Menas

Dizaino pasaulį pakeitęs Bauhauzas švenčia šimtmetį

Šįmet minima bauhauzo architektūros ir dizaino stiliaus 100 metų sukaktis.
Reading time 2 minutes

„Bauhaus“ (sutrumpintas Staatliches Bauhaus) yra architektūros ir meno mokyklos, veikusios Vokietijoje nuo 1919 iki 1933 m. pavadinimas. Ši dizaino mokykla buvo įkurta Veimaro Vokietijoje, jos steigėjas – vokiečių architektas Walteris Adolfas Georgas Gropius – laikomas vienu modernizmo architektūros pradininkų ir ryškiausių tarptautinio stiliaus kūrėjų. Nors mokykla gyvavo tik 14 metų, ji sukūrė vieną garsiausiai linksniuojamų architektūros ir dizaino krypčių – bauhauzas tapo ypač įtakinga modernizmo architektūros srove.

 

Bauhauzo mokykla pasižymėjo novatorišku požiūriu į žmogų supančią aplinką bei jų santykį, o jo iniciatoriai siekė sukurti naują aplinką, kuri atspindėtų po Pirmojo pasaulinio karo tvyrojusias atsinaujinimo, šalies atstatymo viltis ir tiktų modernaus žmogaus gyvenimo būdui.

1571295552172463 bauhaus style design optimized guest rooms1571295552574239 bauhaus style architecture bauhaus building dessau
1571295552916583 bauhaus style design kostrukt colors and forms
„Getty Images“ nuotr.

„Bauhauzas siekia suvienyti visas praktinio meno disciplinas - skulptūrą, tapybą, rankdarbius ir amatus - kaip neatsiejamus naujos architektūros komponentus“, - Walteris Gropius.

Walteris Gropius, Johannesas Ittenas, Paulas Klee ir kiti žymūs mokyklos atstovai plėtojo funkcionalios, kokybiškos ir visiems prieinamos dizaino produkcijos viziją, kurioje tarpdiscipliniškai jungėsi menas, amatai ir naujausios gamybos technologijos.

 

Bauhauzo stilius paveikė ir mados pasaulį, dizaineriai tarsi tikri įvaizdžio architektai ėmė žaisti linijomis, spalvomis, geometrinėmis figūromis ir funkcionalumu. Vienas bauhauzo stiliaus mados simbolių - dizainerio Yves'o Saint Laurent'o sukurtos garsiosios Mondriano drobių įkvėptos suknelės. Bauhauzą interpretavo ir mados namai „Hugo Boss“, „Jil Sander“, „Roksanda Ilincic“, „Mary Katrantzou“, „Valentino“, „Bottega Veneta“, „Dior“, „Louis Vuitton“ ir dar galybė kitų.

Bauhauzo 100-mečio proga VU bibliotekos Č. Milošo skaitykloje rengiami du susitikimai, skirti aptarti Bauhauzo idėjas, jų atspindžius šiandieniniame pasaulyje ir 2019-ųjų žmogaus santykį su jį supančia ir (ar) jo kuriama aplinka.

 

Spalio 17 d. (18:30) vyks pirmasis susitikimas – kalbėsimės su architektūros istorike, VU Istorijos fakulteto profesore dr. Marija Drėmaite. Pokalbio metu bus aptartos Bauhauzo idėjos ir jų aktualumas šiuolaikinėje architektūroje, Bauhauzo ir Lietuvos sąsajos, 1919-ųjų ir 2019-ųjų miestiečių santykis su miesto architektūra, gyventojų į(si)traukimu į viešųjų erdvių kūrimą ir raidą.

susiję straipsniai

Rekomenduojame