Gyvenimo būdas

Juvelyrikos namai „Tiffany & Co.“ prisideda prie sparčiai nykstančių dramblių išsaugojimo

Nacionaliniame Kenijos Samburu rezervate juvelyrikos namai „Tiffany & Co.“ ir kampanija #KnotOnMyPlanet padeda už dramblių išsaugojimą kovojančiam fondui „Elephant Crisis Fund“ ir priešinasi tarptautinei prekybai dramblio kaulu.
Reading time 6 minutes

Vieną praėjusio kovo popietę gidas Davidas Daballenas užtikrintu, bet ramutėlaičiu balsu mane perspėjo nejudėti. Prieš mus, už maždaug trisdešimties metrų, sustojo milžiniška dramblė, išriestu straubliu uosdama mūsų kvapą. Jos poza bylojo apie smalsumą ir atsargumą: ausys nukreiptos į priekį, kūnas visu svoriu palinkęs mūsų link. Nieko keista. Už jos iš akacijų giraitės išniro kokie penkiolika dramblių ir jų mažylių, keliaujančių prie artimiausio vandens telkinio, keldami rūdžių spalvos dulkių debesis. Jei ne po jų kojomis lūžtančios sausos šakelės ir garsus kvėpavimas, banda pro mus praeitų stulbinančiai tyliai. Pasirodžius paskutiniam voros drambliui, didžioji patelė apsigręžė ir prisijungė prie grupės. Giliai įkvėpęs, ko gero, pirmą kartą po akistatos su šia banda atsigręžiau į Daballeną, kuris plačiai šypsodamasis paklausė: „Argi tai neįspūdinga?“ Veikiau, neužmirštama!

Brakonierių pavojus

 

Iki tol, kol savo akimis iš arti nepamatai dramblio, nesusiduria jūsų žvilgsniai, kol neturi galimybės stebėti, kaip švelniai patelės elgiasi su savo mažyliais, arba kaip visa banda grakščiai keliauja per auksaspalvę savaną, sunku pakeisti populiariosios kultūros suformuotą požiūrį į šį gyvūną. Tikra tiesa, kad pirmą kartą gyvai susidūrus su drambliu atsiranda abejonių ir ištinka šokas, nes tikrovėje pamatai simpatijas keliantį, nors niekada gyvai nematytą gyvūną. Bet panašaus įspūdžio ir siekia tokios gamtosauginės grupės kaip „Save the Elephants“ (STE, liet. Išgelbėkime dramblius). Ją 1993 metais įkūrė zoologas ir dramblių žinovas Iainas Douglasas-Hamiltonas. Nuo tada ši nevyriausybinė organizacija tyrinėja maždaug 900 Kenijos Samburu nacionalinio rezervato dramblių populiaciją.

 

I. Douglasas-Hamiltonas vienas pirmųjų pradėjo garsiai kalbėti apie pragaištingą dramblio kaulo brakonierių veiklą Afrikoje. Jo 1979–1989 metais atlikti tyrimai prisidėjo prie to, kad pasaulyje būtų uždrausta prekyba dramblio kaulu. Nors daug padaryta, kad ši veikla stotų ir juodojoje rinkoje, brakonierių pražudomų dramblių skaičius dar toks didelis, kad grasina visai Afrikos dramblių populiacijai.

1571216708844817 013

Problemos mastą atskleidžia elementariausia dramblių mirtingumo statistika. Nuo 2007 iki 2015 metų visos Afrikos dramblių populiacija sumažėjo 110 tūkst. individų. Dar naujesni surašymai rodo, kad nuo 2007 iki 2014 metų Afrikoje išnyko 30 proc. dramblių. Nerimą kelianti ir rezervatų bei nacionalinių Afrikos parkų statistika. Nacionaliniame Kongo Gambros parke dešimtojo dešimtmečio pradžioje gyvenusi 10 tūkst. dramblių populiacija šiandien sumažėjusi iki kiek daugiau nei tūkstančio. Nacionaliniame Čado Zakouma parke dramblių tėra apie 450, nors 2002-aisiais jų surašyta buvo 5 tūkst. Negana to, brakonierių keliama grėsmė kyla ne tik drambliams, bet ir jų gynėjams: 2017 metais Tanzanijoje buvo nužudytas ekologas ir nevyriausybinės su brakonieriavimu kovojančios organizacijos vienas įkūrėjų Wayne’as Lotteris. Nors daug pasiekta trukdant žaliavai keliauti iš kilmės šalių į Kiniją ir Japoniją (Kinija visiškai uždraudė prekybą dramblio kaulu), vis dėlto Pietryčių Azijoje juodoji rinka virs dar klesti, ypač vadinamąjį Aukso trikampį sudarančiose šalyse: Vietname, Laose ir Mianmare.

