Gyvenimo būdas

Madinga kryptis – Rytų Europa: ką verta aplankyti?

Ką tik žavėjęsi Paryžiumi ar Londonu, nejučiomis grįžtame prie artimesnių krypčių. O ir draugų, žurnalų bei populiariausių nuomonių formuotojų pasakojimuose taip pat vis dažniau girdime Varšuvos, Kijevo, Maskvos ir kitų Rytų Europos miestų pavadinimus.
Reading time 6 minutes
@neonmuzeum Instagram nuotr.

Galvodami apie trumpą pabėgimą žemėlapyje krypčių ieškome vis mažesniu spinduliu. Net jeigu daugumą šių miestų matėte ne vieną kartą, tai tik kelių mėnesių klausimas, kada smalsumas jus privers sugrįžti įvertinti pokyčius ir naujas „karštas“ vietas.

Neono muziejus, Varšuva

Keliaujant automobiliu, vos pasiekus Lenkijos teritoriją, mus pasitinka neoficialus šalies simbolis – lauko reklamos. Net gerai įsižiūrėjus, atrodo, sunkiai rastum reklama ar skelbimu nepridengtą vietelę. O ar galėtumėte įsivaizduoti reginį, jei popierinius plakatus pakeistų neonu šviečiantys užrašai? Neįtikėtina, tačiau neoninė Lenkija nėra vaizduotės vaisius. Tai 1950–1970 m. reiškinys, atsiradęs po Josefo Stalino mirties kaip revoliucija prieš socialinę ir kultūrinę priespaudą.

 

Šis laikotarpis vadinamas „Neono era“. Tuomet lenkų menininkai gręžėsi į Vakarus ir siekė jų tviskesį atkurti savo šalies gatvėse. Šaltojo karo laikotarpiu neoniniai ženklai ėmė žymėti ne tik naktinių pasilinksminimų vietas, bet ir parduotuves, kavines, šeimos verslo būstines. Ilgainiui neliko nė vieno prekės ženklo, neturinčio savo neoninio simbolio.

Po šaltojo karo ši neoninė kultūra ėmė nykti ir sparčiai mažėjo ženklų. Tačiau garsi Lenkijos fotografė Ilona Kravinska susidomėjo šiuo reiškiniu ir pradėjo dokumentuoti neoninius užrašus kaip to meto urbanistinio šalies gyvenimo palikimą. Jos paroda „Lenkijos neonas“ padėjo pamatus neono muziejaus atidarymui 2012-aisiais. Tai yra pirma ir didžiausia neoninių ženklų kolekcija Europoje, talpinanti šimtus garsiausių Šaltojo karo meto menininkų darbų.

 

Šiandien neono muziejus ne tik siekia išsaugoti šį kultūrinį palikimą, bet ir kuria aplink save kūrybiškų, smalsių ir progresyvių žmonių bendruomenę. Čia vyksta renginiai, organizuojamos edukacinės programos ir dirbtuvės, rengiami filmų vakarai. Šis muziejus, spaudoje ironiškai vadinamas „komunistinio glamūro ekspozicija“, – nauja ir netikėta kryptis įspūdžių išsiilgusioms akims.

„Fairmont“, Kijevas

Kijevas – tai dar viena kryptis „privalu nuvykti“ sąraše. Rodos, visi aplink tik ir dalijasi įspūdžiais, rekomendacijomis arba planais, suprojektuotais į šį miestą. Ne paslaptis, kad viena pagrindinių šio iš naujo atrasto traukos objekto priežasčių – patraukli kaina. Tačiau net šiame nostalgija praeičiai kvepiančiame mieste vietą atranda stiliaus, mados ir prabangaus gyvenimo būdo gerbėjų pripažinti prekės ženklai.

 

Istorinėje Dniepro upės pakrantėje, katedrų ir kitų architektūros įžymybių apsuptyje, įsikūręs „Fairmont“ viešbutis pasitinka Kijevo svečius ne tik 5 žvaigždučių prabanga, bet ir įspūdingomis ar netikėtomis viešosiomis erdvėmis. Čia rasite neįtikėtinai gerą restoraną bei SPA centrą, tačiau labiausiai kvapą gniaužia renginiams skirta erdvė. Stiklinis kupolo stogas, kolonos, kilimai ir prabangūs sietynai akimirksniu įtraukia į svajones apie įsimintiniausias gyvenimo šventes ir šurmuliuojančią damų bei džentelmenų minią, pasidabinusią aukštosios mados savaitėse pristatytų kolekcijų trofėjais.

