Mada

XXI amžiaus manijos: tendencijos, dėl kurių moterys kankinosi labiausiai

Mada yra amžinasis variklis, pasaulio moterims rodantis estetikos ir grožio kryptį. Kiekvieną sezoną mados pasaulyje atsiranda arba vis iš naujo užpučia seni tendencijų vėjai, kurie savo idėjomis ir estetikos idealais užkrečia visą pasaulį.
Reading time 5 minutes
Kim Kardashian, Vida Press nuotr.

Kaip žinoma, tobulybės idėja šiandieniame pasaulyje yra vienintelė siekiama idėja. O šią nebylią tiesą įskiepijo ne kas kitas, o mados standartus kuriančios asmenybės ir prekės ženklai, už kurių slepiasi kompleksai ir labai dideli pinigai.

 

Mados istorijoje buvo ne viena tendencija, apėmusi visą pasaulį, kuri vertė moteris kurti nerealius standartus. Šiandien vargu ar lašintumėte nuodingus chemikalus į akis vien tam, kad jos atrodytų didesnės. Tačiau tai prieš daugiau nei šimtą metų buvo didžiausia moterų grožio tendencija. Šiandien, nors ir nenuodingos, bet tendencijos yra kenksmingos moterų įsitikinimams ir realiems fiziniams standartams.

 

Šiuolaikinei mados industrijai ir pasaulyje vyraujančioms tendencijoms sunkiai išmatuojamą įtaką daro įtakos formuotojai. Ir ne, tai ne tik socialinių tinklų žvaigždės, tai – žmonės, kurių vardai yra okupavę visus žiniasklaidos kanalus. Nors šios asmenybės yra žinomos ne iš socialinių tinklų, šis kanalas neginčijamai prisideda prie nesustabdomo tendencijų plitimo.

Galva į korsetus

Viena prieštaringiausių tendencijų, apėmusių viso pasaulio moteris, – korsetai, kitaip vadinami talijos treniruokliais. Ši mados tendencija nė trupučio nejuokaudama atėjo tiesiai į didelės pasaulio moterų dalies „must have“ sąrašą ir taip sukūrė kone kultą. Smėlio laikrodžio figūra – tai didysis laimikis, dėl kurio savo komfortą ryžosi paaukoti moterys. Turbūt nereikia ilgai pasakoti, kad daugelį metų moterys, aukodamos savo sveikatą, liemenį veržė korsetais, laužydamos šonkaulius, žalodamos plaučius ir kitus vidaus organus.

 

Pamiršusios šią prado žalą, šiuolaikinės moterys numojo ranka į feminizmą, nesąžiningą požiūrį į moters kūną ir nėrė tiesiai į talijos treniruoklius. Jie, kaip ir galima tikėtis, suveikė puikiai – lygia ir siaura talija galėjo pasigirti kiekviena, užsidėjusi šį „treniruoklį“, o suknelės pagaliau apgulė taliją lengvai ir sukūrė deivės vardo vertą siluetą. Nepaisant šių grožio tiesų, korsetas į žvaigždes moteris vedė per tikras kančias.

 

Šį bitės liemens treniruoklį išpopuliarino ir pasauliui kaip grožio kultą pristatė Kardashian šeimos seserys. Jos, demonstruodamos savo pavyzdines smėlio laikrodžio figūras, kartu rodė ir tokio kūno „gamybos procesą“. Šis talijos treniruoklis sukūrė natūraliai praktiškai neįmanomus grožio standartus ir sukūrė kompleksų bei nepasitikėjimo savimi bangą.

Batai žudikai

Batų žudikų tendencija, prasidėjusi apie 2010-uosius, pasaulyje kone ketverius metus šlavė iš kelio visus kitus aukštakulnius. Ne, tai nėra tiesiog aukšti batai – tai aukštas kulnas su dar aukštesne platforma, kuri kūną paverčia lygiu kaip styga. Batų žudikų kulnas siekė ne mažiau nei 20 centimetrų, o visi žemesni buvo tiesiog paprasti bateliai. Tokie aukštakulniai grakštino moters siluetą, jį lieknino ir, žinoma, aukštino.

 

Batai žudikai buvo visur – ant raudonojo kilimo, vakarėliuose, filmuose, scenoje, gatvėse. Stilingiausių moterų pasaulyje, rodos, dingo kitų batelių alternatyvos. Viena vertus, tai nekūrė didelės moralinės žalos moterims ar netikrų grožio standartų, tačiau tai neabejotinai kenkė fiziškai. Šį faktą įrodė ne tik moterys gatvėse, bet ir modeliai, su batais žudikais krintantys tiesiai ant podiumo.

 

Prie šios tendencijos populiarumo prisidėjo mados pasaulio gigantai, tokie kaip Christianas Louboutinas, Alexanderis McQueenas, Dolce & Gabbana, Tomas Fordasir daugelis kitų žinomų vardų. Kolekcijoje neturėti bent vienų batų žudikų poros prilygo mados taisyklių laužymui. Šią tendenciją garbingai avėjo ir populiarino įtakingiausios to meto moterys. Viena iš prisiekusių batų žudikų gerbėjų ir mados karalienių buvo Lady Gaga. Atlikėja per savo karjerą spėjo pademonstruoti ir pasauliui pristatyti pačius nepatogiausius mados pasaulyje atsiradusius aukštakulnius. Kad ir kaip būtų gaila, nepaisant moters silueto lyginimo, batų žudikų tendencija mados viršūnėje neliko ilgai – ji vietą užleido jau kiek žemesniems aukštakulniams, mažiau žalojantiems batams ir pamažu evoliucionavo į šiandien garbinamus sportbačius bei kitus žemakulnius batus.

Prisirpusios lūpos

Prisirpusios, didžiulės lūpos nėra visai apie madą, tačiau jos tikrai priklauso estetikos tendencijoms. Kaip žinoma, didžiules lūpas genų loterijoje gavo ne kiekviena. Šis bruožas, nors ir fizinis, ne tas, kurį galima apsivilkti, visgi gali būti koreguojamas pagal vyraujančius mados vėjus. Šiandien tai – toli gražu ne problema, ir tai visai neseniai įrodė dėl putlių lūpų galvas pamesti baigiančios moterys.

 

Putlių lūpų kultas radosi socialinėje erdvėje, kurioje jėgas subūrė didelė grožio pasaulio bendruomenė. Pirmoji įkvėpėja buvo Angelina Jolie, apie kurios lūpas galėtume rasti ne vieną pasaką. Kita didžiosios bangos įtakos formuotoja tapo Kylie Jenner, kuri pasauliui pristatė lūpas putlinantį būdą, kai mergina buvo pastebėta su daug putlesnėmis lūpomis nei jai įprasta. Tuomet ji skelbė užsiimanti ypač veiksmingu metodu – lūpomis siurbti orą kamštelyje ar kitame „putlinimo aparate“. Taip lūpos ištindavo ir kuriam laikui tapdavo putlesnės. Šis būdas tapo netikrų putlių lūpų kulto pradžia ir pradėjo plisti visame pasaulyje.

Šios trys tendencijos į mados istoriją buvo įrašytos kaip ryškiausios ir nerealistiškiausios XXI amžiaus manijos. Tai ne tik atskleidžia skaudžią tiesą apie lengvai paperkamą visuomenę, bet ir vis dar morališkai surištas moteris bei spaudimą atitikti vis mažiau fiziškai įmanomus grožio standartus.

susiję straipsniai

Rekomenduojame