalvų ar medžiagiškumo bei jų kombinacijos. Mūsų akimis forma ar skulptūriškumas – svarbiausios savybės. Jei forma yra tvari, ne taip svarbu, kokios spalvos „rūbą“ ji vilkės.

 

Kūrybiniame procese sudvejoję, kad galbūt produktui dar ko nors trūksta, stengiamės ne pridėti, o labiau atimti. Kuo forma švaresnė, tuo mažiau ji pavaldi laikui, sensta daug lėčiau arba išvis nesensta ir tampa ikoniška.

Nuotraukoje - Jurgis Garmus

Šiuolaikinis dizainas išpopuliarėjo praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje, kada kuriant namų dekorą̨ dėmėsį pradėta kreipti į tai, kas populiaru esamuoju laiku. Kas aktualiausia šiandien?

 

Kiekvienas esame skirtingas ir mums aktualūs skirtingi dalykai, bet bendrai – kiekvienas esame panašus savo kūno ergonomika. Tai diktuoja ir daiktų proporcijas, nors kartais pavyksta rasti spragą, pavyzdžiui, mūsų kuriamas šviestuvas, kurio didžioji versija yra net 170 cm diametro. Niekur nėra pasakyta, kad šviestuvas turi būti mažas ir negali būti stiprus interjero akcentas.

 

Mano akimis, dizaine didieji lūžiai įvyksta kartu su naujų medžiagų ar technologijų atsiradimu, tarkime, faneros atsiradimas suteikė galimybę Charlesui ir Ray Eamesams penktajame dešimtmetyje sukurti ikoninius dizainus, kurie pritaikomi ir gaminami dar šiomis dienomis. Arba plastiko atsiradimas – 1965 metais jis paskatino sukurti „Panton“ kėdę, vis dar tiražuojamą iki šiol. Šios medžiagos dizaineriams leido ieškoti organiškų formų pramoniniame dizaine, kas prieš tai buvo neįmanoma.

1594641100879856 ba pouf ambient 02
1594641105444983 baba easy chair 011594641108457911 jotjot 2018 12 290052

Ryškiausia šiandienos tendencija – natūralių̨ medžiagų̨ naudojimas tiek interjere, tiek ir eksterjere. Kokias medžiagas renkatės bei siūlote savo klientui?

 

Manau, kiekvienas žmogaus žengtas žingsnis yra šiek tiek griaunantis. Ir kartais neaišku, kuris labiau – ar pagamintas medinis stalas, dėl kurio buvo nukirstas medis, ar pagaminta plastikinė kėdė. Savo DNR turime smalsumą ir norą kurti, konkuruoti, gal kartais ko nors atsisakę ir nedarydami nuveiktume daugiau. jot.jot neturi fobijų medžiagiškumui, bet stengiamės kurti produktus atsakingai, kad vėliau komponentus būtų galima atskirti ir juos rūšiuoti, perdirbti.

1594641252002686 jot 0340

Kalbant apie pramoninį dizainą – procesai dar nesustyguoti. Viskas tik ateina. Daug įdomių medžiagų, tačiau ne visos pritaikomos tiražinėje gamyboje. Yra vienetai tikrai gerų pavyzdžių, bet ir nemažai spekuliacijų, kai dėl rinkodaros momentų produktą sudarantys keli komponentai yra ekologiški, bet geriau įsigilinęs supranti, kad jie sujungti taip, jog vėliau jų nebus galima atskirti, rūšiuoti ar perdirbti. Dabar įvairiuose medijos kanaluose gausu informacijos apie plastiką vandenyne ar kitas žmogaus padarytas taršas gamtai, bet ar plastikas yra bloga medžiaga savaime, o gal mes nemokame jos atsakingai naudoti ir rūšiuoti atliekų? Kokybiška plastikinė kėdė ar kitas daiktas, kuris gali būti naudojamas 10–20 metų ir vėliau būti perdirbtas, tikrai nėra problema, palyginus su popierine plastifikuota pakuote, kurių išmetama kiekvieną dieną nesuskaičiuojama galybė tonų ir kurios nėra perdirbamos. Gal vertėtų nustoti bijoti, kad jūsų perkamas bananas ir obuolys parduotuvėje susilies tarpusavyje, nebedėti kiekvieno į atskirą plastikinį maišelį, o atsinešti savo daugkartinio naudojimo? Galbūt nepirkti baldo, kuris yra pigus ir kliba nuo pirmos dienos, išlaukti tinkamo laiko ir išsirinkti tai, kuo galės naudotis ir jūsų vaikai?

1594641277732473 shp05936 21594641280503060 shp05909 2
1594641285969735 frame 1
1594641301674655 bababa 2seater sofa ambient 01

jot.jot nuotraukos

susiję straipsniai

Rekomenduojame