Gyvenimo būdas

Naujoji keliautojų prabanga – lėtosios kelionės ir „glampingas“

Vis labiau globalėjančioje ir ryšio ieškančioje visuomenėje plinta lėtesnių, ekologiškesnių, solidaresnių kelionių mada. Tai pokytis, sudominęs ir ištaigingų rūmų klientus.
Reading time 8 minutes

Gotlandas – sala, „pasiklydusi“ tarp Švedijos ir Baltijos šalių. Rytinėje jos pakrantėje driekiasi postapokaliptinis peizažas: apleisti pastatai ir mėnulio kalnai, likę nuo kalkių gavybos laikų. Už kelių metrų – mediniai nameliai, atrodytų, suręsti keleto laimingųjų, išgyvenusių zombių ataką. Čia ir perdaryti gamykliniai pastatai, už kurių didelių stiklinių langų sustatyti mediniai stalai ir žvėrių kailiais užkloti suolai. Sveiki atvykę į „Fabriken Furillen“ – vieną šiuo metu lankomiausių viešbučių.

 

Fotografas Johanas Hellströmas per dešimt metų šią nuošalią vietelę sukūrė vienas. Didžiausia prabanga čia – absoliuti tyla. „Mane nuvargino perteklinis vartojimas, – prisipažįsta vyras. – Norėjau, kad klientai keltųsi nuo šviesos ir gamtos garsų, o ne juos budintų žmogaus išrasti įrenginiai.“

„Manau, ateityje tikroji prabanga bus sąlytis su gamta ir savo juslėmis“, – J. Hellströmas.

Čia beveik nėra personalo, viešbučio virtuvė – ultraminimalistinė, jai naudojami viešbučio ūkio produktai, kambariai nuošalūs, be elektros ir vandens. Tai tikrai atbaidys penkių žvaigždučių mėgėjus. Maža to, naktis čia kainuoja nuo 250 iki 520 eurų. Vis dėlto viešbutis beveik pripildytas. „Mano manymu, ateityje tikroji prabanga bus sąlytis su gamta ir savo juslėmis“, – prognozuoja J. Hellströmas.

Toli nuo pašėlusios minios

Atostogos kaip kontrastas mūsų ypač greitiems, nuolat pri(si)jungtiems ir iki smulkmenų suplanuotiems gyvenimams – toks yra lėtų kelionių principas. Idėja atsirado šio amžiaus pradžioje, o ją išplėtojo viešbučiai, išsikėlę tikslą išmokyti klientus atsipalaiduoti. Vieni jų siūlo iš organizmo išsivalyti skaitmeninę taršą ir savo teritorijoje draudžia mobiliuosius įrenginius bei belaidį internetą. Kiti žengia dar toliau.

 

Portugalijos kurorte Comporta architektas Manuelis Airesas Mateusas žvejų namelius pavertė kone vienuolių celėmis: kai kurioms jų priklauso dušai po atviru dangumi ir svetainės su smėliu vietoje grindų. Svečių patogumui siūloma arklių, baidarių ir dviračių. Koks tipinis „Cabanas no Rio“ klientas? Pasirengęs išleisti nuo 200 iki 700 eurų už naktį neaišku kur.

 

„Nemaža tokių klientų dalis iki šiol gyvendavo garsiuose viešbučiuose, tačiau jiems nusibodo būti kvailinamiems turkio spalvos, bet užterštomis jūromis ar lėkščių turinio, kuris toli gražu ne vietinės kilmės“, – aiškina tendencijų prognozių agentūros „Nelly Rodi“ Prabangos ir gyvenimo būdo skyriaus atstovas Vincentas Grégoire. „Kai kurie jų paprasčiausiai pavargę nuo akivaizdžių civilizacijos pėdsakų.“

Lėtų kelionių principas – atostogos kaip kontrastas mūsų iki smulkmenų suplanuotiems gyvenimams.

Tokios prabangos viršūnė – „Null Stern“ Šveicarijoje. Ši įstaiga pernai pristatė 1800 m aukštyje įrengtą kambarį be sienų, stogo ir vonios. Vietos kambarių tarnyba – liokajai baltomis pirštinėmis, sutinkantys kambario svečius, o pusryčius jiems atneša gretimo kaimelio gyventojas. Koks tokios idėjos tikslas? Gyventi gamtos ciklais, gėrėtis natūraliu jos grožiu ir mažais nepatogumais, kuriuos žmogus nuolat stengėsi įveikti: naktį krintančia temperatūra, vėju, ankstų rytą žadinančia saule, po patalais lendančiais vabzdžiais...

 

Ypač prabangiose poilsiavietėse, tokiose kaip „Pura Vida“ Kosta Rikoje, klientams siūloma patogius apartamentus iškeisti į čia pat pastatytą palapinę. Tokia pati ir viešbučio „Loisaba“ idėja: privatūs jo nameliai ant pastolių paskendę Kenijos gamtos rezervate ir turi visiškai atvirų kambarių ar terasą miegoti po žvaigždėmis.

