Erdvės

Senas butas virto moderniais jaunos poros namais

Sename bute jauna pora susikūrė patogų ir modernų gyvenimą, o interjero dizainerė Ana Drutel padėjo išsaugoti šių erdvių autentiką bei grožį.
Reading time 8 minutes

Kai jauna pora, studijuodama Anglijoje, paveldėjo močiutės butą senoviniame karininkams statytame name sostinės Šiaurės miestelyje, šiam būstui įrengti interjero dizainerė Ana Drutel nekūrė vizualizacijų – mat jos neperteiktų aukštų lubų atveriamos erdvės, aukštų langų įleidžiamos šviesos ir metro storumo sienų sukuriamo gylio. Supratusi šeimininkų norą gyventi moderniai ir patogiai, A.Drutel iškart pamatė visumą: kaip šiame 55 kv. metrų būste suderinti jaunavedžių poreikius su senovinio būsto autentika ir grožiu.

 

Kas, jūsų akimis, sudarė šio senovinio, Šiaurės miestelio Žygio g. karininkams statyto buto grožį?

 

Butas tikrai gražus – net 3,2 metro aukščo lubos, aukštos raitytos durys, galimybė įsirengti židinį, įspūdingai aukšti ir daug šviesos įleidžiantys langai. Iš holo į svetainę vedančios durys, nors ir užima daug vietos, yra unikalios – siekia net 2,5 metro, plačios, atsidaro į dvi puses.

 

Buto šeimininkai – maždaug 22 metų jauna pora, kuri studijavo Anglijoje ir šį butą paveldėjo iš močiutės. Per 50 metų bute buvo darytas tik kosmetinis remontas, lubos nedažytos 70 metų, lubų tinkas daug kur nukritęs. Iš pradžių pora tiesiog išvalė tą butą ir išnuomavo. O grįžę į Lietuvą apsisprendė, kad nori jame gyventi. Valydami butą jaunuoliai daug ko atsisakė, pavyzdžiui, pardavė krištolinį močiutės šviestuvą, pašalino sienų tinke išspaustą dekorą, vietoj kurio viską išdažė baltai. Tačiau trejus metus pagyvenę Anglijoje jie pakeitė savo požiūrį į autentišką interjerą ir įvairias jo detales. Tad su jauna pora ieškojome atsakymų į klausimus – kaip išsaugoti šio buto autentiką ir grožį, o tuo pačiu patogiai ir moderniai gyventi?

Nuo ko pradėjote?

Pirmiausia suradome žmones, kuriems jaunoji pora pardavė krištolinį šviestuvą ir grąžinome jį į šį butą, kuriame jis tobulai tiko. Kai jaunieji šeimininkai patys su šluotomis, kibirais ir vandeniu nuvalė lubas, jos pasidarė kaip tikras marmuras – su paplaukimais, dėmėmis, šešėliais – atrodė įspūdingai ir išskirtinai, sukūrė spalvų paletę ir visą buto aurą. Pamačiau, kad šiukštu nevalia samdyti tinkuotojų, kurie šias lubas nudažytų standartine balta spalva.

 

Antra – ėmėmės naujų grindų. Kadangi pušinės grindų lentos sename bute atrodė organiškai, tačiau daug kur buvo papuvusios, ypač virtuvės zonoje, jas palikome tik miegamajame – čia atrinkę iš viso buto sveikąsias lentas sustūmėme ir nušlifavome. Pušinės lentos buvo nudažytos sovietmečiu ypač populiariais bordiniais aliejinio pagrindo dažais, kuriuos nuvalėme ir vaškavome. Kai kurios lentos puikiai nusišlifafvo, o kai kur dažai įsigėrė giliai, tad juos taip ir palikome – grindys atrodo jaukiai ir išskirtinai.

