Mada

Laikas susiveržti liemenį - korsetai vėl šturmuoja mados podiumus

Jau kelis pavasario ir vasaros sezonus apatiniai drabužiai veržiasi viršun – nuo po klasikiniais švarkais segimų gundančių liemenėlių, formuojančius nėriniuotus apatinius primenančių šortų iki naktinukų stiliaus suknelių, mados aukštumose išsilaikiusių iki šiol. Tačiau šiandien atėjo eilė sužibėti aukštuomenės korsetams.
Reading time 4 minutes
BROCK COLLECTION, 2020 m. kruizinė kolekcija (mados namų nuotr.), MUGLER, 2020 m. kruizinė kolekcija (Arnaud Lajeunie nuotr.), DION LEE, 2020 m. pavasario ir vasaros kolekcija (Vida Press nuotr.)

Kadaise korsetai buvo dėvimi kaip apatinis drabužis po suknelių korsažais. Pagrindinė jų funkcija – formuoti kūno linkius, akcentuoti taliją, pabrėžti tiesią laikyseną ir suplokštinti arba pakelti krūtinę (tai priklausė nuo laikotarpio mados). XVI amžiaus moterys figūrą sprausdavo į metalinius korsetus-žudikus, mat jie kūną suspausdavo ypač negailestingai. Vėliau korsetai būdavo siuvami iš audinio, o forma jiems suteikiama metalo lydiniais, standžiais banginių ūsais ar daugiasluoksniais įsiuvais.

 

Vienu nepadoriausių laikotarpių laikyta rokoko epocha, kai moterų segimi korsetai ypač suspausdavo ir pakeldavo krūtis, o damos nerausdamos mažai jas tepridengdavo. XVIII amžiaus pab.–XIX amžiaus pradžioje buvo segimi trumpi korsetai, pritaikyti prie suknelių pakelta ampyro stiliaus liemens linija. Tokie korsetai dengdavo tik pusę krūtų, kurios buvo slepiamos po plonyčiu rauktu suknelių audiniu. Vėliau korsetai vėl ėmė ilgėti ir siaurėti, o XIX amžiaus antroje pusėje jie buvo privaloma vyriško garderobo dalis.

 

Laisvėti korsetai pradėjo tik XX amžiaus antrojo dešimtmečio pabaigoje, pamažu juos pakeitė formuojantys apatiniai ir liemenėlės. Kad ir kuriuos korsetus prisimintume, visi vienaip ar kitaip kenkė juos dėvinčiųjų sveikatai: pernelyg suspausdavo vidaus organus, iškreipdavo stuburą, dirgindavo odą, galiausiai versdavo jaudintis tas, kurių figūros neatitiko tuomečių standartų.

 

Nors žengėme į trečiąjį XXI amžiaus dešimtmetį, korsetai dar nepasitraukė iš mados padangių, tiesiog dabar galime rinktis – norime jų ar ne.

1590057087048564 00011 brock collection pre fall 2020
BROCK COLLECTION, 2020 m. rudens prekolekcija, mados namų nuotr.

Prieš porą metų išpopuliarėjo platūs liemenį formuojantys diržai „waist trainers“, kuriuos ypač reklamavo garsiosios seserys Kim ir Khloe Kardashian, Kylie ir Kendall Jenner. Vis dėlto ilgai netrukus šie buvo nušvilpti dėl sveikatai keliamo pavojaus, įspėjamosioms antraštėms užplūdus spaudą, spaudžiantys diržai pamažu prarado savo paklausą. Šiandien korsetai, kurių pagrindinė funkcija būtų spausti ir formuoti taliją, garsiai neminimi, kur kas populiaresni yra elastingi ir efektingai linkius dailinantys apatiniai drabužiai – nuo glaustinukių, kombinezonų iki specialių suknelių.

1590057125871934 00008 david koma resort 2020
DAVID KOMA, 2020 m. kruizinė kolekcija, mados namų nuotr.

Šįmet mados tendencijų pasaulyje korsetai virto nebe apatiniais, o viršutiniais drabužiais – korsažais. Vieni jų iš tiesų atrodo kaip viršutinės suknelių dalys, kiti atkartoja korsetus, tačiau yra dėvimi kaip viršutiniai drabužiai vietoje palaidinių. Nors dizaineriai siuva standžius korsetus ir korsažus, šie taip beširdiškai nebespaudžia, kai kurie konstruojami iš plonyčių audinių ir sutvirtinami tik vienu kitu diržu, kiti – odiniai ar džinsiniai. 2020 metų pavasario ir vasaros kolekcijose podiumus, galima sakyti, užplūdo tikra korsetų karštinė. Mados namai Dion Lee savo kolekcijoje į dienos šviesą ištraukė ne tik korsetus, bet ir liemenėles bei seksualiuosius kojinių laikiklius. Sušiuolaikintus, tačiau istoriniu stiliumi alsuojančius korsetus jie siūlo dėvėti prie klasikinių plačių kelnių ar kostiuminio stiliaus šortų.

1590057179034119 vida press 8.28458448
DION LEE, 2020 m. pavasario ir vasaros kolekcija, Vida Press nuotr.

Mados namų Chloé kūrybos vadovė Natacha Ramsay-Levi pristatė bohemiškus korsažus, sudurtus iš skirtingų audinių ir papuoštus eilėmis mažučių sagų. Įkvėpimo iš istorinių laikų besisemiantys Brock Collection šį kartą interpretavo XIX amžiaus pabaigos įvaizdžius – pavasario kolekcijoje pademonstravo romantiškus gėlėtus korsažus, sukneles ir švarkus su korsažiniais elementais. Korsetų netrūko ir Mugler mados šou, čia modeliai vilkėjo iš perregimo audinio konstrukcijų pasiūtus korsetus ir apatinius drabužius, o korsetiniai liemenys buvo pritaikyti klasikiniams švarkams.

1590057228766716 00003 mugler resort 2020 credit arnaud lajeunie1590057250496777 00023 mugler resort 2020 credit arnaud lajeunie
MUGLER, 2020 m. kruizinė kolekcija, Arnaud Lajeunie nuotr.

Ant „prêt-à-porter“ podiumų korsetai sužiba tai vieną, tai kitą sezoną, o apatinio trikotažo kolekcijose jie sukasi nuolat. Seksualūs apatiniai – itin asmeniškas ir pasitikėjimo savimi suteikiantis pirkinys, tačiau galime drąsiai sakyti, kad madingi vietoje palaidinių dėvimi korsažai šį sezoną bus ne mažiau gundantys ir, jei tik išdrįsite juos pasimatuoti, šie privers jus išsitiesti, nusišypsoti ir pasakyti sau komplimentą.

Drabužiai - Mytheresa.com, Net-a-Porter.com

susiję straipsniai

Rekomenduojame