Mada

„Dear Freedom“: tvarumą atraskime pamažu ir „dėvėkime“ savo vertybes

Kalbėti apie atsakingą vartojimą mados kontekste nėra paprasta, o pati tvarumo sąvoka kartais tarsi įpareigoja per vieną dieną kardinaliai pakeisti savo įpročius. Lietuviško prekės ženklo „Dear Freedom“ įkūrėjos Kristina BAUŠIENĖ ir Rasa BARKAUSKIENĖ skatina tvarumą atrasti pamažu ir siūlo paprastą filosofiją – „dėvėkime“ savo vertybes.
Reading time 12 minutes

Pirmą Dear Freedom kolekciją pristatėte prieš ketverius metus. Visgi pastaruoju metu justi, kad jūsų ženklas keičiasi, o tvarios mados idėjos, buvusios itin svarbios ir anksčiau, tampa kertiniu aspektu jūsų ženklo filosofijoje. Kas lėmė šiuos pokyčius?

 

Kristina: esminės ženklo vertybės, kurios mums buvo svarbios nuo pat veiklos pradžios, drastiškai nepasikeitė. Natūralių medžiagų naudojimas visada buvo mūsų prioritetas, bet per pastaruosius metus tiesiog subrendome, supratome, kad turime būti maksimaliai atsakingos tiek vartotojams, tiek sau. Skirtinguose veiklos etapuose eksperimentavome, klydome, mąstėme apie didesnes kolekcijas ar užsienio rinką ir tikrai ne viskas pavyko taip, kaip norėjosi. Manau, svarbiausia, kad iš savo klaidų mokėmės, o tvarumo principų įvedimas į savo veiklą vyko ir vis dar tebevyksta nuosekliai ir organiškai.

 

Pakitusi pasaulinė situacija ir pandemijos laikotarpis galutinai sudėliojo visus taškus. Jau kurį laiką jautėme, kad dalyvaujame tarsi varžybose, kuriose per metus reikia pristatyti iš anksto nustatytą kolekcijų skaičių, plėsti asortimentą, užtikrinti kiekius tarpininkams. Dabar vadovaujamės ne rinkos lūkesčiais, o savo vertybėmis. Aiškiai apsibrėžėme, kas mums svarbu, bei nusprendėme kryptingai ir suprantamai tai komunikuoti. Šie pokyčiai kartu lėmė ir vidinės ramybės jausmą.

Rasa: kaip Kristina ir paminėjo, mes subrendome. Prekės ženklo vystymo pradžioje turėjome išmokti rūpintis verslo modeliu, tinkamų medžiagų paieška ir daugybe kitų procesų. Įgaudamos vis daugiau patirties sustiprėjome ir pradėjome tikėti savo jėgomis. Augant ženklui kyla naujų minčių ir pradedi galvoti ne tik apie techninius ženklo vystymo aspektus, bet ir žvelgti plačiau. Reikia pamatyti, kuo gali būti naudingas kitiems, kaip gali tausoti aplinką ir prisidėti prie tvaresnės mados industrijos ateities. Dabar norime ne tik kurti, bet ir dalytis žiniomis apie tvarumo svarbą bei rodyti pavyzdį, kad ryški ir įvairiapusiška mada gali būti atsakinga.

Mados industrijos kontekste žodis „tvarumas“ per pastaruosius kelerius metus tapo vienu dažniausiai linksniuojamų ir vartojamų žodžių, bet dėl bendro šios sąvokos apibrėžimo globaliu mastu nėra sutarta. Kaip jūs apibrėžiate tvarumo sąvoką?

 

Rasa: taip, pats žodis „tvarumas“ vartojamas labai plačiai. Šiuo metu neįvardijame, kad esame visiškai tvarus prekės ženklas, bet nuosekliai žengiame visus mūsų suvokimu svarbius žingsnius. Mums tvarumas yra atsakomybė sau, kitiems ir mus supančiai aplinkai. Atsakingumas prasideda jau renkantis audinius, kurie turi mažesnį neigiamą poveikį aplinkai, tad dirbame tik su ekologiška medvilne, perdirbtais, ekologiškais audiniais ar medžiagų likučiais, o savo produkciją gaminame Lietuvoje. Kartu rūpinamės kokybe ir ilgaamžiško drabužio sukūrimu. Taip pat atsisakėme plastiko ir visiškai perėjome prie popierinių bei perdirbtos medžiagos produktų pakuočių.

