Juvelyrika ir laikrodžiai

Geidžiamiausias papuošalas – ne tik laikui nepavaldus stilius, bet ir vertinga investicija

Garsiausios juvelyrikos pasaulio katės sėkmė neabejotinai priklauso charizmatiškajai Jeanne Toussaint. Pažintis su šia fatališka moterimi, kuri istoriją pakeitė „Cartier Panthère“ simboliu.
Reading time 6 minutes
„Cartier Panthère“ apyrankės, CARTIER

Prisijaukinti gyvūno simbolį kartais sėkmingai, kartais talentingai mėgino ne vieni mados namai. Užduotis, iš kurios kuriami žaismingi, egzotiniai ir lengvi dirbiniai, apie tokius neretai sakome „mieli“. Tačiau garsiausias, geriausiai atpažįstamas, perkamiausias ir labiausiai kopijuojamas juvelyrikos gyvūnas neturi nieko bendra su mielumu. Tai Cartier namų pantera „La Panthère“. Gerai įsižiūrėkite, jos nasrai pražioti, žvilgsnis aštrus, pasiruošęs, išvaizdą, nors ir kintančią su kiekvienu gaminiu, geriausiai apibūdina žodis „iššūkis“. 
 

„Toussaint“ skonis

Kaip šiai aršiai brangenybei pavyko užkariauti pasaulį ir, galima sakyti, atsiriekti liūto dalį? Tam yra du paaiškinimai. Pirmasis, akivaizdesnis, susijęs su šių juvelyrikos namų meistrų ir ateljė profesionalumu. Ir specialistai, ir kolekcionieriai – vieningi: joks kačių šeimos gyvūnas juvelyrikos dar nebuvo atkartotas su tokiu įkvėpimu ir užtikrintumu. Proporcijos, dydžiai – nepakaktų net knygos visoms technikoms aprašyti, kuriomis siekta perteikti šio gyvūno judesius, paryškinti raumenis, pabrėžti jėgą, nusakyti jo charakterį. Trumpai tariant, viskas sprendžiama milimetrų tikslumu: atstumas tarp nosies ir akių, saikingai išryškintas ir žvilgsnio neužgožiantis skruostas, specifinė akmenų inkrustacija ir metalo apdirbimo technika, kuria siekiama kuo tiksliau atkartoti žvėries kailį.

 

Antrasis paaiškinimas mažiau žinomas. Ir jis kalba apie moterį, kuri pramynė kelią visoms savo įpėdinėms, ketvirtajame dešimtmetyje pirmą kartą šiuose juvelyrikos namuose jai teko įtakingas vaidmuo. Tai ji panterą pavertė žėrinčiu Cartier juvelyrikos namų simboliu. J. Toussaint su Louis Cartier susitiko Pirmojo pasaulinio karo išvakarėse. Sudėtinga vaikystė Flandrijoje, painūs santykiai – ši moteris yra prisijaukinta Paryžiaus, kaip dažniausiai ir būna su tikrais paryžiečiais. Bet svarbiausia – tai buvo laisva moteris, kurios stilių garbino to meto modernistinė visuomenės dalis. „Belle Époque“ (Gražiosios epochos) menininkai, pavyzdžiui, Paulas Helleu, Adrienas Drianas ir Giovannis Boldini, gėrėjosi jos išvaizda, o Paulas Claudelis jai dedikuodavo savo poemas.

1598431261928547 16
„Cartier Panthère“ apyrankė, CARTIER

L. Cartier buvo išsilavinęs, elegantiškas žmogus, nesibaiminęs klausytis intuicijos (tai jis pradėjo juvelyrikoje naudoti platiną) ir nekvaršinęs sau galvos dėl to, ką pasakys kiti. Prieš palikdamas šeimos įmonę ir išvykdamas į Budapeštą paskui antrąja jo žmona tapusią vengrų aristokratę, jis, niekam to nesitikint, savo senelio 1847 metais įkurtą įmonę perdavė į Jeanne rankas.

