Grožis

Kosmetika su placenta – garantuotas grožis ir jaunystė ar tik mada

Pastaruoju metu rinkoje gausėja produktų su placentos ekstraktais. Jų gamintojai ir pardavėjai žada, kad tokia kosmetika skatina odos ląstelių atsinaujinimą, ją stangrina, drėkina ir skaistina, pasižymi priešuždegiminiu poveikiu.
Reading time 5 minutes
Peter Sjo / Unsplash nuotr.

Madas kosmetikos pramonėje diktuojantys ir „nestabdantys“ japonai jau siūlo ne tik odos priežiūros priemones, maisto papildus, bet ir gaiviuosius gėrimus su placenta.

 

Iš tiesų produktai su iš placentos išgautomis veikliosiomis medžiagomis nėra visiška naujiena, jie, veikiau, išgyvena renesansą. Daugiausia tokių produktų pasirodė praėjusio amžiaus šeštojo dešimtmečio pabaigoje ir septintojo pradžioje.

 

Pradžią placentos ekstraktų naudojimui davė Vladimiro Filatovo 1933 metais Odesoje atlikti tyrimai. Šis mokslininkas, geriausiai žinomas dėl ragenos ir odos persodinimo tyrimų, buvo įsitikinęs, kad daugelį sunkių gijimo atvejų galima palengvinti sušvirkščiant biologinių audinių, kuriuose esančių „biogeninių stimuliatorių“ gamyba suaktyvinta prieš tai palaikius juos nepalankiomis sąlygomis. Savo eksperimentams V. Filatovas naudojo įvairius audinius, tarp jų – ir placentą. Kosmetikos pramonėje V. Filatovo tyrimus pradėjo taikyti vokiečių ir prancūzų mokslininkai. Europiečiai neatmetė galimybės, kad placentoje esama V. Filatovo „biogeninių stimuliatorių“, tačiau daugiau dėmesio skyrė hormonams, vitaminams ir kitoms lengviau aptinkamoms veikliosioms medžiagoms.

 

Placenta – labai sudėtingos sandaros audinys, jos ekstraktų išgavimo ir išsaugojimo procesas komplikuotas, todėl nereikia nė sakyti, kad jų kiekiai tokioje kosmetikoje buvo labai maži. Tačiau pati kosmetikos įvairovė didžiulė: biusto kremai, paakių, veido ir rankų kremai, kaukės, priemonės nuo celiulito, tualetiniai vandenys, lūpų dažai, muilas, plaukams ir net svoriui mesti skirtos priemonės.

Madas kosmetikos pramonėje diktuojantys japonai jau siūlo ne tik odos priežiūros priemones, bet ir gaiviuosius gėrimus su placenta.

Reklamos liaupsino jauninamąsias ir gydomąsias kosmetikos su placenta savybes, buvo teigiama, kad ji gali išvaduoti net nuo tokių problemų kaip žvynelinė ar aknė. Namuose tokios priemonės buvo tepamos ant gerai nuvalytos odos, ir, žinoma, kuo daugiau – tuo geriau, o salonuose derinamos su ultravioletinių spindulių terapija.

 

Nuo gyvūninės kilmės placentos naudojimo neatbaidė net transmisinės spongi forminės encefalopatijos, paprasčiau – kempinligės, grėsmė. Skirtingai nei hormonai, kurių poveikis bėgant dešimtmečiams buvo labai gerai ištyrinėtas, kitų veikliųjų placentos medžiagų tyrimai ne tokie išsamūs, jų veiksmingumo įrodymų surinkta nedaug. Iš principo reklama tuomet, kaip ir šiandien, rėmėsi faktu, kad, jei placenta tokia naudinga vaisiui, ji gali būti naudinga ir odai. Ši maždaug trečiojo nėštumo mėnesio metu susiformuojanti laikinoji sekrecijos liauka atlieka hormoninę ir apsau-ginę funkcijas, nuo jos priklauso vaisiaus aprūpinimas deguonimi ir maistingomis medžiagomis, ji blokuoja toksinų, esančių motinos kraujyje, patekimą į vaisiaus organizmą.

