Menas ir kultūra

Nuostabus fotografas, mados pasakas paverčiantis realybe

Vaizduotė, pasakos, svajonės ir sapnai – tai vieni žodžių, kuriais galėtume apibūdinti stebuklingą britų fotografo Timo Walkerio pasaulį. Viktorijos ir Alberto (V&A) muziejuje Londone praėjusį rudenį buvo pristatyta didžiausia įstabių fotografo darbų paroda, kurioje įvairiomis spalvomis atgyja mums, suaugusiesiems, pamirštų istorijų ir sapnų vaizdiniai.
Reading time 4 minutes
© Tim Walker

Saulėtą rugsėjo rytmetį prie Kensingtone esančio muziejaus į tvarkingą eilę rikiavosi žiniasklaidos atstovai, ruošdamiesi keliauti į triušio urvą. T. Walkerio akimis. Parodos pavadinimas „Wonderful Things“ (liet. „Nuostabūs dalykai“), kaip atskleidė jos kuratorė Susanna Brown, buvo įkvėptas britų archeologo Howardo Carterio ištartų žodžių, atradus faraono Tutanchamono kapą ir išvydus „nuostabius dalykus“.

 

Dvidešimt penkerius metus aprėpiančią T. Walkerio kūrybą šlovinančiai parodai, kurios rėmuose ilsisi vienaragiai, egzotiški drambliai, skraidančios lėkštės, liūdno veido princesės ar milžiniškos lėlės, buvo ruošiamasi net trejus metus. „Iš milžiniško noro tavo vaizduojamas objektas tampa tikrovės dalimi. Ir ta nuotrauka, kurią užfiksuoji, tampa suvenyru, atsineštu iš tavo svajonės“, – tokiais žodžiais savo parodą pristatė jos kaltininkas.

 

„Wonderful Things“ centre – T. Walkerio karjerą aukštinantys darbai ir dešimt unikalių fotografijos kompozicijų bei juos įkvėpusių muziejaus saugyklose laikomų objektų. Saugyklas, ruošdamasis parodai, aplankė ir pats T. Walkeris. „Viktorijos ir Alberto muziejus man visuomet buvo tarsi svajonių rūmai. Tai labiausiai įkvepianti vieta visame pasaulyje. Muziejuje saugoma kolekcija atspindi didybę, eklektiškumą. Ji atspindi ir mane. Daugybė objektų, kuriuos pamačiau muziejuje, privertė mano širdį plakti smarkiau. Norėjau sukurti nuotraukas, kurios atspindėtų ne tik fizinį to objekto grožį, bet ir emocijas. Ir kiekvienas naujas kadras yra meilės laiškas objektui iš muziejaus kolekcijos“, – pasakojo fotografas, kuriam šią parodą padėjo surengti ilgametė bendradarbė, kūrybos vadovė ir dizainerė Shona Heath. „Kodėl mums, dirbantiems muziejuje, patinka šis šou? Dėl tos pačios priežasties, dėl kurios Timui patinka muziejus. Ši paroda yra įstabi meditacijos forma, švenčianti grožį, mirtingumą, nekaltumą ir istoriją“, – parodos atidaryme sakė muziejaus direktorius Tristramas Huntas.

1586767428923843 tim walker radhika nair pershore worcester 2018 c tim walker studio. copy
© Tim Walker

Atlikdamas praktiką „Condé Nast“ archyvuose ir atradęs fotografo Cecilio Beatono kūrybą, T. Walkeris susidomėjo fotografijos menu. Pabaigęs studijas Ekseterio menų koledže, Timas pradėjo dirbti laisvai samdomu fotografų asistentu ir jau netrukus krovėsi lagaminus į Niujorką, kur talkino garsiam amerikiečių fotografui Richardui Avedonui. Ir kalbant jo paties žodžiais, dirbdamas su juo, išmoko kertinius principus, kuriuos pritaikė ir savo karjeroje – bendrauti su fotosesijos objektais ir sukurti istorijas, kuriomis galėtų žaisti ir juose įkūnijami personažai.

 

Grįžęs į gimtąjį Londoną, T. Walkeris sutelkė dėmesį į individualius laikraščių, žurnalų užsakymus, o būdamas 25-erių fotografavo pirmąją istoriją žurnalui „Vogue“. Timo šlovės valanda išmušė 1990-aisiais, kai įstabiu jo fotografijos braižu, laužančiu realybės ir fantazijos ribas, susižavėjo mados pasaulis. Viena to priežasčių – T. Walkerio įkvėpimo šaltiniai: egzotiškos šalys, pasakos, angliškas sodas ir provincija, „The Beatles“ dainos, siurrealizmo kūrėjai (T. Walkeris iki šiol žavisi Jeano Cocteau kūryba). „Stiprios moterys, išvaizdūs vyrai, pavojingi žvėrys ir sniego gniūžčių kovos. Ir veidrodis. Mėgstamiausios mano durys į stebuklingą šalį“, – rašoma viename iš parodą supančių paties T. Walkerio sukurtų tekstų, itin taikliai apibūdinančių jo kūrybinį antspaudą. Unikalų jo braižą, leidžiantį atverti magiško fotografijos pasaulio duris, užtrenkiant tas, kurios veda į kasdienybę, atspindi ir jo 2005-aisiais vykusios fotosesijos „pageidavimų“ sąrašas: 80 baltų triušių, 17 žąsų, 20 balerinų, 20 Kalėdų eglučių, 250 stručio kiaušinių, 1 „Rolls-Royce“ ir pora… plastikinių rankų.

1586767453959596 tim walker two
© Tim Walker
1586767461359423 tim walker karen elson sgaire wood james crewe london 2018 c tim walker studio copy
© Tim Walker

„Aš klausiu žiūrovų ir juos kviečiu prisijungti prie to, kas yra tamsu ir nuodėminga arba kas yra graži pasaka. Tai pabėgimas nuo realybės“, – šypsodamasis viename interviu yra pasakęs fotografas, žinomas ne tik dėl pasakiškų fotografijų, bet ir dėl portretų, kuriuose įamžinti garsiausi mados ir meno pasaulio vardai – Alexanderis McQueenas, Cate Blanchett, Saoirse Ronan, Timothée Chalametas bei T. Walkerio mūzos – Stella Tennant, Kate Moss, Lily Cole ir Tilda Swinton. Pastarajai T. Walkerio parodoje skirta ypatinga vieta… „Darbas su juo yra tarsi lobių paieška. Ir mes niekuomet nežinome, kokį lobį pavyks rasti“, – apibūdindama darbą su britu yra sakiusi aktorė T. Swinton.

1586767482455862 tim walker box of delights james spencer london 2018 c tim walker studio copy
© Tim Walker

Atsakymą į šį ir į klausimą, kur slypi T. Walkerio fotografijų paslaptis, galime interpretuoti kiekvienas iš mūsų. Tačiau prabylant paties menininko žodžiais: „Kai esame suaugę, laikas būna prarastas. Ką turi vaikas – tai daugybę laiko klajoti. Ir svajoti, ką aš ir dariau vaikystėje.“ Ir ši ypatinga savybė – sustabdyti akimirką žavingą vaiko akimis – atsispindi ir T. Walkerio darbuose.

1586767507394769 tim walker one
© Tim Walker

susiję straipsniai

Rekomenduojame