Moterys

10 negirdėtų faktų apie madmuazelę Coco Chanel

Vieni didžiausią įtaką mados pasauliui padariusių mados namų „Chanel" kūrinių - kelnės moterims, maža juoda suknelė ir švarkelis, tvido kostiumėlis, trikotažo drabužiai ir legendine vadinama rankinė „2.55".
Reading time 4 minutes
Gabrielle Coco Chanel, Vida Press nuotr.

1. Slapyvardis Coco atsirado, kai Gabrielle Bonheur Chanel, dar prieš tapdama žinoma dizainere. dainuodavo kabarete, kuriame lankydavosi Prancūzijos kavaleristai. Populiariausios jos atliekamos dainos buvo „Ko Ko Ri Ko“ ir „Qui qu'a vu Coco“, pastaroji ir pamėtėjo Coco slapyvardį. Filme „Coco prieš Chanel“ kabareto akimirkas interpretuoja prancūzų aktorė Audrey Tautou. Tačiau pati Gabrielle šį slapyvardį aiškina kitaip, pasak jos, vaikystėje tėtis ją švelniai vadindavo viščiuku (pranc. – Coco), tad Coco jai prilipo nuo vaikystės.

 

2. Coco Chanel vaikystė buvo sunki. Šeima sunkiai vertėsi, gyveno vargingai, tėvas nuolat keitė moteris, o mama, kai Gabrielle buvo dar vaikas, mirė nuo tuberkuliozės. Po žmonos netekties tėvas dukteris išsiuntė į vienuolyno prieglaudą ir dingo iš jų gyvenimo. Nuo 12 metų prieglaudoje augusi Chanel čia ir išmoko siūti. Palikusi prieglaudą aplinkiniams ji neužsimindavo apie sunkią vaikystę, ją slėpdama pasakodama išgalvotas istorijas.

 

3. Coco Chanel nepripažino savo tikrojo amžiaus, nors gimė 1883 m., teigė gimusi dešimtmečiu vėliau.

 

4. Chanel karjerą pradėjo madingoje skrybėlių parduotuvėje Paryžiuje, greta prabangiausio miesto viešbučio „Ritz". Vėliau šis viešbutis tapo Coco Chanel namais. Tiesa, Paryžiaus Cambon gatvės pastate, kuriame įsikūrę Chanel ateljė ir butikas, o anksčiau vykdavo ir Coco Chanel mados pristatymai, yra itin stilingai įrengti dizainerės apartamentai, kur ji anksčiau ir gyveno. Visgi juose miegamojo nebuvo, nes madmuazelė nakvodavo „Ritz" viešbutyje. Garsiuosiuose jos apartamentuose virš butiko viskas palikta taip, kaip tą dieną, kai Coco Chanel paliko pasaulį.

 

5. Klasikiniai kvepalai „Chanel No. 5" dar ir šiandien yra viena populiariausių parfumerijos prekių. Kvepalų pavadinimas - nieko stebuklingo, tiesiog kai parfumeris Ernestas Beaux madmuazelei Chanel pasiūlė kelias sukurtų kvepalų variacijas, jai labiausiai patiko 5-asis numeris. Galbūt Chanel šį numerį pasirinko ir dėl to, kad 5 buvo jos laimingasis skaičius. Coco Chanel buvo pirmoji dizainerė istorijoje sukūrusi savo vardo kvepalus.

 

6. Iki XX a. juoda spalva buvo skirta laidotuvėms ir simbolizavo gedulą, tačiau 1926 m. juodos samprata apsivertė aukštyn kojom. Tais metais Coco Chanel, ieškodama paprastumo ir elegancijos sintezės, sukūrė mažą juodą suknelę, kurią išspausdino garsusis mados žurnalas „Vogue". Nuo tada juoda tapo elegancijos ir prabangos simboliu.


7.  Coco Chanel kūrybai būdingos sumažintos kišenės, puošiančios švarkelius, sukneles ar paltus. Mažų slaptų kišenėlių galima rasti ir kai kuriose „Chanel" rankinėse. Kurdama rankinę „2.55" Coco Chanel įsiuvo kišenėlę, skirtą meilės laiškams.

 

8.  Vieni didžiausią įtaką mados pasauliui padariusių „Chanel" kūrinių: kelnės moterims, maža juoda suknelė ir juodas švarkelis, tvido kostiumėlis, trikotažo drabužiai ir legendine vadinama rankinė „2.55". Grožio pasaulyje perversmą madmuazelė Chanel sukėlė išpopuliarindama trumpų plaukų šukuoseną, tapusią geidžiama tendencija, nors anksčiau (gražiosios epochos laikotarpiu) moterys augindavo kuo ilgesnius plaukus, o trumpos šukuosenos vadintos praščiokiškomis. 

 

9. Istorikai teigia, kad Antrojo pasaulinio karo metu Coco Chanel bendradarbiavo su naciais, kurį laiką viešbutyje „Ritz" ji  gyveno su baronu Hansu Guntheriu von Dincklage'u. Dėl to Coco Chanel pasibaigus karui buvo ištremta į Šveicariją.

 

10. Coco Chanel mirė būdama 87 metų, ją privačiuose Paryžiaus viešbučio „Ritz" apartamentuose ištiko širdies smūgis. Madmuazelė Chanel yra palaidota Šveicarijoje, jos antkapį puošia penki liūtų įspaudai - tai ilgametis mados namų „Chanel" simbolis ir pačios Chanel zodiako ženklas.

susiję straipsniai

Rekomenduojame