Gyvenimo būdas

Vasaros atradimas - tobulo grožio Kuršių nerijos miškai

Lietuviškas atostogų rojus yra jūra įsigėrusio vėjo supami pušų kupolai, minkštas samanų kilimas, drugelių ir čiobrelių pilna palvė, baltos kopų linijos. Vasara tobulo grožio Kuršių nerijos miškuose yra puiki proga išbandyti pasaulyje vis labiau populiarėjančią japonišką miško maudynių („shinrin-yoku“) praktiką.
Reading time 5 minutes

Kas sieja Gwyneth Paltrow, Justiną Bieberį ir net Kembridžo hercogienę Kate Middleton? Tai kelios ryškiausios garsenybės, pasidavusios miško maudynių traukai. Shinrin-yoku yra tituluojama kaip nauja joga, nauja hiugė – tai gyvenimo būdo ir sveikatos puoselėjimo tendencija, kuria seka siekiantys būti laimingi ir sveiki.

 

Prieš beveik 40 metų japonų inicijuota nacionalinė miško maudynių sveikatos programa pripažįstama kaip galinti gerinti fizinę ir psichinę žmogaus sveikatą. Japonijoje įkurtos dešimtys miško terapijos bazių, kurias kasmet lanko milijonai žmonių. Miško maudynių naudą tyrę mokslininkai tvirtina, kad per savaitę bent dvi valandas praleidžiant miške gerėja nuotaika, mažėja kraujo spaudimas, mažėja streso hormonų kortizolio ir adrenalino kiekis, gerėja miegas. Antimikrobinėmis savybėmis pasižymintys medžių išskiriami aliejai fitoncidai padeda stiprinti imuninę sistemą.

 

Iš Japonijos atėjusi miško maudynių praktika leidžia naujai atrasti natūralų Kuršių marių ir Baltijos jūros glėbiamą lobį – Neringos miškus. Pasaką primenantys Kuršių nerijos miškai – žmogaus pastangų sustabdyti smėlio invaziją į pusiasalį rezultatas. Jie dengia net 70 procentų Kuršių nerijos teritorijos. Neringos miestą sudarančios gyvenvietės taip pat skendi medžiuose, o šalia Nidos ir Juodkrantės yra išlikusių sengirės plotų. Tad šios vasaros atostogos Neringoje – tobula sąlyga miško maudynėms.

1592470231358863 1

Didžiąją dalį nerijos miškų sudaro spygliuočiai: pušynai, kalnapušynai, kadagynai. Kaip savo kultinėje knygoje „Miško maudynės“ rašė gydytojas imunologas Qingas Li, būtent jie išskiria daugiausia vertingųjų fitoncidų. Didžiausia vertingųjų medžiagų koncentracija ore būna karštomis vasaros dienomis, kai temperatūra pasiekia apie 30 laipsnių, taip pat tankiuose, brandžiuose miškuose.

 

 

Pirmoji Lietuvoje sertifikuota miško terapijos gidė Mila Monk dalijasi patarimų rinkiniu išsiruošusiems Neringoje patirti miško maudynių malonumą. „Japonai sako, kad geriausia į mišką išeiti dviem valandoms. Po jų teigiamas poveikis fiziniam kūnui ir psichikai juntamas visą savaitę. Jei miške bus vaikštoma du kartus per dieną po dvi valandas ir taip dvi dienas, tuomet poveikis organizmui truks vieną mėnesį. Tad net jei būsite Kuršių nerijoje tik savaitgalį – jis gali būti labai naudingas sveikatai“, – tikina miško gidė.

 

  • Atsiribokite. Išeidami į mišką nutildykite mobiliojo telefono garsą, o miške pasistenkite nutildyti galvoje besiblaškančias mintis.

  • Neskubėkite. Optimalus vieno miško maudynių seanso atstumas – 2 kilometrai. Vaikščiodami neskubėkite, nes skubant išsiskiria streso hormonas kortizolis. Geriausia eiti be jokio konkretaus tikslo, koncentruotis į esamą akimirką. Nebūtina visą laiką ir judėti – pamatę akį traukiantį kampelį prisėskite ar net atsigulkite ir įsižiūrėkite į jį.

  • Vieta. Kuršių nerijoje – daugybė takų ir takelių, kurie veda pasaką menančiais kraštovaizdžiais. Juodkrantėje galite vaikštinėti 1,6 km pažintiniu dendrologiniu taku, Nidoje jūros link eikite atokesniais miško takeliais. Nuo Nidos Preilos link veda vaizdingas takas palei Kuršių marias. Jei naudositės lietuviškais maps.lt, rasite pažymėtus net nedidelius takelius, tad būkite ramūs – nepaklysite.

  • Įtraukite visas jusles. Miško maudynių seansų metu suaktyvinti jusles padeda meditacijos pratimai. „10–15 minučių eikite pagal uoslę: pajuskite, kur kūnas nori, leiskite jam daryti, ką nori. Pauostykite samanas, žemės lapus, spyglius ar medžio žievę. Jei uostysite sudėję prie burnos rankas ir išsižioję – savotiškai paragausite kvapo. Taip uodžiant įkvepiama žmogui nepavojinga bakterija Mycobacterium vaccae. Įrodyta, kad ji gerina nuotaiką“, – pasakojo M. Monk.

  • Dienos laikas. Miško maudynėms Neringoje tinka bet kuris dienos metas. „Rytais džiugina švelni saulės šviesa, drėgnos samanos ir skardūs paukščių balsai. Vasaros vidurdienį juntamas labai intensyvus nuo karščio įkaitusių samanų ir pušų kvapas. Vakare įdomu stebėti pro medžių lapus krintančią saulės šviesą – apibūdinti saulės spindulių šviesai pro medžių lapus japonai turi net atskirą terminą – „komorebi“,“ – patirtis vardija miško gidė.

  • Būkite čia ir dabar. Atrodo, paprasta? Pamėginę pamatysite, kad tai nėra taip lengva. Vienas pasaulyje žinomiausių miško maudynių ekspertų japonų imunologas Qingas Li sąmoningo buvimo miške kulminaciją įvardija kaip šeštąjį pojūtį – proto būseną, kai sugėrus miško kvapus ir skonius pajuntama ramybė ir džiaugsmas.

1592470256040507 neringa garsi ir r g iuoju mi ku kuriame sik r kormoranai

Ramybė gamtos apsuptyje, lėtesnis laiko tėkmės pojūtis, ilgai trunkantys, pietumis virstantys pusryčiai Neringos kavinėse su vaizdu į marias ar pušynus, pasivažinėjimai dviračiais, saulės palydėtuvės baltuose paplūdimiuose... Ryte pabuskite su mariomis ir pereikite mišku iki jūros – tegul tai tampa jūsų ypatingu šios vasaros atostogų Neringoje ritualu.

Real is Beautiful nuotraukos

susiję straipsniai

Rekomenduojame