 

Kristina: tvarumo principus plečiame ir už produkcijos gamybos bei kūrybos ribų. Artimai komunikuojame su klientėmis, skatindamos jas mums atnešti įplyšusius ar kitaip sugadintus Dear Freedom drabužius, kuriuos nemokamai pataisome ir sugrąžiname dėvėti toliau. Norime, kad kiekvienas drabužis tarnautų kaip tik įmanoma ilgiau – taip skatiname klientes į vartojimą žiūrėti atsakingiau. Savo strategijoje esame numačiusios ir mūsų kuriamų drabužių nuomos paslaugą, kuri taip pat atspindi dar vieną mados tvarumo kryptį.

 

Rasa: antrinis, jau dėvėtų Dear Freedom drabužių pardavimas yra dar viena idėja, kurią tikimės įgyvendinti netolimoje ateityje. Kuriame drabužius, kurie nėra trumpalaikių tendencijų atspindys. Siekiame, kad jie neprarastų aktualumo, pasižymėtų funkcionalumu, tad net ir senesnių kolekcijų drabužiai puikiai pritaikomi šiandien. Ateityje sieksime į veiklą įtraukti ir kuo daugiau „zero waste“ filosofijos aspektų.

1611139350091205 wdx 7133

Jūsų ženklo internetiniame puslapyje galima rasti įdomią mintį, skatinančią nuo egosistemos pereiti prie ekosistemos. Ar galėtumėte plačiau pakomentuoti šią mintį?

 

Rasa: egosistemoje individas pirmiausia rūpinasi savimi, savo poreikiais ir ateitimi, tad bendruomenės interesai lieka nuošalyje, trūksta skaidrumo. Ekosistemoje kiekvienas žmogus yra bendruomenės viduje bei susikoncentruoja į tai, kaip jo poelgiai atsilieps visai bendruomenės gerovei. Norime paskatinti savo klientus žvelgti ne tik į savo, bet ir į aplinkos poreikius bei domėtis savo drabužiais, pabandyti suprasti, kaip jie atsiranda. Kviečiame žmones „dėvėti“ savo vertybes (angl. wear your values) ir parodyti, kad kiekvienas galime prisidėti prie ekosistemos kūrimo. Žinoma, tai vyksta pamažu, bet net jei turime galimybę žengti vieną žingsnį atsakingesnės mados link, norime tai daryti.

 

Neseniai pasirodė Dear Freedom kurta kapsulinė kolekcija. Jos gamyboje naudojote medžiagų likučius ir sertifikuotą ekologišką medvilnę. Su kokiais iššūkiais susiduriate kurdamos aplinkai draugišką kolekciją?

 

Kristina: vienas jų – tvarių audinių pasiūla. Tikrai ne kiekvienas tiekėjas turi ekologiškų sertifikuotų audinių, tokių kaip medvilnė, tencelis, bambukas ar kiti natūralūs audiniai. Nuvykus į dideles tekstilės parodas jau galima įžvelgti tvarių audinių pasiūlos didėjimo tendencijas, bet kol kas ši pasiūla sudaro neženklią dalį viso tiekėjų siūlomo asortimento. Žinoma, galima numanyti, kad tiekėjai vis labiau taikysis prie rinkos poreikių ir su kiekvienais metais ekologiškų ar perdirbtų audinių pasiūla vis didės, atsižvelgiant į augančią paklausą.

 

Dar vienas iššūkis – kaina. Tvarios medžiagos, tokios kaip ekologiška medvilnė, turi pereiti visai kitokius auginimo ir apdirbimo procesus, o tiekėjai turi gauti specialius sertifikatus savo produkcijai. Visi šie papildomi žingsniai lemia ir didesnę paties audinio kainą, tad šioje vietoje reikėtų diskutuoti ir apie kliento pasiryžimą už tvarų produktą mokėti daugiau.

 

Rasa: manau, bėgant laikui gamintojai natūraliai pereis prie ekologiškų, sertifikuotų audinių naudojimo, o tvarumas madoje taps norma. Džiugu, kad auganti Z karta jau turi visai kitokį požiūrį į vartojimą bei dėvimos aprangos vertybes, kurios simbolizuoja ir mūsų atsakomybės jausmą.

