Moterys

Misionierė Motina Teresė - geradarė, lydima kontroversijų

Rugpjūčio 26-ąją minėtume jau 109-ąjį Motinos Teresės gimtadienį, tačiau pasaulį ji paliko prie 22 metus. Koks buvo jos gyvenimo pašaukimas ir ką apie jį manė aplinkiniai?
Reading time 3 minutes

Motina Teresė gimė 1910 m. Makedonijos sostinėje Skopjė. Tikrasis jos vardas Agnesė Gonxha Bojaxhiu, ši moteris buvo albanų kilmės religinio ordino steigėja ir misionierė kuriai 1979 m. suteikta Nobelio taikos premija. Sužinojusi apie būsimą premiją iš pradžių Motina Teresė nė nemanė vyksianti jos atsiimti, mat tai būtų sutrukdę jos pagalbai vargstantiesiems. Vis dėlto vėliau ji pakeitė savo nuomonę ir atvyko pasakyti kalbos apie krikščioniškąsias vertybes. Tiesa, būta ir kalbų, kad ši Nobelio taikos premija neturėjo atitekti Motinai Teresei, nes jos geradarės veikla yra pernelyg sureikšminta, realios pagalbos gyvenimo nuskriaustiesiems ji nesuteikianti, o tiesiog esanti religinė fanatikė. Pasipiktinimų sulaukė jos kova už pasaulį be skyrybų, abortų draudimą ir pasisakymai prieš kontracepciją. Psak Motinos Teresės, abortai yra didžiausia grėsme pasaulinei taikai.

 

Visgi 2003  m. popiežius Jonas Paulius II paskelbė Motiną Teresę palaimintąja, o dar po trylikos metų popiežius Pranciškus paskelbė ją šventąja. Motina Teresė garsėjo kaip geradarė, švietimo ir socialinių įstaigų steigėja, tokių kaip mokyklos skurstantiems, raupsų gydymo centrai, gimdymo namai, tuberkuliozės klinikos, „mirštančiųjų namai “. Dėl to, kad širdingai padėdavo vargstantiems ir ligoniams, buvusi vienuolė (XX a. viduryje Motina Teresė paliko vienuolyną, kad galėtų padėti vargšams gyvendama tarp jų) dar vadinta „mirštančiųjų angelu“.

 

Tačiau būta ir įvairių kontroversijų, esą Motina Teresė sergantiesiems ir vargstantiems nesuteikia realios pagalbos. Pasak britų žurnalisto Christopherio Hitchenso, savo rėmėjams ji meluodavo apie būsimą jų investicijų panaudojimą – žadėdavo, kad už paaukotas sumas bus statomi pagalbos vargšams namai ir sveikatos apsaugos įstaigos, o iš tiesų šias lėšas naudojo savo misionieriškai veiklai garsinti.

 

Nepalankiai atsiliepė ir britų medicininio žurnalo „The Lancet“ redaktorius dr. Robinas Foxas. Aplankęs Motinos Teresės ordino prieglaudą jis pranešė apie ne vieną pažeidimą, medikamentų trūkumą, netinkamą ir neprofesionalią pacientų slaugą. R. Foxo išvada: medicininė pacientų priežiūra yra beviltiška, prieglaudoje nėra tinkamų higienos sąlygų, o ligoniai rizikuoja mirti dėl galimybės užsikrėsti nuo kitų pacientų. Ne vien šis žmogus, bet ir kiti, pavyzdžiui, Motinos Teresės įstaigų savanoriai darbuotojai, yra kalbėję apie rimtą medicininės kompetencijos trūkumą Motinos Teresės ligoninėse ir pagalbos namuose.
 

Taip pat Motina Teresė sieta su „nešvariais“ pinigais. Daugiau nei 1,2 milijono dolerių jai buvo paaukojęs žinomas JAV aferistas ir reketininkas Charlesas Keatingas. Los Andželo teismas kreipėsi į Motiną Teresę, kad ši grąžintų Charleso paaukotą sumą, tačiau misionierė į šį prašymą nereagavo.

 

1981 m. spaudos konferencijoje Motina Teresė išsakė ne vieno kvestionuotą nuomonę apie vargšų būtį: „Manau, vargšams yra labai gražu priimti savo kančią, dalintis ja su Kristumi. Aš manau, vargšų žmonių kančia labai padeda pasauliui.“

Tags

susiję straipsniai

Rekomenduojame