Moterys

7 mitai ir faktai apie estetinę ginekologiją

Estetinė ginekologija – palyginti nauja medicinos sritis, apipinta daugybe mitų ir legendų. Apie dažniausius mitus ir faktus pasakoja Kaune įsikūrusios estetinės medicinos klinikos SCULPTA gydytoja akušerė ginekologė, medicinos mokslų daktarė, estetinės ginekologijos specialistė Lina Mockevičienė.
Reading time 7 minutes
Alexander Krivitskiy / Unsplash nuotr.

1. Mitas: amžius neturi įtakos lyties organams.

Faktas: amžius tiesiogiai koreliuoja su kintančia lyties organų anatomija dėl estrogenų (moteriškųjų hormonų) trūkumo.

 

Dėl dubens dugno silpnėjimo, gimdymo, estrogenų stokos po menopauzės moters lyties organai pradeda leistis žemyn. Menopauzės metu sumažėja estrogeno sintezė ir tai sukelia estrogenų stoką. Estrogenas dar kitaip vadinamas jaunystės hormonu. Jis atsakingas už gražią elastingą odą ir žvilgančius plaukus. Estrogeno trūkumas sukelia gleivinių sausumą, neaplenkdamas ir lyties organų gleivinės. Dėl to egzistuoja „Sausos makšties sindromas“, sukeliantis didelį diskomfortą ir turintis neigiamos įtakos moters gyvenimo kokybei. Moterys skundžiasi niežuliu lyties organų srityje, skausmingu ir dažnu šlapinimusi, skausmingais lytiniais santykiais. Estrogeno trūkumas taip pat turi neigiamos įtakos jungiamajam audiniui, nes sumažėja kolageno, elastino, hialurono sintezė. Jungiamasis audinys silpnėja ir raiščiai, fascijos bei raumenys darosi silpnesni ir tampresni, o šlapimo pūslė – dirglesnė. Nusileidžia vidiniai lyties organai, vystosi šlapimo nelaikymas.

1618990818288482 2021 03 21 lina sculpta. final v01 copy
Gydytoja akušerė ginekologė, medicinos mokslų daktarė, estetinės ginekologijos specialistė Lina Mockevičienė

2. Mitas: estetinė ginekologija skirta tik vyresnėms moterims.

Faktas: moters lyties organų būklė gali pakisti ir jauname amžiuje dėl hormonų pokyčio, gimdymo, vartojamų vaistų ar žalingos gyvensenos.

 

Dėl gimdymo, nutukimo, kontraceptinių preparatų vartojamo kinta moters lyties organai. Gimdymas ir antsvoris turi labai didelę įtaką šlapimo nelaikymui (beveik 90 proc. moterų, besiskundžiančių šlapimo nelaikymu, yra gimdžiusios). Po gimdymo pakinta moterų dubens raumenys, jie susilpnėja. Buvę plyšimai gimdymo metu, sunkus ir ilgas išvarymo laikotarpis gimdymo metu, stambūs vaisiai, daugkartiniai gimdymai tiesiogiai koreliuoja su šlapimo nelaikymu. Jau minėjau, kad menopauzėje dėl estrogeno trūkumo atsiranda „Sausos makšties sindromas“, tačiau jaunos moterys taip pat gali skųstis sausa makštimi, pavyzdžiui, žindymo laikotarpiu žymiai pakyla prolaktino gamyba, kuris stabdo estrogenų sintezę ir sukelia makšties sausumą. Moterys, vartojančios hormonines kontraceptines priemones, labai dažnai skundžiasi dėl makšties atrofijos. Moterys po onkologinių susirgimų, kurioms buvo taikyta chemoterapija ar radioterapija, taip pat skundžiasi makšties sausumu.

 

3. Mitas: lyties organų problemos neišsprendžiamos.

Faktas: galima išspręsti didžiąją moters lyties organų problemų dalį naudojant estetinės ginekologijos procedūras.

 

Pritaikius tinkamą gydymo būdą, kurį parenka estetinės ginekologijos specialistas, remdamasis apžiūra, tyrimais ir moters skundais, didžioji dalis lyties organų problemų panaikinamos visam laikui.

 

1618990887667492 aiony haust gtkvigehan4 unsplash
Aiony Haust / Unsplash nuotr.

4. Mitas: estetinė ginekologija sprendžia tik estetines problemas.

Faktas: Estetinės ginekologinės medicinos sąvoka visuomenėje vis dar klaidingai suvokiama, be grožio sampratos, estetinė ginekologija turi daug gydymo naudos.

 

Estetinė ginekologija – proveržis šiuolaikinėje medicinoje. Dėl jos moterys gali gyventi visavertį kokybišką gyvenimą tiek menopauzės, tiek reprodukciniu laikotarpiu. Deja, visuomenėje trūksta tinkamos informacijos apie estetinę mediciną ir jos teikiamą naudą. Yra keletas ligų, kurių atveju estetinė medicina yra vienintelis efektyvus gydymo būdas. Pavyzdžiui, moterys, kurios susirgo krūties vėžiu, po taikytos chemoterapijos ar spindulinio gydymo skundžiasi makšties sausumu. Makšties sausumui gydyti įprastai vartojami hormoniniai tepalai ar makšties kapsulės yra kontraindikuotinos. Vienintelis efektyvus gydymas – PRP terapija (trombocitais papildytos plazmos injekcijos į problemines vietas). PRP yra autologinis (t. y. paties paciento) produktas, kuris yra saugus ir gali būti taikomas net onkologinėmis ligomis sergančių pacientų atveju. Trombocitai yra faktoriai, kurie skatina kamieninių ląstelių proliferaciją ir diferenciaciją ir dėl to pasižymi teigiamu terapiniu efektu. 2018 metais buvo išspausdintas tyrimas, kuriame buvo aprašytas PRP terapijos veiksmingumas ir efektyvumas moterims, kurios sirgo krūties vėžiu ir skundėsi ženkliai išreikštu makšties sausumu.