Pakeisti požiūrį

Pastaraisiais metais STE dramblių apsauga ėmė rūpintis unikaliu būdu: kviesdami mados pasaulį ir jo įžymybes padėti siųsti žinią potencialiems dramblio kaulo pirkėjams. Bendradarbiaudamas su „Wildlife Conservation Network“, STE sukūrė „Elephant Crisis Fund“ (liet. Dramblių krizių fondą), kuris finansuoja aktyviai dramblius gelbėjančias organizacijas, tokia kaip PAMS.

 

Vienas pagrindinių „Elephant Crisis Fund“ partnerių – amerikietiški juvelyrikos namai Tiffany & Co., fondui pervedantys 100 proc. savo kolekcijos „Save the Wild“ pelno. O pristatę kampaniją #KnotOnMyPlanet su tokiomis ambasadorėmis kaip modeliai Cara Delevingne, Doutzen Kroes ir Naomi Campbell, Tiffany surinko sumas, kurių pakanka 70 nevyriausybinių organizacijų tęsti jų be galo svarbų darbą.

 

Mano gidas D. Daballenas, kuris taip pat yra vietos STE operacijų vadovas, puikiai supranta Tiffany finansinio indėlio svarbą. Dramblius stebėdamas laukinėje gamtoje, prie jų prisiartindamas kaip įmanoma arčiau, D. Daballenas yra vienas aršiausių STE misijų vykdytojų. „Ekonominė Tiffany pagalba ir jų galia pasiųsti žinutę visam pasauliui mums yra neįtikėtina parama, nes kuo daugiau žmonių apie tai sužinos, tuo labiau išmanys gyvūnijos ypatumus, tuo bus geriau“, – pabrėžia jis. I. Douglaso-Hamiltono manymu, Tiffany parama yra kertinė dramblių išsaugojimo programos dalis. „Be Tiffany paramos daugybė šiandien jau pasiektų dalykų nebūtų įvykę“, – prisipažino jis vieną popietę, kai sėdėjome savo stovyklavietėje viduryje savanos.

1571216768621306 026
Pusiau klajoklinės Samburu genties nariai, gyvenantys to paties pavadinimo rezervate centrinėje Kenijoje.

Kita STE iniciatyva, kurioje taip pat bendradarbiaujama su Tiffany, – kampanija #KnotOnMyPlanet, kurios tikslas – iš Azijos kilusius nuomonės formuotojus, garsenybes ir modelius paskatinti platinti žinią apie dramblius ir taip keisti naujosios kartos Azijos vartotojų požiūrį į dramblio kaulą. Mano kelionės Samburu metu STE prezidentas Frankas Pope su žmona Saba Douglas-Hamilton priėmė garsų kinų aktorių ir japonę manekenę bei nuomonės formuotoją. Buvo organizuojamos fotosesijos gamtoje, skrydžiai siekiant iš viršaus pamatyti tikrąją dramblių populiaciją, aiškinama apie STE organizacijos pajėgumus.

 

Vieną vakarą, vakarieniaujant prie Evaso Ngiro upės esančioje „Elephant Watch Camp“ ekologinėje stovykloje, kur priimami rezervato keleiviai, Saba pasakojo apie tokių kultūrinių mainų svarbą ir šių žmonių galią keičiant požiūrį į dramblio kaulą. „Po gyvo susitikimo šie gyvūnai tampa realūs“, aiškino ji. Tikslas sukurti tiesioginį ryšį tarp parduodamo dramblio kaulo ir gyvūno, kad žmonės bodėtųsi pirkti kontrabandinius gaminius. Jei garsūs Kinijos ar Japonijos žmonės paisys draudimo pirkti dramblio kaulą, tikimasi, kad būriai jų gerbėjų paseks jų pėdomis.

1571216787471022 027

Žinoma, padaryti dar liko labai daug, kad dramblių populiacijos Afrikoje išliktų ir būtų saugomos. Turint omenyje, kaip sparčiai gyvenvietės plečiasi į kadaise laukinėmis vadintas zonas, o tai lemia nuolatinis gyventojų augimas, pavojus drambliams jų gynėjų akimis lieka dar labai didelis. Tačiau kalbantis su STE asociacijos nariais, viltis nė kiek neapleidžia. Jų atsidavimas ir ryžtas tokie stiprūs kaip ir jų dėkingumas už tai, kad gali gyventi šalia tokių įspūdingų gyvūnų.

 

1571216804248468 005
1571217014521620 032

Visos nuotraukos buvo padarytos nacionaliniame Kenijos Samburu rezervate praėjusį kovą. Josepho Akelo nuotr.

susiję straipsniai

Rekomenduojame