 

Netikėtas, bet teisingas žingsnis. Janne šiuos mados namus jau gerai pažinojo: pirmasis Cartier dirbinys jai buvo padovanotas sulaukus 16 metų, vėliau ji ilgus metus vadovavo odos gaminių skyriui, o 1924 metais perėmė S skyrių (nuo žodžio sidabras), kuriame buvo kuriami plačiajai visuomenei prieinami dirbiniai. Vos perėmus vadovavimą, jai būdingas ir „Toussaint skoniu“ pramintas stilius tiesiog suklestėjo. Neblėso ir Paryžiaus okupacijos metais: 1941-aisiais ji nusprendė vitrinoje išstatyti iš lazurito, koralų ir safyrų pagamintą lakštingalos formos sagę, įkalintą auksiniame narve. Apie šio trispalvio papuošalo simboliką ją ilgai tardė Gestapas, kaip ir apie įtartus jos ryšius su generolu Charlesu De Gaulle’iu, kuris tuo metu buvo įsikūręs Cartier patalpose Londone. Po trejų metų sagė vėl grįžo, tik tąkart narvelis jau buvo praviras. Išlaisvintas paukštis šventė laisvę.

Atominė bomba centro vitrinoje

Pantera, tokia, kokią ją žinome, atsirado jau po karo. Iki tol aliuzijų į kačių šeimos gyvūnus pasirodydavo tik kartais: 1913 metais Charlesas Jacqueau nupiešė niekada neįgyvendintą eskizą, 1914-aisiais buvo sukurta dviejų oniksų ir deimantų kompozicija laikrodžiui-apyrankei, 1917-aisiais motyvas pasirodė ant cigarečių dėklo, vėliau – ant rankinių. Galiausiai J. Toussaint juvelyrikos ikoną sukūrė 1948 metais, nutarusi pristatyti Peterio Lemarchando pieštus eskizus. Ši skulptūriška sagė iš geltonojo aukso ir emalio bei 116 karatų smaragdo derinta su auskarais, simbolizavusiais letenose laikomus safyrus arba pintą auksą laikančias panteras. Rinkinį savo žmonai nupirko Vindzoro kunigaikštis, po metų vėl pageidavęs tokio paties komplekto tik jau su 152,35 karato Kašmyro safyru.

 

Pirmieji modeliai sulaukė tokios sėkmės, kad greitai tapo neatsiejami nuo ugningo charakterio moterų įvaizdžio. Tarp jų – ir Daisy Fellowes, vadovavusi to meto žurnalo „Harper’s Bazaar“ biurui Paryžiuje ir su savo drauge, Vindzoro kunigaikštiene, konkuravusi dėl „elegantiškiausios pasaulio moters“ titulo. Ji išsirinko deimantais ir safyrais nusagstytą Panteros apyrankę.

Pantera, tokia, kokią ją žinome, atsirado jau po karo. Iki tol aliuzijų į kačių šeimos gyvūnus pasirodydavo tik kartais.

1949 metų gruodį į Paryžiaus juvelyrikos namų Cartier deimantams skirtą parodą atvykęs žurnalistas taip aprašė nuostabų papuošalą: „Atominė bomba centro vitrinoje.“ Netrukus deimantais ir safyrais „taškuotu“ dirbiniu jau puošėsi ir princesė Nina Aga Khan. Grožiu ir sarkazmu garsėjusi britų manekenė Nina Dyer iš pirmojo vyro (barono von Thysseno) sulaukė juodos panteros, iš antrojo (princo Sadruddino Agos Khano) – prabangių miniatiūrų. Kiekvienas savo vedybas amerikietė paveldėtoja ir filantropė Barbara Hutton paminėdavo ekspresyviais auskarais su panteromis. 1967 metais Meksikos kino aktorė ir dainininkė Maria Felix užsisakė įspūdingą apyrankę, kurios abiejuose galuose esančios panterų galvos, užsegus dirbinį, susikryžiuodavo nežiūrėdamos viena į kitą.

 

Cartier namus J. Toussaint paliko 1979 metais, po šešerių metų talentinga moteris mirė. Garsus fotografas Cecilis Beatonas ją lygino su „mažyčiu paukšteliu-moterimi“, o L. Cartier ją praminė Pantera. J. Toussaint užgeso prieš daugybę metų, tačiau jos šlovė nepaliovė sklidusi, būtent jai turime dėkoti už gražiausius šių dienų papuošalus. Grakštieji panteros dirbiniai ir toliau kelia malonių šiurpulių, o garsiosios panteros gerbėjų būryje daugybė žinomų moterų ir vyrų: aktoriai Annabelle Wallis, Changas Chenas, Karen Mok, Yasmine Sabri, Ella Balinska, modelis Mariacarla Boscono. Jie visi dievina mados pasaulio ikoną, skatinančią mus kuo drąsiau išreikšti save.

1598431360411465 hj26916
„Cartier Panthère“ apyrankė, CARTIER

Juvelyrikos namų Cartier nuotraukos

susiję straipsniai

Rekomenduojame