Menas ir kultūra

Pristatoma išskirtinė A. Sutkaus fotografijų retrospektyva „Kosmos“

Nacionalinėje dailės galerijoje netrukus bus atidaryta fotomenininko Antano Sutkaus retrospektyva.
Reading time 2 minutes

Fotografo Antano Sutkaus retrospektyva „Kosmos“ skiriama Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti. Šis žymus fotomenininkas – XX a. II p. Lietuvos metraštininkas, jo sukurtuose vaizduose atsispindi mūsų šalies ir jos gyventojų veidas.
 

Iki šiol žiūrovus jaudina ryškiausias jo darbas – ciklas „Lietuvos žmonės“, kurį A. Sutkus kūrė nuo 6-ojo dešimtmečio pabaigos. „Kosmos“ graikų kalba reiškia visų daiktų ir laiko visumą – tai kažkas daugiau nei galime paprastai pamatyti. Pasak A. Sutkaus retrospektyvos kuratorių, tai puikiai atskleidžia šio autoriaus fotografijų universalumą – jos atspindi žmones, šalį, liūdesį ir džiugesį, dangų ir vandenį, vienatvę, senatvę, džiaugsmą ir žaidimą.

 

Paroda, kurioje rodoma beveik 300 kūrinių ir dalis jų yra niekada nematyti, siūlo naują žvilgsnį į itin vertingą vieno iš Europos fotografijos gigantų kūrybą. Projektą bendradarbiaudami organizuoja trijų šalių: Lietuvos, Prancūzijos ir Vokietijos, – meno profesionalai ir institucijos.

 

Tą pačią dieną atidaroma ir Jono Dovydėno fotografijų paroda „11 kelionių į Afganistaną“. Šis fotografas, žymaus tarpukario rašytojo Liudo Dovydėno sūnus, po Antrojo pasaulinio karo dar vaikas su šeima iš Lietuvos pasitraukė į Vakarus.
 

Reikšmingą jo kūrybos dalį sudaro per bene tris dešimtmečius ir 11 kelionių (1985–2010 m.) į Afganistaną sukauptas dokumentinės fotografijos archyvas. Šių kelionių metu J. Dovydėnas fiksavo afganų kovotojus, civilius, tarptautinių pajėgų karius. Sudėtingos politinės istorijos šalis fotografui tapo grėsmių prisodrintos kasdienybės stebėjimo vieta. Parodoje pristatoma per 130 fotografijų, atspindinčių autoriaus keliones po Afganistaną ir kaimyninį Pakistaną.


 

Nacionalinėje dailės galerijoje abi parodos atidaromos lapkričio 9 d., 18 val. (veiks iki 2019 m. sausio 13 d.)

Pagr. nuotrauka - Antanas Sutkus. Imatrikuliacija Vilniaus universitete. Vilnius, 1969 m., www.ndg.lt

susiję straipsniai

Rekomenduojame