Grožis

Atsakymai į aktualiausius klausimus apie plastinę nosies operaciją

Nuo nosies formos priklauso, ar žmogaus veidas atrodo simetriškai ir maksimaliai dailiai. Taigi nenuostabu, kad dažna moteris pasvajoja apie mažą, tiesią ar šiek tiek riestą nosį, dailinančią bendrus veido bruožus. Greta Garuckaitė – ne išimtis. Jauna moteris ryžosi plastinei nosies operacijai ir šiame interviu su Tautrimo Aštrausko klinikos plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoju Kęstučiu Maslausku padeda išsiaiškinti atsakymus į pačius aktualiausius klausimus.
Reading time 6 minutes

Gydytojau, ar galima padaryti kokią tik norisi nosį?

 

Ne, tai nerealu. Pirmiausia, skiriasi kremzlinė ir kaulinė struktūros, vadinamasis karkasas, o antra, skiriasi ir minkštieji nosies audiniai, t. y. oda bei poodis. Nuo šių dviejų dalykų priklauso, kiek galima sumažinti ir pakoreguoti nosį. Žinoma, itin svarbu ir proporcijos. Nepaisant to, kad dauguma pageidauja kuo siauresnės ir mažesnės nosies, ribos egzistuoja.

 

Kokio amžiaus geriausia darytis nosies operaciją?

 

Nosies operaciją rekomenduojame ne jaunesniems nei 19–20 metų jaunuoliams. Nepilnamečių neoperuojame, nes jų nosys nėra iki galo susiformavusios ir yra nemaža deformacijos rizika. Vyresnio amžiaus žmonėms nosies operacijos taip pat yra gana rizikingos, nes oda yra praradusi elastingumą ir atsiranda rizika, kad, pavyzdžiui, mažinant nosį, liks odos perteklius, kuris nesusitrauks ir nosis deformuosis. Žinoma, ne visada viską lemia tikrasis biologinis amžius, svarbiausia, konkreti žmogaus situacija ir odos elastingumas.

 

Kokios galimos komplikacijos?

 

Pirmiausia, tai mano jau minėtos deformacijos. Sunku prognozuoti, kaip po operacijos randės audiniai. Ar randas trauksis tolygiai, ar temps visą nosį į vieną ar kitą pusę. Taip pat lieka klausimų dėl asimetrijos, gali kilti kraujavimų ir pan. Be to, gali būti, kad žaizda ims pūliuoti, kad bus audinių nekrozė ar patologinis randėjimas, tačiau šių komplikacijų kalbant apie nosies operacijas pasitaiko itin retai.

 

Kada matomas galutinis operacijos rezultatas?

 

Po operacijos reikia laiko, kol galutinai subręsta randas, esantis nosies viduje. Tai užtrunka maždaug pusantrų metų. Būtent per tiek laiko susiaurėja nosies galas ir galiausiai pasimato tas tikrasis operacijos rezultatas.

Kęstutis Maslauskas

Ko ir kiek laiko negalima daryti po operacijos?

 

Po operacijos maždaug mėnesį negalima pūsti nosies, rekomenduojame vengti fizinio krūvio, kad nepakiltų kraujo spaudimas ir neprasidėtų kraujavimas. Taip pat reikėtų vengti dulkėtų patalpų, kad nekiltų čiaudulys, dėl kurio taip pat gali prasidėti kraujavimas. Bent tris mėnesius po operacijos nereikėtų nešioti akinių. Maždaug mėnesį patariama nakčiai dėtis specialų įtvarą ir nemiegoti ant pilvo, kad nosis nesispaustų ir nesideformuotų. Rūkančioms pacientėms rekomenduojame bent kelias savaites po operacijos nerūkyti. Taip pat maždaug porą mėnesių po operacijos reikėtų vengti degintis ir nesimėgauti sauna. Karštis gali paskatinti kraujavimą, o UV spinduliai turi neigiamos įtakos randams gyti.

 

Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoas Kęstutis Maslauskas.

O ko reikėtų vengti iškart po operacijos? Kaip prižiūrėti nosį?