Harmonija su gamta

Dar vienas naujas reiškinys – glampingas – prabangus stovyklavimas, leidžiantis nuošalią vietovę atrasti išvengiant organizuotų ekskursijų. Japonijoje, priešais Fuji kalną, įsikūrė viešbutis „Hoshinoya Fuji“, kuriame įprastos palapinės pakeistos futuristinėmis kabinomis, o klientams įteikiamos išgyvenimo kuprinės, kuriose – viskas, ko reikia nakčiai po žvaigždėtu dangumi ar norint įkurti laužą. „Tai susiję ir su didėjančia ekologinių katastrofų baime, – aiškina Grégoire. – Žmonės ėmė keliauti su mintimi, kad gal daugiau niekada gyvenime nebeteks pamatyti tokių peizažų.“

 

Žinoma, glampingas tausoja aplinką ir siekia kaip įmanoma sumažinti žmogaus jai daromą įtaką. Portugalijoje, Algarvės slėnyje, esančią „Tipi Valley“ buriavimo stovyklą sudaro kelios bendro ar asmeninio naudojimo palapinės, po atviru dangumi esanti vonia, veikianti nuo saulės energijos, o vandens sunaudojimas griežtai ribojamas. Visos šios vietos siūlo neįtikėtiną patirtį, tačiau šių naujo tipo viešbučių sėkmę lemia ir globalesnis fenomenas – ekologinės sąmonės klestėjimas. Tai bandymas grįžti prie primityvesnio gyvenimo būdo, prie ištakų, kurių dauguma šiuolaikinės visuomenės narių nėra pažinę.

Tai liudija ir susidomėjimas Graikijos Hydra sala, kurioje uždrausti automobiliai, o turistų skaičius ribojamas. Čia keliaujama pėsčiomis arba ant asilo nugaros, archeologinių vietų lankymą ir nuolatinį transliavimą internetui iškeičiant į nieko neveikimą, pažintį su salos kultūra. V. Grégoire manymu, keliautojai nebenori gyventi specialiai turistams įkurtuose „getuose“.

 

„Jie nori panirti į vietos kultūrą, gyventi kaip vietiniai“, – pabrėžia jis. Negana to, lėtos kelionės žymi ir tokio pat gyvenimo būdo pradžią. Kai kas ir toliau gyvenimą leidžia privačiuose lėktuvuose ir penkių žvaigždučių viešbučiuose, o kai kas aukštuomenės patogumą iškeičia į kelionę po pasaulį nameliu ant ratų.

Kai kurie aukštuomenės patogumą iškeičia į kelionę po pasaulį nameliu ant ratų.

Tam ryžosi amerikiečių iš Kalifornijos Harteau šeima – kelyje jie nuo 2012-ųjų. „Tai turėjo būti vienų metų kelionė po Ameriką, o tapo gyvenimo projektu, – pasakoja Emily Harteau. – Namelyje ant ratų praleidę penkis mėnesius, nusprendėme sulėtinti tempą, nustoti viską planuoti ir pasiduoti nežinomybei.“ Nuo tada jų tinklaraštis ir „Instagram“ paskyra „Our Open Road“ nuolat pildomi (žinoma, kai tik ryšys leidžia) nuotykius iliustruojančiomis nuotraukomis: nuo Peru lygumų iki Naujosios Zelandijos kalnų, po kuriuos šeima keliauja su dviem mažomis dukromis. „Tačiau už nuostabias vietas, kurias aplankome, dar nuostabiau yra pažintys“, – netikėtai prisipažįsta Emily.

Dalyvaujamasis turizmas

Rasti ryšį, pasinerti į kitą kultūrą, imtis vietos veiklos – tai dar vienas lėtų kelionių tikslų. „Kartais žmones šokiruoja socialinė, ekologinė, politinė vienos ar kitos šalies padėtis. Jie pajunta norą asmeniškai prisidėti prie jų kaitos, priešintis kolektyvizmui, susilieti su gamta ir taip atnaujinti ryšį su savimi“, – pasakoja V. Grégoire. Neseniai įkurtas puslapis „Les Nouvelles Terres“ kaip tik ir siūlo tokio pobūdžio keliones bei gyvenimą pas vietinius ar ekologiniuose būstuose. Tad lėtų kelionių sėkmę turėtų lemti ne tik neįprasta patirtis, bet ir galimybė dalyvauti.

 

Arizonoje, ekologiškoje navahų rezervate esančioje stovyklavietėje „Shash Dine“ skatinamas lėtas pasinėrimas į vietos kultūrą, raginama pažinti Amerikos indėnų gyvenimą. Prancūzų organizacijos „Double Sens“ ir „Terres d’Aventure“ siūlo solidarumo keliones – klientai susimoka nemažą, bet pagrįstą sumą, o jų atostogos paverčiamos humanitarinėmis arba ekosavanoriškomis misijomis. Tokios taktikos jau imasi ir penkių žvaigždučių viešbučiai.

Įsikūręs labai prieštaringai vertinamuose Maldyvuose, viešbutis „Four Seasons Landaa Giraavaru“ savo klientams siūlo nardyti kartu su biologu Guy Stevensu ir prisidėti prie koralinio rifo atkūrimo bei jūrinių rūšių išsaugojimo. Kai kas sako, kad tokios kelionės pakeičia žmones, o jų gerbėjai ypač aktyvūs, nuolat norintys palaikyti ryšį miesto jaunuoliai, taip siekiantys prisidėti prie kokio nors kilnaus tikslo. Ar lėtos kelionės – egoistinės kelionės? „Visai nesvarbi motyvacija, tikimės, kad kiekvienas ras sau tinkantį sukrėtimo šaltinį ir išdrįs veikti, o ne gyventi persekiojamas amžinos abejonės „o jeigu...“ – apibendrina E. Harteau.

„Fabriken Furillen“: www.furillen.com; „Cabanas no Rio“: www.cabanasnorio.com; „Null Stern“: www.null-stern-hotel.ch; „Pura Vida“: www.puravidaspa.com; „Loisaba“: www.elewanacollection.com; „Hoshinoyafuji“: www.hoshinoyafuji.com; „Tipi Valley“: www.surfalgarve.com; „Shash Dine“: www.shashdine.com „Four Seasons Landaa Giraavaru“: www.fourseasons.com; Emily Harteau „Instagram“ paskyra: @ouropenroad; Agentūros: www.lesnouvellesterres.fr, www.doublesens.fr, www.terdav.com

susiję straipsniai

Rekomenduojame