1547740119126299 ad interjerai. senovinis jaunos poros butas sostin s ygio g. 81547740131505972 ad interjerai. senovinis jaunos poros butas sostin s ygio g. 11
1547740128110918 ad interjerai. senovinis jaunos poros butas sostin s ygio g. 161547740154151224 ad interjerai. senovinis jaunos poros butas sostin s ygio g. 3

Kadangi virtuvėje ieškojome naujų kanalizacijos sprendimų, gerąsias pušines lentas iš virtuvės panaudojome miegamajame, o virtuvę ir holą išbetonavome, įrengėme grindinį šildymą ir išklojome plytelėmis. Koridoriuje buvusios vonios šeimininkai visai atsisakė, o vonios nišą pavertėme lauko drabužių ir batų spinta. Virtuvėje įrengėmė nedidelį sanitarinį mazgą su dušu ir kriauklyte. Virtuvę įrengėme kaip nedidelį kampelį su pusryčių stalu greitam pavalgymui, o svetainę jau suformavome su plačiu, išskleidžiamu stalu, pakankamai vietos svečiams, su poilsio ir darbo zonomis. Duris jau reikėjo keisti, todėl naujas užsakėme atsižvelgdami į kambarių durų modelį ir dizainą – toks pasirinkimas sukuria tęstinumą visame bute.

 

Koks buvo geltonų plytų kelias?

 

Tokių nelygių sienų dar nebuvau mačiusi: kai kur tinkas buvo išsikišęs 8 cm, kai kur įdubęs 5 cm. Jauni ir energingi šeimininkai buvo pasišovę kuo daugiau prisidėti prie buto įrengimo savo rankomis, todėl nutarėme ne lyginti tinkuotas sienas, o tą tinką numušti. Šeimininkui taip patiko numušinėti tinką, kad jis nepatingėjo ir atidengė senas geltonas plytas – dabar jos atrodo itin jaukiai ir gražiai. Sienose atsiveria originalus plytų raštas, kurį pabrėžia ir metro gylio palangės. Švelniai geltona plytų spalva tapo stipriu, šildančiu buto akcentu.

1548079646397987 ad interjerai. senovinis jaunos poros butas sostin s ygio g. 201548079650172912 ad interjerai. senovinis jaunos poros butas sostin s ygio g. 23

Ar kilo sunkumų senoviniame bute integruojant virtuvės baldus?

 

Šeimininkai grįžo iš užsienio, kėlė vestuves, laukėsi vaikelio, todėl neturėjome laiko laukti virtuvės ir pasirinkome „Ikea“ variantą: per tris dienas suderinome virtuvės projektą ir po poros dienų ji jau stovėjo. Laikėmės simetrijos principų ir sukūrėme proporcingai vaizdingą virtuvę. Užsakovai norėjo tikro, medinio stalviršio, o jis parduodamas tik 4.5 metro ilgio, tad mums liko atraižų ir vieną gabaliuką panaudojome palangei, o iš antro padarėme pusryčių stalą. Ta šilta, geltona mediena tęsia buto vientisumo įspūdį. Daugiau dekoro virtuvėje ir nereikėjo, nes ir pilka virtuvė, ir plytų siena atrodo stilingai.

 

Akcentuojate minkštų baldų ir tekstilės svarbą kuriant namų jaukumą. Ką rinkotės šiame bute?

 

Šeimininkai aiškiai žinojo, kad nori išskleidžiamų sofų. Buvo parinktos dvi skirtingos, bet stilistiškai panašios, tarpusavyje derančių spalvų sofos. Svetainė – didelė ir pereinama erdvė, tad buvo iššūkis ją paversti jaukiu poilsio kampeliu. Todėl sofas pastatėme vieną priešais kitą.

