Juvelyrika ir laikrodžiai

Juvelyre tapusi Laura Šiugždinė: savo sprendimo keisti veiklą niekada nesigailėjau

Didžiausia gyvenimo meilė ne visada būna viena. Laura Šiugždinė jų turi mažiausiai tris, tai – šeima, juvelyrika ir Havajai. Išskirtinius papuošalus kurianti moteris ne kartą drąsiai keitė savo likimą dėl galimybės kurti ir gyventi taip, kaip patinka jai. Šiandien Laura laiminga pasirinkusi savo kelią, tačiau sustoti planuoti ir svajoti nė neketina. Jos planuose – naujos kūrybinės studijos, o svajonėse – mylimiausio juvelyro žiedas.
Reading time 12 minutes

Laura, kaip pati save vadini – menininke ar amatininke?

 

Kai papuošalų idėjas brandinu galvoje ir vėliau jas guldau ant popieriaus – esu menininkė, o kai į rankas imu lituoklį ir dildę – jaučiuosi amatininke. Abu šie vaidmenys man labai patinka. Be to, labai mėgstu dirbti su meniniais projektais. Tada ne tiek daug galvoju apie moterį, kuriai kuriu ir kaip ji tą papuošalą nešios, o tiesiog dirbu nepaisydama taisyklių ar tam tikrų dogmų. Pavyksta išsilaisvinti, o tai teigiamai veikia kūrybą. Mums, juvelyrams, labai svarbus kūrybingumas, kurį kiekvienas atrandame savaip. Žinoma, kruopštumas ir kantrybė – dar dvi neatsiejamos ir būtinos juvelyrui savybės.

 

Kada supratai, kad juvelyrika – tavo kelias?

 

Mano kelias į juvelyriką – drąsus ir vingiuotas, tačiau užtikrintas, kaip ir mano kuriami papuošalai. Vilniaus universitete studijavau istorijos mokslus ir, kaip ir daugelis studentų, dirbau. Man sekėsi ir netrukus tapau tuometės „Siemens“ arenos klientų aptarnavimo skyriaus vadove, tačiau pilnatvės nejutau ir be didesnių ceremonijų vadovo kėdės atsisakiau.

 

Turėjau laiko, kurio atsirado dar daugiau, kai laukiausi. Ėmiausi mezgimo vielute ir šis užsiėmimas man labai patiko – net kelerius metus kūriau auskarus, bet to nepakako. Žinoma, reikėjo galvoti ir apie uždarbį, todėl įsidarbinau man visai naujoje, bet labai įdomioje srityje – mados. Ėmiausi vadovauti pardavimui, tačiau vis tiek jaučiausi daranti ne tai, kas man arčiausiai širdies. Paraleliai jau piešėsi „Ginger Tail“ idėjos siluetai, bet jai įgyvendinti reikėjo žinių. Ir tada buvo dar vienas tam metui labai drąsus mano poelgis – įstojau į juvelyrikos studijas Kaune ir kiekvieną dieną dvejus metus iš eilės važinėjau šimtus kilometrų studijuoti. Reikalų buvo iki kaklo, nes namuose augo dar net mokyklos nelankančios dukros. Netrukus „Ginger Tail“ visiškai susiformavo, bet man trūko pasitikėjimo. Ir tada mano darbus pamatė bičiulė, drabužių dizainerė Eglė Žiemytė! Ji mane pakvietė sukurti papuošalų liniją ir tai buvo mano, kaip oficialios juvelyrės ir „Ginger Tail“ prekės ženklo, pradžia.

1619369291414866 l o laura gingertail 2
Laura Šiugždinė

Įdomu, kodėl pasirinkai būtent istorijos studijas? Kiek šis pasirinkimas lydi tave šiandien?

 

Istorijos studijas rinkausi kaip alternatyvą neįstojus į žurnalistiką. Tuo metu tai buvo gana įprasta. Metus pasimokyti artimos specialybės pasiūlė bendramoksliai. Po metų nieko keisti nebenorėjau – mokytis buvo ne tik įdomu, bet ir smagu. Mokslus baigiau apdovanota Mindaugo Karaliaus premija už geriausią bakalauro darbą, taip pat aukščiausiu magistrinio darbo įvertinimu. O istorija mane žavi iki šiol ir dėl to, kad tai itin plataus profilio specialybė, nuolat plečianti akiratį ir padedanti susigaudyti pasaulio įvykiuose. Galime pastebėti, kiek daug istorijos studijas baigusių žmonių dirba komunikacijos, viešųjų ryšių, žmogiškųjų išteklių, mados, žurnalistikos, verslo srityse.