 

Nuo gyvūninės kilmės placentos naudojimo neatbaidė net transmisinės spongi forminės encefalopatijos, paprasčiau – kempinligės, grėsmė. Skirtingai nei hormonai, kurių poveikis bėgant dešimtmečiams buvo labai gerai ištyrinėtas, kitų veikliųjų placentos medžiagų tyrimai ne tokie išsamūs, jų veiksmingumo įrodymų surinkta nedaug. Iš principo reklama tuomet, kaip ir šiandien, rėmėsi faktu, kad, jei placenta tokia naudinga vaisiui, ji gali būti naudinga ir odai. Ši maždaug trečiojo nėštumo mėnesio metu susiformuojanti laikinoji sekrecijos liauka atlieka hormoninę ir apsauginę funkcijas, nuo jos priklauso vaisiaus aprūpinimas deguonimi ir maistingomis medžiagomis, ji blokuoja toksinų, esančių motinos kraujyje, patekimą į vaisiaus organizmą.

 

Natūraliai placentoje gausu naudingų veikliųjų medžiagų, hormonų, mikroelementų. Ją sudaro keletas kamieninių ląstelių, iš kurių gali išsivystyti bet kuri organizmo ląstelė, rūšių. Būtent ši placentos sudėties savybė pabrėžiama kalbant apie teigiamą jos poveikį odos regeneracijos procesams. Kita vertus, nėštumo pabaigoje placenta senėja, jos funkcijos silpsta, po gimdymo ji nebebūna tokia vertinga, o iš jos išgaunamos kamieninės ląstelės gyvybingos išlieka tik keturias valandas. Nesilaikant griežtų reikalavimų, naudojant iš placentos išgaunamus ekstraktus galima perduoti ir įvairias infekcijas bei ligas. Be to, šalia visuomet egzistavo ir etinis žmogaus placentos naudojimo klausimas. Nuskambėjo ne vienas su jos įsigijimu susijęs skandalas.

Nesilaikant griežtų reikalavimų, naudojant iš placentos išgaunamus ekstraktus galima perduoti ir įvairias infekcijas bei ligas.

Šiandien kosmetikoje su placentos ekstraktais žmogaus placenta nebenaudojama. Lietuvoje gaminti tokią kosmetiką uždrausta, ja prekiauti draudžiama ir visoje Europos Sąjungoje. Šiuolaikiniuose kosmetikos su placentos ekstraktais produktuose daugiausia naudojama gyvūninės kilmės, avių ir kiaulių, placenta. Be to, populiarėja ir augalinės kilmės, arba bioplacenta. Jos ekstraktas išgaunamas iš augalų placentos, turinčios panašių veikliųjų medžiagų, ir aptinkamos jaunuose pumpurėliuose.

 

Paprastai teigiama, kad tokios kosmetikos sudėtyje naudojami ekstraktai tinkamai išvalyti, hormonų juose nebėra, tačiau patikrinti šiuos teiginius sudėtinga. O hormonų turintys ekstraktai (dažniausiai naudojami plaukų priežiūros priemonėse) neabejotinai veikia organizme vykstančius procesus ir gali būti ne tik naudingi, bet ir žalingi organizmui. Galbūt potenciali tokių produktų rizika ir paaiškina, kodėl kosmetika su placenta – nišinis produktas – jos pavyzdžių nėra didžiųjų kosmetikos gamintojų linijose. Daugiausia tokios kosmetikos šiuo metu pagaminama Pietų Korėjoje, Japonijoje, Kinijoje, Naujojoje Zelandijoje ir Australijoje. Pastarojoje kosmetika su avių placenta itin populiari; čia gaminamas nebrangus dieninis kremas „Rebirth“, vadinamas australų „Nivea“.

 

Lietuvos rinkoje kol kas dominuoja nepigūs produktai su placentos ekstraktais, tačiau jei norisi išbandyti jaunystės kremo indelyje pažadą, jų pasirinkimas gana didelis. Išsirinkus patikimo gamintojo, tinkamos sudėties produktą, tokio tipo kosmetika gali pagerinti brandžios odos būklę. Paprastai ji išties gerai drėkina, be to, dažniausiai būna papildyta vitaminais, hialurono rūgštimi ir kitomis veikliosiomis medžiagomis. O gal ... tai stebuklingas placentos poveikis?

Tags

grožis
lofficiellithuania
lofficiel
kosmetika

susiję straipsniai

Rekomenduojame