Menas ir kultūra

Parodoje - piešiniai, kuriuos sunku atskirti nuo nuotraukų

Sostinės galerija „Meno Niša“ nuo lapkričio 6 dienos visus kviečia į vienos ryškiausių Estijos menininkių Maarit Murka personalinę parodą „Realios situacijos taikinys“, pažymėsiančią 18-tąjį „Meno Niša“ gimtadienį.
Reading time 2 minutes
Maarit Murka. Gyvuliškas instinktas (detalė). 2020, aliejus, drobė, mišri technika, 140x110 cm. Meno Niša archyvo nuotr.

Išgarsėjusi savo fotorealistine tapyba, menininkė parodoje vėl trins ribas tarp tikrovės ir jos reprezentavimo, o kūrinių modeliai – tuščios erdvės, gyvūnai ir jų būsenos, susitiks su parodos lankytojais.

 

Jaunosios Estijos menininkų kartos atstovė Maarit Murka yra surengusi 30 autorinių ir sudalyvausi virš 50 grupinių parodų tiek Estijoje, tiek užsienyje. Jos darbų yra įsigijęs privatūs bei vieši Estijos ir tarptautiniai meno kolekcinininkai.

 

Maarit Murka – tapytoja nuolat plečianti ir papildanti šios medijos ribas, tiek medžiagiškai tiek atmosferiškai: objektais, garsu, kvapu. Jos fotorealistinė ir hiperrealistinė tapyba dėl technikos meistriškumo, juodai balto kolorito, kinematografiškų kadruočių gali būti skaitoma kaip fotografija. Kinas yra menininkei svarbi tema, baigusi Estijos ir Helsinkio dailės akademijas, Maarit Murka tęsia antrąjį magistro laipsnį Baltijos kino ir medijų mokykloje.

1604056420666297 maarit murka. maarit murka. gyvulis kas instinktas detale . 2020 aliejus drobe ir mis ri technika 140x110 cm. meno nis a archyvo nuotr
Maarit Murka. Maarit Murka. Gyvuliškas instinktas (detalė). 2020, aliejus, drobė ir mišri technika, 140x110 cm. Meno Niša archyvo nuotr.

Kaip teigė „Meno Niša“ vadovė Diana Stomienė, Maarit Murka paroda „Realios situacijos taikinys“ („Realistic target situation“) galerijos erdvėms buvo specialiai kuriama net pusantrų metų. „Parodos koncepciją pradėjome derinti po meno mugės „ArtVilnius’19“, kur buvo pristatytas jos solinis projektas. Labai džiaugiamės, kad šia, specialiai galerijos erdvei kurta Maarit Murka paroda, pažymėsime ir 18-ąjį „Meno Niša“ gimtadienį”, – džiaugėsi galerijos vadovė.

Parodoje „Realios situacijos taikinys“ Maarit Murka pristatys tapybos darbų instaliaciją, kurioje kūriniai taps tarsi taikiniais. Pasirinkdama sudėtingą techniką, tapyba ant daugiasluoksnių organinio stiklo formų, tapybos kūriniuose, kuriuos galima vadinti objektais, ji sukuria optinę iliuziją, kuri trikdys ir neiškarto atskleis kūrinio turinį žiūrovui.

 

Maarit Murka. Menininkės archyvo nuotr

Maarit Murka paroda bus aktuali ir savo tematika, kurioje ne vienas įžvelgs ir šių dienų aktualijas, kuriose tikimasi, jog žmonės, kaip grupės sambūvio dalis, išliks vieningi. Tačiau kaip parodos koncepciją apibūdina parodos kuratorė Sonata Baliuckaitė, menininkė čia daugiau kalba apie būsenas, paskutiniu metu aktyviai analizuojant ir psichikos ligonių ar protinę negalią turinčių asmenų santykį tarp meno ir kasdienio gyvenimo procesų. Paroda buvo kuriama menininkams apskritai susirūpinus meno pasaulio dalyvių sveikata.


 

1604056463685896 maarit murka. escape room no. 2 2019. instaliacija is meno muge s artvilnius19. meno nis a archyvo nuotr. jpg
Maarit Murka. Escape room No. 2, 2019. Instaliacija iš meno mugės ArtVilnius19. Meno Niša archyvo nuotr.
1604056470954345 maarit murka. maarit murka. gyvulis kas instinktas detale . 2020 aliejus drobe mis ri technika 140x110 cm. meno nis a archyvo nuotr
Maarit Murka. Maarit Murka. Gyvuliškas instinktas (detalė). 2020, aliejus, drobė, mišri technika, 140x110 cm. Meno Niša archyvo nuotr.

susiję straipsniai

Rekomenduojame