Mada

Didžiausios metų mados šventės „MET Gala“ užkulisiai ir paslaptys

„MET Gala“ puota – išsvajota mados olimpo viršūnė, į kurią patekti svajoja net patys didžiausi mados ir pramogų pasaulio dievai.
Reading time 8 minutes

Ši ištaiginga puota vyksta kiekvienų metų pirmąjį gegužės pirmadienį. Ji įkūnija prestižinės mados sąvoką ir atiduoda duoklę menui bei saviraiškai.

 

9 metų „MET Gala“ pagarsėjo savo tema – ekstravagantiškąja „Camp“. Ji buvo sugalvota remiantis Susanos Sontag 1964-ųjų esė „Notes on „Camp“. Dėl savo neapibrėžtumo ir itin plačios erdvės kūrybai ši tema tapo didžiuliu galvosūkiu svečiams ir jiems paskirtiems dizaineriams.

 

„MET Gala“ temų kūrėjo Andrew Boltono teigimu, „Camp“ įkūnija manieringą ir „gardžią“ beskonybę, meilę „nenatūralumui“, netikram grožiui, persistengimui. Be to, jo nuomone, šis konceptas kaip pirštu į akį pataiko į šių dienų kultūrines aktualijas ir nupasakoja tai, ką šiandien išgyvena visuomenė.

 

2019-ųjų „MET Gala“ ryškiausia šviesa sužibo šių metų kviestiniai pirmininkai Lady Gaga ir Harry Styles, kerinčiu moteriškumu pasaulio simpatijas papirko Kim Kardashian, o mados širdžių princesėmis tapo seserys Kendall ir Kylie Jenner bei Celine Dion. Pripažinta Annos Wintour, šiemet Lady Gaga buvo pripažinta ir viso pasaulio – jos įėjimas į Metropoliteno muziejų tapo istorinis.

Vos padėjusi koją ant raudonojo kilimo atlikėja pakeitė keturias aprangas bei su šokėjų pagalba surengė dramatišką išlepusios lėlės pasirodymą. Ji vilkėjo dizainerio Brandono Maxwello kurtus kostiumus. Renginio organizatoriai Lady Gagai puoselėjo daug vilčių, tačiau ji lūkesčius pateisino geriau, nei buvo galima tikėtis. Po puotos organizatoriai teigė, kad „Camp“ tema buvo sukurta Lady Gagai.

Kvietimas – oficialius prestižo patvirtinimas

„MET Gala“ pakvietimas – oficialus pripažinimas net tiems, kurie jau yra pripažinti pasaulio, o tema ir aprangos kodas kiekvienais metais primena, dėl ko svečiams verta stengtis. Mat įspūdingos mados dievų puotos raudonojo kilimo nuotraukos neprasprūsta nei pro paprastų žmonių, nei pro kritikų žvilgsnį. Būti „MET Gala“ svečiu yra tviskantis ir kaprizingas menas, kurį iš pirmo karto įvaldo ne kiekvienas. Kas gi slepiasi už šio mados renginio fasado?

 

Žodyne „MET Gala“ aprašymas yra paprastas: tai – kasmetis mados pokylis, vykstantis Niujorko Metropoliteno muziejuje. Pirmoji puota įvyko dar 1948 metais, kai mados viešųjų ryšių profesionalė Eleanor Lambert siekė į visuomenės sąmonę įpūsti šiek tiek mados žiežirbų ir paskleisti žinią apie naujai duris atvėrusį Kostiumų institutą. Pirmiausia tai būdavo vidurnakčio vakarienės, kurių paslaptis už fasado galėjo pamatyti tik išrinktasis visuomenės elitas.

Bėgant laikui tai tapo vienu didžiausių mados padėkos renginių, kai dizaineriai, įtakingos asmenybės nuolankiai linkčioja aukštajai madai. Šio renginio metu yra renkamos lėšos Metropoliteno meno muziejaus Kostiumų institutui.

 

Šiandien griežtas „MET Gala“ protokolas prasideda kokteilių valanda, kurios metu svečiai žengia raudonuoju kilimu, bendrauja su žiniasklaida ir susipažįsta su nauja kostiumų paroda Metropoliteno muziejuje. Vėliau visas išrinktųjų būrys vakarieniauja ir stebi vakaro pasirodymą. Įnoringo renginio organizatoriai – amerikietiškasis „Vogue“ ir jo vyriausioji redaktorė, mados prezidentė Anna Wintour. Ant jos pečių sugula visos renginio subtilybės, vienos svarbiausių – išrinktųjų sąrašo ir kiekvienais metais skirtingų renginio organizavimo pirmininkų sąrašo sudarymas.

A. Wintour į pagalbą ateina jos likimo kolega, Metropoliteno Kostiumų instituto kuratorius Andrew Boltonas, kuris atsakingai sudarinėja „MET Gala“ temų sąrašą. Kaip sakė A. Wintour, temų kūrybai savo kolegai ji duoda absoliučią laisvę... su viena sąlyga – ji turi būti suprantama ir nesukelti klausimų svečiams.

Temų rankraštis

„Amžinasis aukštosios mados kovos laukas“ – taip „MET Gala“ puotą apibūdino vienas įtakingiausių mados žurnalistų ir maniakų Hamishas Bowlesas. „MET Gala“ puotos tema kasmet neabejotinai yra pati laukiamiausia viso renginio detalė. Ją organizatoriai atskleidžia likus daugiau nei pusei metų iki renginio, dažniausiai spalio mėnesį, kartu išsiųsdami kvietimus. Todėl nemažai svečių atvirauja, kad, vos gavę šį mados pripažinimą, su jiems priskirtu dizaineriu ima ruoštis ilgam, atsakingam ir kruopščiam darbui – atitikti „MET Gala“ mados etiketą.

