Mada

Daniška tvarios mados vizija ir instagramo žvaigždės - „scandi“ merginos

Sąmonė, šiuolaikiškumas, vaizduotė – būtent taip apibūdinčiau šio sezono Kopenhagos mados savaitę, kurią turėjau privilegiją lankyti dar vasario mėnesį kaip „L’Officiel Lithuania“ leidinio atstovė.
Reading time 7 minutes
Styledumonde.com nuotr.

Su dideliu entuziazmu noriu supažindinti jus su, mano manymu, itin svarbia ir pagirtina tvarios mados savaitės vizija bei labiausiai svaiginančias mados tendencijas.

Žalias požiūris – madingas požiūris

Tarp sausio ir vasario vidurio mados pasaulis gyvena vyrų, aukštosios mados ir Niujorko mados savaičių nuotaikomis, tačiau jau pastaruosiuos kelis sezonus iš eilės mados pasaulio žiniasklaida negali nustoti aikčioti ir žavėtis vasario pradžioje vykstančia Kopenhagos mados savaite ir jos moderniu bei inovatyviu požiūriu į tvarią madą. Viena pagrindinių šio didžiulio skandinaviško mados renginio strategijų – tai tvarios ir socialiai atsakingos mados populiarinimas bei skatinimas. Na, o turint omenyje tai, kad mados verslas yra labiausiai mūsų planetą teršiančių industrijų – tokia Kopenhagos mados profesionalų vizija yra itin vertinga ir aktuali.

 

Anot naujosios Kopenhagos mados savaitės vadovės Cecilie Thorsmark, mados savaitė staiga neišspręs mados industrijos taršos ir žalos problemų, tačiau ji gali prisidėti prie požiūrio į tvarų ir atsakingą vartojimą formavimo. Ir išties, juk mados pasaulis bei mados savaitės ne tik pristato naujas kolekcijas, bet apskritai formuoja elgesio ir gyvenimo būdo tendencijas, tad užsibrėžtas tikslas tvarią madą paversti madinga ir modernia elgesio norma yra pagirtinas ir labai kosmopolitiškas. Viena Kopenhagos mados savaitės artimos ateities ambicijų – tapti tvariausia tarptautine mados savaite ir taip skatinti visą pasaulio mados industriją žvelgti „žalesnės“ ateities link.

1554893651200639 cfw ceo cecilie thorsmark
Kopenhagos mados savaitės vadovė Cecilie Thorsmark
Mados verslas yra viena labiausiai mūsų planetą teršiančių industrijų.

Keletą ekologiškų sprendimų pastebėjau ir pačios mados savaitės organizacijoje. Kviestinius tarptautinius svečius mados savaitės organizatoriai vežiojo „žalia“ energija varomais automobiliais, taip pat mados renginiuose buvo atsisakyta plastikinių puodelių, įprastus plastiko kokteilių šiaudelius pakeitė daugkartiniai metalo šiaudeliai (keletą jų net įsidėjome į rankines ir parsinešėme namo – tikrai pravers).

 

Tad nestebina, kad mados savaitę oficialiai atidarė tvirtas „žalios“ mados pozicijas užimantis mados ženklas iš Londono Mother of Pearl, kitų metų šaltojo sezono kolekciją pristatydamas statiškos prezentacijos formatu. Prezentacijų formatai vietoje įprasto podiumo prekių ženklų pasirenkami vis dažniau, nes toks formatas leidžia būti kūrybingesniam, konceptualiau perteikti kolekcijos idėją ir prekių ženklo DNR. Dažnai prezentacijose modelius keičia aktoriai ar realūs žmonės, į performansą įtraukiama gyva muzika, menas. Man šis formatas dar patinka ir dėlto, kad čia išnyksta mados monarchija ir kastos – nebelieka „pirmos eilės“ politikos, visi lygūs ir svarbūs. Beje, toks formatas yra draugiškesnis ir socialinėms medijoms, nes jis leidžia iš arti prieiti prie modelių ir apžiūrėti bei fotografuoti kolekciją. Geresnės kokybės nuotraukos – daugiau buzz’o „Instagram“.

 

Prezentacijos formatus šį sezoną pasirinko ir Rodebjer, Oh Kopenhagen Fur, Sunflower ženklai.

Įdomūs faktai

Atliktų tyrimų duomenimis, statistinis Danijos gyventojas per metus įsigyja 16 kg drabužių, 30 % iš jų lieka nepanaudoti.

 

Danijos gyventojai per metus įsigyja daugiau drabužių nei švedai ar norvegai.

 

Tūkstantmečio vaikai (millennials) yra aktyviausiai apie ekologiją ir tvarią madą mąstanti vartotojų grupė – 73 % jų yra pasiryžę sumokėti už mados prekę daugiau, jei ji yra sukurta socialiai atsakingais principais.

 

Tik 3 % viso pasaulio sunaudojamos mados tekstilės yra perdirbama. Aukštos kokybės medvilnės marškinėliai galėtų būti perdirbami net tris kartus, tačiau tokie procesai vyksta dar labai vangiai.

„Scandi chic“, maksimalizmas ir spalvų sprogimas

Be inovatyvaus mados savaitės požiūrio ir strategijos, dar vienas „afrodiziakas“, taip svaiginantis ir traukiantis pasaulio žiniasklaidą, yra Danijos ir kitų Skandinavijos šalių gyventojų pojūtis madai. Oras mados savaitės svečius nusprendė palepinti saule ir net pliusine temperatūra, na, o tai reiškė ne ką kita, o laisvę ir išraišką madai.