Bėgant laikui gamintojai natūraliai pereis prie ekologiškų, sertifikuotų audinių naudojimo, o tvarumas madoje taps norma. Džiugu, kad auganti Z karta jau turi visai kitokį požiūrį į vartojimą bei dėvimos aprangos vertybes.

Kaip į šią kapsulinę kolekciją reaguoja klientai? Ar jaučiate augantį klientų susidomėjimą tvaria mada ir atsakingo vartojimo idėjomis?

 

Rasa: dauguma klientų tvarumo idėjas priima pozityviai. Visgi paties žodžio „tvarumas“ reikšmė daug kam dar tikrai nėra aiški. Stengiamės socialiniuose tinkluose dalytis įdomia ir naudinga informacija, ją pateikti paprastai ir suprantamai. Juk ir pačios skyrėme daug laiko, norėdamos iš tiesų suprasti sertifikuotos ekologiškos medvilnės savybes. Visiškai normalu, kad su tvaria mada susijusi informacija kelia daug klausimų. Norime reaguoti į savo klienčių klausimus, kalbėtis apie jų poreikius, pasakoti apie tvarumo svarbą, o tai darant ši kolekcija evoliucionuos labai natūraliai.

 

Kristina: susidomėjimas tikrai tik auga ir, tikiu, prie atsakingo vartojimo vertybių pamažu tik artėsime. Žinoma, visi gražūs žodžiai ir jaučiamas palaikymas mums tikrai augina sparnus, o mūsų veikla įgauna dar daugiau prasmės.

 

Kaip šią kolekciją apibūdintumėte stilistiškai? Kokios formos ir siluetai joje vyrauja?

 

Kristina: šią kolekciją apibūdinčiau kaip funkcionalią ir minimalistinę, kurioje galima atrasti klientėms jau gerai atpažįstamų Dear Freedom stilistikos detalių. Būtent unikalios detalės ir yra mūsų ženklo DNR dalis. Atsakingos kūrybos kontekste mums labai svarbu neprarasti Dear Freedom braižo.

 

Rasa: dirbdamos su universaliais, griežtų siluetų basic tipo drabužiais, į juos integravome nuolatiniams klientams atpažįstamų detalių bei edukacinės medžiagos fragmentų.

1611139419187309 wdx 74781611139422278630 wdx 7570 1

Dear Freedom komandoje neapsiribojate vien tik drabužių kūrimu, o nemažai dėmesio skiriate ir prasmingoms iniciatyvoms. Ar galėtumėte apie jas papasakoti plačiau?

 

Kristina: norime skleisti pozityvią žinią ir edukuoti klientes. Džiaugiamės savo socialinės medijos projektu #samebutdifferent. Jo metu stilistės ir mados industrijoje nedirbančios mus vertybiškai įkvepiančios moterys dalijasi savo unikalia estetika, požiūriu ir asmeninėmis istorijomis apie atsakingą vartojimą ir tvarumą. Taip norime parodyti, kaip tie patys Dear Freedom drabužiai netikėtai atgyja juos derinant su jau turimais stiliaus akcentais.

 

Rasa: stengiamės įkvėpti eksperimentus ir per juos atsirandančio individualaus stiliaus paieškas. Juk tas pats vienas daiktas skirtingame kontekste gali atrodyti visiškai kitaip. Taip pat labai vertiname visų iniciatyvoje dalyvaujančių moterų patirtis, istorijas ir iš jų gaunamas pamokas. Skaitant nuostabių moterų įžvalgas galima pastebėti, kad neretai santykis su drabužiais atspindi mūsų emocinę būseną bei asmeninį santykį su savimi. Individualios patirtys labai gražiai atskleidžia, kaip skiriasi kiekvieno kelionė tvarios mados vartojimo link, o kitų žmonių istorijose kiekvienas gali pabandyti atrasti ir save. Manau, labai svarbu matyti žmones, kurie dar tik mokosi ir žengia mažus žingsnelius atsakingos mados vartojimo link.

 

Kristina: dar vieną iniciatyvą sugalvojome su Vilniaus dizaino kolegijos studentais – jiems atiduodame savo nepanaudotų medžiagų likučius. Jaunų kūrėjų rankose šie likučiai taps eksperimentais ir dizaino darbais, kurių rezultatų su nekantrumu laukiame! Kartu tai parodo, kad net pats paprasčiausias tvarumo aspektas – vadinamasis upcycling’as – gali tapti naujos kolekcijos atspirties tašku.