„MET Gala“ - amžinasis aukštosios mados kovos laukas.

Bėgant metams ši išrinktųjų „Gala“ tapo tarptautinės mados saviraiškos galerija. Raudonuoju kilimu žengiančios žvaigždės save atiduoda vienai nakčiai sukurtam personažui. Puotos naktį visame pasaulyje į Metropoliteną nukrypsta ne tik visų akys, bet ir kritikų strėlės bei saujos pagyrimų. Temų galvojimas yra viena didžiausių atsakomybių, kurią savo glėbyje neša A. Boltonas. Būtų naivu tikėtis, kad temą šis mados genijus sugalvoja likus keletui mėnesių iki didžiosios puotos.

Temų sąrašą keletui metų į priekį po užraktais laiko paslėpusi pati A. Wintour. Temos neretai būna meniškos, atsisuka į kokią nors visuomenės problemą arba atiduoda duoklę nusipelniusiam dizaineriui, jo atsidavimo madai jubiliejui ar istorinei mados asmenybei. Nors industrijos prezidentė tvirtina, kad „MET Gala“ tema nesiekia suklaidinti, o pristato kuo aiškiau suprantamas temas, visgi dažnai net patys įtakingiausi svečiai ir viešnios tarp eilučių perskaito per daug ir stipriai apsirinka rinkdamiesi aukštosios mados kūrinius.

 

Organizatorių teigimu, kartais temos reikalauja vos žiupsnelio kūrybingumo, o kitais atvejais tai gali tapti nemažu iššūkiu. Štai 2013 metų tema „Punk: nuo chaoso iki aukštosios mados“ (angl. „Punk: Chaos to Couture“) iš esmės neturėjo aiškių stilistinių ribų, tad svečiai blaškėsi. O kitų – 2014 metų – tema „Charles James: daugiau nei mada“ (angl. „Charles James: Beyond Fashion“) buvo nepalanki renginio damoms.

Savo kostiumais garsenybės dažnai siekia ir išsiųsti norimą žinutę. Pavyzdžiui, 2016 metais Madonna žengė padorumo krašteliais ir į „MET Gala“ atėjo apsivilkusi Givenchy suknele, visiškai apnuoginusia muzikos princesės krūtinę bei sėdmenis. Ją sukūrė mados namų dizaineris Riccardo Tisci. Tai į „MET Gala“ istoriją įėjo kaip viena prieštaringiausių aprangų. O štai 2018 metais Rihanna dėvėjo popiežiaus mitrą ir už tai internete gavo antausį dėl nepagarbos katalikų bažnyčiai. Šiandien šis kostiumas laikomas vienu įspūdingiausių kostiumų „MET Gala“ istorijoje.

Daugiau nei puota

„MET Gala“ kiekvienais metais vienai nakčiai tampa pasaulio pramogų centru. Į vadinamuosius Rytų pakrantės „Oskarus“ atvyksta visų sričių lyderiai, įtakingiausi žmonės, o juos atseka labiausiai ištroškę žiniasklaidos kanalai. Nieko nuostabaus, kad A. Wintour savo diriguojamą renginį siekia apiberti visomis pasaulio deimantų dulkėmis. Kasmet į garbės pirmininkų komitetą prisijungia didžiausios pasaulio žvaigždės: šioje kėdėje pabuvo Karlas Lagerfieldas, Tommy Hilfigeris, Nicole Kidman, Tomas Fordas, Beyonce, Lady Gaga, Bradley Cooperis, Oscar de la Renta, Sarah Jessica Parker, Rihanna, Katy Perry ir daugybė kitų.

 

Šios puotos organizatoriai iš svečių tikisi senų tradicijų paisymo, išlaikytos elgesio elegancijos ir romantiško paslapties išlaikymo. Todėl siekdama išlaikyti tik nugludintas aukštosios mados renginio akimirkas, A. Wintour svečiams neleidžia darytis asmenukių ir rekomenduoja nenaudoti socialinės medijos.

Siekdama išlaikyti tik nugludintas aukštosios mados renginio akimirkas, A. Wintour svečiams neleidžia darytis asmenukių.

Medaliais apkarstyti ir amžiams skęstantys gėdoje

Tinkamai apsirengti A. Wintour diriguojamam renginiui – privaloma sąlyga. Apsirengti gerai ir išskirtinai – talentas. Nepaisant kiekvienų metų temos, „MET Gala“ aprangos kūrimas turi taisykles – juk tai labiausiai prestižinis mados pasaulio renginys visame pasaulyje. Akivaizdu, kad šią šventę pergudrauti nėra taip sunku – šiuolaikiniai svečiai randa vis išradingesnių būdų, kaip apsirengti įnoringoms temoms.

 

Tačiau, siekiant įkopti į „MET Gala“ geriausių kostiumų istoriją, vien pergudrauti temos nepavyks. Mat per visus gyvavimo metus į šią aukštosios mados bibliją pateko vos sauja išrinktųjų. Maža to, toks pat sąrašas, tik labiausiai nepavykusių kostiumų, kiekvienais metais užverstas laukia savo eilės papildyti. Susipažinkite, geriausi iš mados biblijos ir skaudžiausiai suklupę svarbiausiame metų mados renginyje.

Tags

mada
stilius
lofficiellithuania
lofficiel

susiję straipsniai

Rekomenduojame