 

Kitą dieną po operacijos pašaliname setonus, o dar kitą – rekomenduojame pradėti plauti nosį jūros vandeniu ir lašinti specialius lašiukus gleivinei drėkinti. Pirmomis dienomis tikrai tikslingi šalti kompresai ant kaktos, kad būtų kuo mažiau mėlynių ir patinimų, be to, gulint rekomenduojame galvą pakelti šiek tiek aukščiau širdies lygio. Vėliau galioja mano jau minėtos ilgalaikės rekomendacijos.

 

Kada po operacijos atslūgsta tinimas?

 

Iš tiesų iškart po operacijos audiniai ima tinti, tačiau dėl naudojamo įtvaro ir pleistriukų, kurie suspaudžia minkštuosius nosies audinius, patinimas vizualiai atrodo mažesnis. Kai nuimamas įtvaras, nosis dar apie mėnesį ar pusantro tinsta ir didėja.

 

Kada nuimamas įtvaras ir kada traukiami siūlai?

 

Rekomenduojama įtvarą nešioti dešimt dienų. Po 10 dienų nuimame įtvarą ir išimame siūlus.

 

Ar galutinis vaizdas labai skiriasi nuo pirminio (nuėmus įtvarą)?

 

Nuėmus įtvarą nosis tikrai neatrodo dailiai. Didoka ir šiek tiek keturkampė. Po 7–10 dienų ji pagražėja, tačiau vėliau dar tinsta, didėja ir galiausiai per pusantrų metų sumažėja ir tampa tokia, kokią ir planavome prieš operaciją.

1584006209169064 prie 3
Prieš operaciją
1584006213311931 po1
Po operacijos

 

O kiek laiko būna nejautrus nosies galiukas?

 

Kadangi operacijos metu atidalijami audiniai ir atsikerta dalis nervų šakučių, nosies galas išties būna nejautrus apie pusę metų. Būtent per tiek laiko paprastai atauga naujos nervų šakelės ir jutimai atsistato.

 

Per kiek laiko atsistato kvėpavimas?

 

Operuojame kartu su LOR gydytoju. Jis koreguoja pertvarą, kad ši būtų kuo tiesesnė ir kuo geriau atstatytume kvėpavimą. Pirmas savaites po operacijos gleivinė būna paburkusi, todėl kvėpuoti, žinoma, sunkiau. Vieniems kvėpavimas atsistato per kelias savaites, kitiems – per kelis mėnesius.

 

Ar po operacijos galima išvengti mėlynių, ką daryti, kad jos greičiau pranyktų?

 

Jei yra bet kokių manipuliacijų su kaulu, iš jo šiek tiek pakraujuoja. Kadangi paakiuose yra labai purūs minkštieji audiniai, užtenka vos kelių lašų kraujo ir atsiranda mėlynės. Kad jų būtų kuo mažiau, rekomenduojame dvi savaites iki operacijos negerti aspirino ar kitų kraują skystinančių vaistų, vengti česnako ir imbiero, kurie taip pat skystina kraują. Be to, nepatariame vartoti vitaminų ir maisto papildų. Mėlynėms gydyti rekomenduojame homeopatinius medikamentus, kurie, nors mokslo ir neįrodyta, pagreitina gijimą.

 

Labai svarbu žinoti, ar po operacijos lieka randų?

 

Pjūvį darome vadinamojoje kolumeloje, t. y. dalyje tarp šnervių. Šnervėse, žinoma, rando nesimatys, na, kolumeloje randukas liks, tačiau įprastai jis būna itin sunkiai pastebimas. Jeigu siaurinamos šnervės, randų lieka šnervių šonuose, tačiau šiose vietose jie taip pat labai sunkiai pastebimi.

 

Kada po operacijos galima pradėti dažytis? Ar galima su pudra maskuoti nosį?

 

Nuėmus įtvarą ir pleistrus, nosies ir skruostų audiniai būna sudirgę. Juos galima valyti, tačiau labai atsargiai, nespaudžiant, kad nesideformuotų. Kadangi atvirų žaizdų po nosies operacijų nebūna, pudrą tikrai galima naudoti, nieko blogo nenutiks.

 

Po kiek laiko po operacijos galima pastoti?

 

Griežtų terminų šiuo klausimu nėra, tačiau svarbu, kad kremzlinė-kaulinė struktūra būtų sugijusi. Rekomenduojama palaukti maždaug pusmetį po operacijos.

susiję straipsniai

Rekomenduojame