 

Ar nusprendus išeiti iš gerai apmokamo darbo nebuvo baisu prarasti stabilumą dėl šiokios tokios avantiūros arba tiesiog nežinomybės?

 

Gal ir baisu, bet man baisiau dirbti nemėgstamą darbą. Tiesiog padariau sprendimą ir nebesiblaškiau. Labiausiai norėjau daryti tai, kas ne tik teikia malonumo, bet ir pajamų. Man tai yra kūryba. Žinoma, nepasitikėjimo ir abejonių buvo, juk aš – tik žmogus (šypsosi), bet drąsos įkvėpė draugai ir artimieji, skatindami imtis to, apie ką svajoju. Juolab kad tuo metu jau kurį laiką laisvalaikiu gaminau papuošalus ir jais prekiavau. Iš klienčių gaudavau pagyrų ir paskatinimų, o įforminti ir pradėti nuosavą verslą padrąsino mano vyras. Skamba kaip avantiūra ir nežinomybė, bet savo sprendimo niekada nesigailėjau ir esu tikra, kad nereikia bijoti nesėkmių, iš jų reikia mokytis ir eiti pirmyn.

1619369345754307 img 6355

Ne visos tokios drąsios, kad sektų paskui savo svajonę, o kur dar lūkesčiai karjeros prasme...

 

Kiekviena moteris karjerą suvokia skirtingai. Yra norinčių įrodyti, kad jos yra geriausios, kitos ketina pakeisti pasaulį, trečios – būti pavyzdžiu ar tiesiog uždirbti daugiau pinigų. Tuo metu, kai pradėjau dirbti, karjeros siekiau dėl bent kelių aukščiau išvardytų priežasčių, bet dabar manau, kad daug svarbiau yra harmoningas gyvenimas. Darbas, kurį dirbdamas žmogus gali kokybiškai gyventi: turėti kasdienybę ir laisvalaikį su mėgstamais užsiėmimais, atmosferą šeimoje, kurioje visi šeimos nariai gerbia, vertina ir palaiko vieni kitus.

 

Ir visgi didžiajai daliai moterų vis dar nedrąsu keisti savo gyvenimą. Ko savęs reikėtų paklausti, kad išdrįstumei tai padaryti?

 

Pirmiausia reikia palikti aplinką, kurioje jautiesi blogai. Tada išsilaisvinti iš niekur nevedančių savigraužos minčių, klausytis širdies ir suprasti, ką daryti toliau. Mūsų visuomenėje yra nemažai spaudimo. Žinoma, dalį jo susikuriame ir patys. Kaip gali nepatikti gerai apmokamas darbas? Užsimanei būti menininke? Tai dabar vaidinsi verslininkę? O ką veiksi, jei nepasiseks, kas tave atgal priims? Tokie samprotavimai, žinoma, labai stipriai apkarpo sparnus, bet, kaip ir minėjau, – būtina išsilaisvinti ir keliauti savo svajonės link. Linkiu to išsilaisvinimo ir drąsos bandyti ir nebijoti klysti, nes tik taip atrandamas kelias į sėkmę.

1619369386414020 img 5957

Kas tave įkvepia kurti?

 

Kad ir kaip banaliai skambėtų, labiausiai įkvepia mano vyras, kuris neleidžia man verkšlenti ir visada kviečia ieškoti sprendimų, ką galiu padaryti geriau, kad esama situacija gerėtų. Taip pat visuomet paskatina labiau savimi tikėti ir mažiau kreipti dėmesį į kritiką. Žavi draugai, kurie bankrutavę stojasi ir iš naujo kuria sėkmingą verslą, nusivylę meile tvirtai ieško naujos, tie, kurie net sudėtingiausiose situacijose atranda naujų idėjų, paskatina ir padeda vieni kitiems. Įkvepia kelionės. Havajai – mano meilė, mano vieta, kurioje man patinka viskas – nuo gamtos iki ore tvyrančios atmosferos. Ir, žinoma, knygos! Pastaroji, kuri įtraukė, – amerikiečių rašytojos Jeanine Cummins „Amerikos purvas“. Skaitant ją niekaip neapleido jausmas, kokia nuostabi ir saugi yra Lietuva. Kad kiekvienas mūsų yra laisvas pasirinkti daryti tai, ką nori, dirbti mėgstamą darbą, pildyti svajones.