Daugybę stilingų žmonių visame pasaulyje sieja trauka žinomais prekės ženklais pavadintoms kavinėms ir restoranams. Nenuostabu, kad legendinis „Vogue Cafe“ savo vietą Kijeve atrado būtent šiame „Fairmont“ viešbutyje ir tapo madingiausia vieta mieste. „Vogue Cafe“ siūlo mėgautis ne tik rafinuotu, šiuolaikiniu, sveikos gyvensenos tendencijas atspindinčiu virtuvės meniu, bet ir elegantišku interjeru, kuris tampa puikiu fonu naujam jūsų „Instagram“ paskyros įrašui. Planuojate gimtadienį ar nedidelę šventę? „Vogue Cafe“ galėtų tapti netikėta nauja lokacija, įrašyta vakarėlio kvietime. Čia rasite uždarą mėlynąją VIP salę, skirtą tik jums ir jūsų artimiausiems draugams.

„Fairmont“ nepamiršta ir tų, kuriems geriausia draugija yra knyga. Čia įsikūrusi „Sweet Book“ biblioteka maloniai stebina ne tik skaitinių pasirinkimu, bet ir netikėtu interjeru. Vietoje sunkių lentynų ir tamsaus kolorito jus pasitiks šviesi erdvė, dekoruota ryškiaspalviais baldais, o profesionali konditerijos meistrų komanda palepins skaniu desertu. Išaušus kokteilių valandai „Faramont“ jus kviečia apsilankyti geriausiame bare Kijeve „Vintage Bar“. Patyrę, ne vieną savo srities apdovanojimą pelnę barmenai jums suplaks bet kurį įžymų klasikinį kokteilį, pagardintą naujausiomis kokteilių pasaulio tendencijomis.

„White rabbit“, Maskva

Tradicijos – jau seniai nebėra tik aliuzija į praeitį. Metai iš metų tapdamos pagrindiniu kūrybos įkvėpimo šaltiniu jos virsta tendencijomis madoje, architektūroje ir net virtuvėje. Kalbant apie Rusiją, pamiršti globalizaciją ir atsigręžti į šalies tradicijas „įkvėpė“ ir politinės priežastys. Kai garsiausių Maskvos restoranų šefai prarado galimybę importuoti buivolių pieno mocarelą, ispaniškas jūrų gėrybes ar kitus pagrindinių patiekalų ingredientus, jiems teko rinktis – prisijaukinti Rusijoje auginamą ir gaminamą asortimentą arba uždaryti restoranus.

 

Tačiau garsus restoranų valdytojas Borisas Zverkovas drauge su šefu Vladimiru Mukhinu užbėgo šiam Rusijos maisto produktų embargui už akių ir 2015-aisiais atidarė prabangų, modernų bei drąsų restoraną „White Rabbit“, kuriame rusiškas tradicijas pavertė aukštąja virtuve. Čia šalyje auginama ir gaminama produkcija virsta pasaulyje atpažįstamais delikatesais.

Kiekvienas „White Rabbit“ meniu patiekalas yra ilgametės patirties, gastronominių kelionių ir ypatingos pagarbos tradicijoms rezultatas. „Esu penktos kartos šefas, taigi Rusijos virtuvė yra mano kraujyje. Vietiniai, užsienyje nežinomi produktai įkvepia mane interpretuoti ir kurti naujas tendencijas“, – sako „White Rabbit“ šefas V. Mukhinas.

 

V. Mukhinas kiekvieną naują sezoną atidaro su degustaciniu meniu, kuriame pristato naujas idėjas, produktus ir prieskonių kombinacijas. Šefas restorane rengia gastronominius performansus, kurių metu pasakoja kvapą gniaužiančias istorijas apie Rusijos virtuvės evoliuciją bei suteikia galimybę savo meistriškumą pamatyti iš arti. Šie performansai – tai įrodymas, kad gastronomija yra menas – kaip ir literatūra, tapyba ar mada.

16-ajame Smolensko pasažo aukšte po įspūdingu stikliniu kupolu įsikūręs restoranas „White Rabbit“ jau 2016 m. pateko į geriausių Europos restoranų 50-uką ir užėmė jame 23 vietą. Šiais metais britų žurnalas „The Restaurants“ ir tarptautinis leidinys „The Diners Club 50 World’s Best Restaurants Academy“ pranešė džiugią žinią apie restorano šuolį į 15-ąją šio 50-uko vietą.

susiję straipsniai

Rekomenduojame