 

Kita liga – makšties kerpligė. Visame pasaulyje PRP terapija plačiai taikoma makšties kerpligei gydyti. Tai yra autoimuninė liga, sukelianti didelį makšties sausumą ir sunkiai pasiduodanti gydymui. Prieš vienus metus (2020 09 30) „Gydomosios dermatologijos žurnale“ (angl. „Journal of Dermatological Traetment“) buvo išspausdintas straipsnis, kuriame aprašyta, kaip 94 makšties kerpilge sergančioms pacientėms, taikant PRP terapiją, išnyko skundai ir teigiamai pasikeitė gyvenimo kokybė.

 

Estetinė ginekologija – proveržis šiuolaikinėje medicinoje. Dėl jos moterys gali gyventi visavertį kokybišką gyvenimą tiek menopauzės, tiek reprodukciniu laikotarpiu.

Dar viena situacija – randų gydymas po gimdymo. Kalbama tiek apie randą pilve po cezario pjūvio operacijos, tiek apie randą tarpvietėje po atliktos epiziotomijos (tarpvietės kirpimo) ar plyšimo. PRP terapija ar hialurono injekcijos padeda randams greičiau gyti ir juos suminkština. Dėl rando tarpvietės srityje moterys kelerius metus negali gyventi normalaus lytinio gyvenimo. Jei moterys žinotų ir kreiptųsi iš karto po gydymo (geriausia praėjus 2 mėn.), šis negalavimas būtų labai lengvai bei greitai pagydomas ir moterys galėtų gyventi visavertį kokybišką lytinį gyvenimą.

 

5. Mitas: po procedūrų laukia ilgas ir skausmingas gijimas.

Faktas: Moterys iki šiol klaidingai galvoja, kad atlikus estetinės ginekologijos procedūras laukia ilgas gijimo laikotarpis namuose. Po visų procedūrų moterys yra darbingos ir gali grįžti į darbus tą pačią dieną.

 

Žinoma, kaip ir po kiekvienos procedūros, taip ir po estetinių ginekologinių procedūrų yra reikalingi tam tikri apribojimai. Nesilaikant jų sumažėja procedūros terapinis efektas ir užtrunka gijimo laikotarpis. Po procedūrų nerekomenduojama 5–7 dienas turėti lytinių santykių, eiti į pirtis, baseinus ar sūkurines vonias, tačiau nereikia nedarbingumo lapelio ir namų režimo. Moterys yra darbingos ir gali eiti į darbą.

 

6. Mitas: moterims neaktualu lyties organų išvaizda ir seksualinio gyvenimo kokybė.

Faktas: Netiesa.

 

Esu Lietuvos seksualinės medicinos draugijos tarybos narė ir Seksualinės medicinos žurnalo redaktorė, todėl tema apie moters seksualumą man yra be galo aktuali. Džiaugiuosi, kad šiuolaikinės moterys vis dažniau išdrįsta kalbėti lytinio gyvenimo tema ir kreipiasi pagalbos. Dar prieš dešimtmetį ši tema buvo tabu ir apie tai, kad galima pagerinti moters lytinį gyvenimą, buvo labai mažai kalbama. Lytinis gyvenimas yra neatsiejama dviejų žmonių santykių dalis, todėl apie tai reikia kalbėti ir informuoti. Yra atliekamos injekcijos į G tašką, kitaip vadinama G taško augmentacija, kurios padeda moteriai patirti orgazmą. Lazerio terapija suteikia makščiai stangrumo ir elastingumo ir pagerina lytinių santykių kokybę. PRP terapija suteikia makščiai daugiau drėgmės ir padeda moteriai greičiau ir lengviau susijaudinti. PRP terapija yra auksinis standartas (nepakeičiamas gydymas) menopauzės laikotarpiu.

1618991020057597 alexander krivitskiy rkc85 g 3ie unsplash
Alexander Krivitskiy / Unsplash nuotr.

7. Mitas: estetinės ginekologijos procedūros / operacijos – nesaugios ir kenksmingos.
Faktas: Šiuolaikinės estetinės ginekologijos procedūros / operacijos yra saugios ir nekenksmingos. Priešingai – jos sustiprina moters pasitikėjimo savimi jausmą ir pagerina gyvenimo kokybę.

 

Estetinės ginekologijos procedūroms naudojami hialurono preparatai gaminami iš nepatogeninių bakterijų, tokių kaip Bacillus aureus, neturi toksinio poveikio ir nekenkia organizmui. Atliekant lazerio terapiją yra stimuliuojami natūralūs organizmo procesai, t. y. skatinama kolageno ir elastino sintezė, todėl yra saugi atlikti tiek jauname, tiek vyresniame amžiuje ar net moterims, maitinančioms krūtimi (įrodyta, kad laktacijai – pieno gamybai – neturi neigiamos įtakos). Nerekomenduoju estetinių ginekologinių procedūrų taikyti nėščioms moterims.
 

susiję straipsniai

Rekomenduojame