 

1611139447692705 wdx 6932

Kaip pačios save apibūdintumėte kaip vartotojas?

 

Kristina: jaučiuosi rami dėl savęs kaip mados vartotojos. Manau, tai glaudžiai siejasi su psichologiniu aspektu. Žinau, su kokiais drabužiais jaučiuosi patogiai ir kiek man jų apskritai reikia, tad kiekvienas pirkinys yra stipriai apgalvotas ir pasvertas, o mano spintoje dominuoja Dear Freedom drabužiai. Kalbant apie kitas vartojimo sritis – maistą, rūšiavimą, naudojimąsi automobiliu – esu kelionės atsakingo vartojimo link pradžioje. „Zero waste“ filosofija man atrodo prasminga, bet kartu puikai suprantu, kad prie jos priartėti galiu tik nuosekliais mažais žingsneliais. Toli gražu nesu atsakingo gyvenimo būdo atstovė, bet stengiuosi akcentuoti sau, kad net jei naujas įprotis yra mažiau patogus, jis gali atnešti pozityvių pokyčių.

 

Rasa: kaip ir Kristina, negaliu įvardyti, kad 100% esu tvaraus gyvenimo būdo principais besivadovaujantis žmogus. Su kiekvienu pirkiniu stengiuosi keisti savo įpročius bei artėti atsakingesnio vartojimo link. Rūšiuoju atliekas, vairuoju elektromobilį, kruopščiai renkuosi ką dėvėti, o nebenešiojamus savo ar vaikų drabužius visada padovanoju tiems, kas galėtų pratęsti jų gyvavimą, arba parduodu, o visiškai susidėvėjusius nešu į tekstilinius konteinerius. Buityje taip pat stengiuosi naudoti ekologiškus produktus, kurie turi mažiau kenksmingą poveikį aplinkai. Seku tvarių produktų rinkoje pristatomas naujoves ir bandau jas pritaikyti kasdienėje buityje. Stengiuosi po truputį formuoti savo įpročius, kurie lemia mažesnį neigiamą poveikį aplinkai.

Su kiekvienu pirkiniu stengiuosi keisti savo įpročius bei artėti atsakingesnio vartojimo link. Rūšiuoju atliekas, vairuoju elektromobilį, kruopščiai renkuosi ką dėvėti, o nebenešiojamus savo ar vaikų drabužius visada padovanoju tiems, kas galėtų pratęsti jų gyvavimą.

Kaip apibūdintumėte savo stilių? Ar turite nusistovėjusias stiliaus uniformas?

 

Kristina: mano stilius yra patogus ir sportiškas, tad niekada per daug negalvoju, kaip pasipuošti einant į darbą. Juk daugiausia laiko praleidžiu siuvyklose, automobilyje ar kitose vietose, kur privalau jaustis patogiai. Kaip ir minėjau, daugiausia dėviu Dear Freedom kūrinius, bet jų mano spintoje tikrai nėra daug ir tuo labai didžiuojuosi. Vienu metu visiškai atsiribojau nuo spalvų ar raštų ir išgyvenau juodos spalvos etapą. Su spalvomis kaip kūrėja nuolat gyvenu emociškai, tad juoda spalva iš dalies tapo savotiška atsvara mano mintims. Visgi dabar, nėštumo metu, man pradėjo patikti pastelinės žemės spalvos, juk mada ir stilius, būdami emocijos išraiška, nuolat kinta.

 

Rasa: man stilius yra nuotaikos atspindys. Vieną dieną jaučiu klasikinių stiliaus elementų poreikį, o kitą aukštakulnius pakeičiu patogiais sportiniais bateliais. Nesu minimalizmo atstovė, tad mano spintoje pamatytumėte daug spalvų ir raštų. Kiekvieno sezono pradžioje galvoje susidėlioju keletą uniforminio tipo derinių, kurie tarnauja dienomis, kai atsikėlusi neturiu laiko ar įkvėpimo eksperimentuoti su skirtingais stiliaus elementais.

1611139510190895 wdx 6995

Dear Freedom“ nuotr.

susiję straipsniai

Rekomenduojame