 

Į papuošalus sugula nemažai emocijų. Kaip manai, kiek jos lemia papuošalų pasirinkimą?

 

Mano kūryboje dominuoja emocijos. Esu netgi labai emocinga papuošalų atžvilgiu. Tai pasakoja ir mano darbai.

 

Kokie jie?

 

Drąsūs, išskirtiniai, masyvūs, matomi, lengvai derinami, suteikiantys gerų emocijų.

 

Kokie pagrindiniai metalai vyrauja tavo darbuose?

 

Dažniausiai dirbu su sidabru ir žalvariu, papuošalus paauksuoju. Gyvename puikiu metu, kai nei kryptingų, nei griežtų metalų derėjimo taisyklių nėra, tad papuošalus iš skirtingų metalų galima ne tik lengvai derinti, bet ir nešioti prie paties įvairiausio aprangos stiliaus.

1619369413023260 img 6403

Ar kurdama įsivaizduoji moterį, kuriai yra skirtas būtent tas papuošalas?

 

Mano klientės – labai skirtingos. Kartais atrodo, kad tarpusavyje jos yra absoliučiai nesuderinamos. Visgi jas vienija vienas dalykas – jos renkasi „Ginger Tail“, o tai reiškia – joms visoms patinka drąsūs papuošalai.

 

Kokius papuošalus pati segi kasdien? Kokius ypatingomis progomis?

 

Aš kaip batsiuvys be batų: kasdien nesegiu papuošalų, nes jie man trukdo dirbti. O labiausiai mėgstu žiedus ir apyrankes.

 

Papuošalai neretai būna arba perkrauti, arba jiems ko nors trūksta. Kaip pavyksta rasti viduriuką?

 

Aš jo neieškau. Kuriu ir gaminu tai, kas man pačiai yra gražu, ir visada atsižvelgiu į tendencijas. To gerai išmokau dirbdama su mada. Labai naudinga išnagrinėti, kas bus madinga ateinantį sezoną, ir kuriant nenukrypti nuo to stiliaus.

 

Kokios yra šių metų papuošalų tendencijos?

 

Karaliauja perlai, masyvūs kaklo ir rankų papuošalai. Madinga – vienoje ausyje įsegtas išskirtinis auskaras, o kitas paliekamas tuščias. Taip pat nedideli spalvoti kriauklių karoliai, lankeliai su pakabintais auskarais, daug žiedų. Grįžta sagės bei akinių grandinėlės – karoliai. Kaip karštą sezono naujieną išskirčiau apyrankes ant švarkų ir megztinių ar aukščiau, nei mums įprasta, ant nuogų rankų.

 

Ką tau gaminti patinka labiausiai?

 

Žiedus. Turiu unikalią ir gerai išdirbtą techniką savo masyviems žiedams. Jie – išskirtiniai. Taip pat kaklo papuošalai, kurie derinami po kelis. Jie – masyvūs, su medalionais ir būtent juos labiausiai mėgsta mano klientės.

Mano klientės – labai skirtingos. Visgi jas vienija vienas dalykas – jos renkasi „Ginger Tail“, o tai reiškia – joms visoms patinka drąsūs papuošalai.

Kiek laiko užtrunka pagaminti papuošalą?

 

Lygiai tiek, kiek reikia tobulam rezultatui (šypsosi). Kalbant rimtai, labai priklauso nuo paties papuošalo, pasirinktų medžiagų, nusiteikimo. Kartais trunku iki valandos, o kartais prireikia ir kelių dienų. 

 

Kuri darbo proceso dalis tau pačiai labiausiai patinka?