 

Šeimininkai turėjo netrukus susilaukti vaikelio, augino šuniuką ir todėl namuose norėjo elgtis laisvai, nesisaugoti, kad išteps ar sugadins interjerą. Dėl šios priežasties jie neketino įsigyti ir kilimo. Tačiau man šiame interjere kilimo labai trūko, todėl tiesiog atvežiau ir patiesiau jį. Pasakiau, jeigu jums nepatiks – grąžinsiu. Ir taip dažnai būna – kol klientams pasakoju, mosuoju rankomis, jiems sunku įsivaizduoti. O kai atvežiau ir patiesiau kilimą, jiems tapo akivaizdu, apie ką kalbu. Kilimas ten idealiai tiko ir šeimininkai jį iškart priėmė. Šis pavyzdys tik parodo, kokia svarbi yra visuma. Visi klientai, kokio dydžio bebūtų jų biudžetas, siekia sutaupyti. Todėl kurdama interjerą aš pirmiausia pati sau pamatau visumos vaizdą, koncepciją. Tai leidžia sukurti skoningą, prabangiai atrodantį interjerą, nepriklausomai nuo skirtingų klientų biudžetų.

 

Jaukumo ir šarmo suteikia ir metro gilumo palangė, tarsi kviečianti atsisėsti ir išgerti kavos, ir pusryčių staliukas, kurį šeimininkas pats pagamino ir jis puikiai įsipaišė į virtuvės kampelį. Tokiais principais ir vadovaujuosi kurdama interjerus: dekoruoju patalpas ne pirktomis smulkmenomis, o esminėmis faktūromis – sienų, grindų, baldų, pertvarų, - tai ir sukuria visą aplinką ir nebereikia papildomo dekoro. Tekstūros veikia žmogaus pasąmonę. Tarp baltų lubų ir sienų žmogui būtų nejauku. Todėl įrengdama butus jau patį jo pagrindą sukuriu dekoratyvų.

Kaip minėjote, paskutinis žingsnis yra suasmenininti interjerą. Kaip mąstėte siekdama išbaigti šių jaunos poros namų interjerą?

 

Kai pakabinome užuolaidas, liko laiko dekoratyviems elementams. Rinkdama šviestuvus norėjau įnešti lengvabūdiškų akcentų, kad interjeras neatrodytų perdėm elegantiškas, dekoratyvus, klasikinis, nes kalbame apie jauną šeimą. Norėjau įnešti modernumo, todėl atsirado auksinis kelmas, permatomas plastikinis staliukas, kuris gali tarnauti prie lovos kaip naktinis staliukas ar svetainėje kaip nešiojamas pusryščių staliukas. Visose buto vietose jis atrodo tinkamai ir moderniai.

 

Anglijoje šeimininkai pamėgo dekoratyvias raižytas medines dėžutes ir jos tapo puikiu interjero dekoru. Į dėžutes patogu surinkti smulkmenas – raktus, nuotraukas ir pan. – tad interjerą puošiančios originalios dėžutės tapo kartu ir funkcionalios. Kuriant interjerus man itin svarbu, kad dekoratyvūs daiktai būtų ir funkcionalūs.

 

Daugiausiai „žaidėme“ su veidrodžiu. Tėvai jaunajai porai atidavė didelį, įspūdingai atrodantį veidrodį. Ilgai nešiojome jį po namus, kol radome jam vietą. Hole jis netiko, nes dėl įspūdingų gabaritų atrodė nukištas į užkampį. Galiausiai nusprendėme juo dekoruoti sieną prie valgomojo stalo, kad praėjimas nebūtų tuščias. Dėl šio veidrodžio svetainės kambario detalės tapo dar šviesesnės.

1548080193724875 ad interjerai. senovinis jaunos poros butas sostin s ygio g. 181548080196752919 ad interjerai. senovinis jaunos poros butas sostin s ygio g. 7
1548080199865072 ad interjerai. senovinis jaunos poros butas sostin s ygio g. 191548080203772428 ad interjerai. senovinis jaunos poros butas sostin s ygio g. 25
1548080206305286 ad interjerai. senovinis jaunos poros butas sostin s ygio g. 171548080209210837 ad interjerai. senovinis jaunos poros butas sostin s ygio g. 26

Nuotraukos - adinterjerai.lt

susiję straipsniai

Rekomenduojame