 

Žinau, kad nustebsite, kai pasakysiu, jog danai mados pasaulio žiniasklaidoje užima pozicijas kaip itin spalvotos, drąsios ir vizionieriškos mados atstovai. Minimalizmas niekur nedingsta, jis, tikėčiau, reprezentuos Skandinavijos šalis dar ilgai, tačiau skandinaviškas maksimalizmas – tai nauja skandinaviškos mados kryptis, kuri žavi, įkvėpia ir formuoja. Visgi, kad ir kiek spalvų, raštų ar stilių maišaties „apsigyvens“ ant dano aprangos, jis vis tiek atrodys saikingai, skoningai, o svarbiausia – funkcionaliai. Taigi net ir beprotiškame maksimalizme galioja „mažiau yra daugiau“ taisyklė.

Skandinaviškas maksimalizmas – tai nauja skandinaviškos mados kryptis, kuri žavi ir įkvėpia.

Scandi merginos – dėl jų stiliaus nuotraukų vieną dieną, neabejoju, pastrigs „Instagram“. Jos – šiuolaikinės mados ir stilingo gyvenimo būdo ikonos, kurios inspiruoja ir kurias norisi kopijuoti. O kaip prancūzės? – sakysite. Žinoma, paryžietės ir toliau išliks mados pasaulio susižavėjimo objektu – juk niekada nenustosime svajoti apie sensityvų Paryžiaus gyvenimą, persismelkusį raudono vyno, Victoro Hugo poezijos ir šiek tiek nerangaus, bet dėl to labai savitai žavaus humoro jausmo… Tačiau, kad ir kaip ten būtų, skandinavės yra šiandienos ir net rytojaus mados formuotojos ir vizionierės.

1554893873362163 copenhagen fall 19 day1 by styledumonde street style fashion photography20190129 48a2292fullres1554893875898508 copenhagen fall 19 day2 by styledumonde street style fashion photography20190130 48a4449fullres
1554893881314834 copenhagen fall 19 day2 by styledumonde street style fashion photography20190130 48a3655fullres
Styledumonde.com nuotr.

Scandi tendencijos, pastebėtos svečių aprangoje

Perlai. Žinoma, nebūtinai tikri. Tikrus perlus palikime žavingajam Paryžiui. Kad ir kaip ten būtų, perlai buvo pastebimi visur: perlais dekoruoti plaukų segtukai, perlinės rankinės, perlų karoliai, perlais dekoruoti drabužiai ir avalynė.

 

Raštai. Egzotiški gyvūnų – leopardas, tigras, gyvatės oda. Taip pat langučiai – ypač languoti paltai, šiek tiek primenantys šiltus vilnonius užtiesalus ant sofų. Ir dėl to tikrai nereikia gėdintis.

 

Dirbtinis kailis, dar kitaip vadinamas veganišku. Jo buvo gausiai, o tai sukūrė labai jaukios ir minkštos mados savaitės nuotaiką. Dirbtinio kailio paltai ir rankinės, be abejonės, – šio ir ateinančių sezonų „privalu turėti“. Tai taps ne tik jūsų stiliaus išraiška, bet ir tvaraus pasaulio požiūrio motyvas.

 

Spalvos. Įvairiausios, tik ne juoda. Ryškios ir pastelinės, drąsiai maišomos tarpusavyje. Spalvų lyderės – purpurinė, rožinė, geltona.

 

Sportas. Jis – tai naujoji grožio ir prabangos samprata. Su kiekviena diena sportuojančių žmonių skaičius vis didėja, o mada to tiesiog negali ignoruoti. Sporto detalės kasdienėje ir net vakaro aprangoje – tai lyg mantra, kuri komunikuoja jūsų suvokimą apie šiandienos aktualijas. Taigi šiek tiek ironiškai, tačiau nesuklysiu sakydama, kad trys juostelės dar niekada istorijoje nebuvo tokios kultūriškai intelektualios.

 

Megztiniai. Ir jie būtiniausiai turi atrodyti taip, lyg juos virbalais būtų numezgusi jūsų močiutė. Akivaizdu, rankų darbas vis labiau vertinamas.

1554893979642186 copenhagen fall 19 day2 by styledumonde street style fashion photography20190130 48a3471fullres1554893923581728 copenhagen fall 19 day2 by styledumonde street style fashion photography20190130 48a4398fullres
1554893974499452 copenhagen fall 19 day1 by styledumonde street style fashion photography20190129 48a0251fullres1554893914544623 copenhagen fall 19 day2 by styledumonde street style fashion photography20190130 48a3357fullres
1554893983169432 copenhagen fall 19 day1 by styledumonde street style fashion photography20190129 48a2245fullres1554893923475840 copenhagen fall 19 day2 by styledumonde street style fashion photography20190130 48a3902fullres
Styledumonde.com nuotr.

@CPHFW ekskliuzyvai:

  • sausas putojantis vynas, ragautas „by Malene Birger“ showroom’e

 

  • švedų muzikos grupė „El Perro Del Mar“

 

  • tarptautinės tinklaraštininkės, kurias sutikome pristatymų metu: @olivialopez, @pernilleteisbeak, @leandramcohen

 

  • spragėsiai dirbtinio kailio pakuotėse STAND pristatymo metu

 

  • #sustainability

 

  • purpurinė, geltona ir rožinė spalvos visos kartu
1554894051174841 stand d ti prie ekskliuzyv teksto
Spragėsiai dirbtinio kailio pakuotėse STAND pristatymo metu, prekės ženklo nuotr.

Tags

susiję straipsniai

Rekomenduojame