Menas ir kultūra

Rūdninkų knygyno sielos R.Šetikaitės kultūriniai favoritai

Savo įkvėpimu ir atradimais dalijasi Rūdninkų knygyno siela ir kultūros žurnalistė Rūta Šetikaitė.
Reading time 3 minutes

1. Kompozitorius Arvo Pärtas

Šio estų minimalisto kūriniams apibūdinti net išrastas specialus terminas „tintinnabuli“, reiškiantis varpelių skambėjimą. Pärto kūriniai – tarsi odė tylai, nepaprasto lengvumo ir švelnumo blyksniai. Įsivaizduokite lėtai kambariu slenkantį saulės spindulį ir jame besisukančias dulkes – taip skamba Arvo.

2. Vokalistė Cassandra Wilson

Ilgą laiką buvau skeptiškai nusiteikusi moteriško džiazo vokalo atžvilgiu, kol vieną dieną netyčia atradau Ją. Cassandros balsą galima palyginti su pamažu krintančia sunkia aksomo užuolaida – jis toks sodrus ir duslus, nuo galvos iki kojų apimantis klausytoją.

3. Laikrodžių muziejaus kiemelis Klaipėdoje

Vasaros sekmadieniais šiame kiemelyje grodavo kariljono muzika. Tas pusvalandis, regis, sustabdydavo visus aplink tiksinčius laikrodžius. Žavinga tai, kad dažniausiai koncerto klausytis atkeliaudavo tie patys keli žmonės. Ilgainiui ėmiau su jais sveikintis.

4. Žilvino Kempino kūrinys „Slow Motion“

Iš 168 minutinių laikrodžio rodyklių sudarytas kūrinys leidžia pajusti laiko tekėjimą. Patartina prieš šią „gyvąją skulptūrą“ pasistatyti kėdę ir stebėti rodykles bent jau dešimtį minučių. Potyris neįvardijamas žodžiais!

5. Marcelio Prousto knyga „Prarasto laiko beieškant“

Proustas – tarsi atminties „namų darbai“; jo tekstų skaitymas – lyg bandymas sugauti (ne visada) malonią praeitį, suteikti jai formą, apžiūrėti iš visų pusių, nuvalyti dulkes ir, vėl padėjus į lentyną, saugiai užmiršti.

6. Jono Vaitkaus spektaklis

„Eglutė pas Ivanovus“

Šį Lietuvos rusų dramos teatro spektaklį teko matyti daugiau nei penkis ar šešis kartus. Absurdo tragikomedija, kalbanti apie sąžinės graužatį ir gebėjimą atleisti bei pamiršti. Fantastiška Aleksandro Vvedenskio pjesė, Jono Arčikausko scenografija, Algirdo Martinaičio muzika ir, be abejo, kruopščiai savo vaidmenis atliekantys teatro aktoriai, manau, abejingų nepalieka.

7. Vilniaus Šv. Dvasios ortodoksų vienuolyno katedra

Pastaraisiais metais ši vieta atrodo kaip koks mistinis ir neįmenamas taškas Vilniuje. Įėjus į katedrą, apgaubia tirštas smilkalų debesis ir tyla. Tai – ideali vieta mažosioms išpažintims (geriausia – su pačiu savimi ir savo sąžine).

8. Pokalbis dviese

Vis dėlto niekas manęs taip neįkvepia ir nedžiugina kaip pokalbis su savo vyru. Dalijimasis naujomis idėjomis ir senomis patirtimis, grožio ir ramybės ieškojimas kiekvienoje minutėje – tai yra tikrasis lėtas mėgavimasis gyvenimu.

Pagr. nuotraukoje - Rūta Šetikaitė. Asmeninio albumo nuotrauka (autorius – Domantas Razauskas)

susiję straipsniai

Rekomenduojame