 

Kūrybinis procesas, o labiausiai vargina daryti kelis idealiai lygiai blizgančius žiedus iš eilės. Gaminimo procesas, siekiant įgyvendinti sukurtą idėją, patinka, o štai tiražavimas nelabai.

1619370717487580 img 4825

Kiek svarbi ekologija tavo kūriniuose?

 

Man patinka papuošale ieškoti ne vieno nešiojimo būdo – kad jis transformuotųsi į kelis papuošalus. Apyrankės vertųsi į ausis ir virstų auskarais, kaklo papuošalai iš ilgų taptų trumpais, pakabukai lengvai nusiimtų, o apyrankės įsitaisytų ant kaklo papuošalų.

 

Kaip atsirinkti kokybišką juvelyriką? Kokie yra pagrindiniai aspektai, į kuriuos pravartu atsižvelgti?

 

Svarbiausia rasti sau patinkantį juvelyrą, kurio kūryba tiktų ir patiktų. Jei tai profesionaliai dirbantis meistras, jam tikrai rūpės, kad jo darbus nešiotumėte ilgai ir jais būtumėte patenkinti.

 

Ar yra technika, kurios norėtumei išmokti?

 

Norėčiau dar labiau gilintis į akmenis ir skirtingas jų statymo technikas. Taip pat mane labai domina galvanotechnika, kai elektros srove ant vienos metalo dangos kuriama kita. Paprastai kalbant „auginti metalą“ iki sau patinkančios būsenos. Įdomu ir netikėta!

 

Ar turi juvelyrų, kurių darbais žaviesi?

 

Jau ne vienerius metus mano mylimiausias lietuvis juvelyras yra Alexas Šepkus, kuris gyvena ir kuria Amerikoje. Mane žavi tiek jo sėkmės istorija, tiek išskirtinė papuošalų kūrimo technika, kuri leidžia atskirti, kieno tai darbai. Labai inspiruoja „Schiaparelli Haute Couture“ kolekcijos. Nes tai yra ta laisvė, menas, idėja kurti papuošalą, kuri tiesiogine to žodžio prasme tave priverčia sustoti ir kurį laiką apstulbus gėrėtis.

1619370775170560 img 6014

O kokios yra tavo ambicijos?

 

Matau save ir toliau gaminančią papuošalus, nuolat tobulėjančią tiek kūrybiniuose, tiek ir techniniuose procesuose. Jau dabar esu nusimačiusi papildomas studijas akmenų statymo technikos srityje. Vyksiu į užsienį. Pasikeitusi aplinka mane įkvepia kūrybai – į kasdienius ir rutininius dalykus leidžia pažvelgti visai kitomis akimis. O tai yra labai svarbu. 

 

Jeigu ne juvelyrika, kas tuomet?

 

Juvelyrika! Juk tai ir yra mano kitas pasirinkimas! Be papuošalų, silpnybę jaučiu ir kvapams bei brangakmeniams.

 

Į ką vyrai labiausiai atkreipia dėmesį, rinkdami papuošalus savo moterims?

 

Labai džiaugiuosi, kad vyrai, bent jau tie, kurie ateina papuošalų ieškoti pas mane, puikiai pažįsta savo moteris ir jų klauso, o kai klauso, išgirsta, kas joms patinka. Jie dažniausiai tiksliai žino, ko jos nori. Bet yra unikalių ir be galo malonių atvejų, kai vyrai daro staigmenas.

 

Pasisekė tavo vyrui, turinčiam juvelyrę žmoną, kai nereikia sukti galvos, ką padovanoti ypatinga proga.

 

Mano vyras tikina, kad viską galiu pasidaryti pati. Ir tai yra tiesa – gal ne viską, bet labai daug ką galiu pasidaryti pati. Tačiau vertinu kuriančių žmonių darbą ir nebijau investuoti į meną. Šiuo metu svajoju apie Alexo Šepkus žiedą ir esu tikra, kad vieną dieną juo pasipuošiu!

 

1619370853881155 img 7065

Nerijus ir Gintarė, Neretos Sanajevienės nuotr.

Godos Isajėvaitės, Karolinos Kaminskaitės (STUDIO M) makiažas ir šukuosenos

susiję straipsniai

Rekomenduojame