Juvelyrika ir laikrodžiai

Papuošalų dizainerę iš JAV įkvepia mada ir lietuvių baltiškoji kultūra

Papuošalų dizainerė Gintarė Marija Kizys-Kizytė iš Los Andželo – išties įdomi viešnia Lietuvoje. Čikagoje gimusi Amerikos lietuvė vis dažniau grįžta pastiprinti ryšio su tėvų gimtuoju kraštu bei gauti įkvėpimo kūrybai.
Reading time 7 minutes
Gintarė Marija Kizys-Kizytė ir jos kurti papuošalai, asmeninio archyv. nuotr.

Tai jau antrasis susitikimas su unikalios juvelyrikos autore „L‘Officiel Lithuania“ puslapiuose. Prieš šešetą septynetą metų žurnalo redakciją pakerėjo dailia lietuvių kalba apie tuometį kūrybos kelią pasakojusi dainingo lietuviško vardo, kuriuo pavadino ir autorinį prekės ženklą, savininkė. Tąsyk pokalbis sukosi apie naujausią „Gintarė Jewelry“ kolekciją iš tauriųjų metalų, brangakmenių bei kristalų, o tarp eilučių įsipynė tik keletas kūrybinio kelio istorijų. Į jas pasirodė įdomu grįžti. Šiame interviu.

 

Dabar Gintarė atvėrė kur kas gilesnius kūrėjos bei asmenybės klodus, pakviesdama į kelionę šeimos istorijos, ženklinamos subtilių juvelyrikos kūrinių, pėdsakais. „Kurti papuošalus ėmiau maždaug prieš penkiolika metų. Panašiu metu pirmą kartą apsilankiau Lietuvoje. Pabuvus tėvų gimtajame krašte, mano, jaunos menininkės, kūrybiniai įspūdžiai, pojūčiai, juslės sustiprėjo, – vaizdinga lietuvių kalba bylojo Gintarė. – Pamažu susirišo visos gyvenimiškos ir kūrybinės patirtys: mada, menas, muzika – visa, kuo aš gyvenau vienu ar kitu savo gyvenimo tarpsniu.“

 

Straipsnio herojė papasakojo gimusi Čikagoje. Pirmiausia baigusi dramos ir menų bakalauro studijas Kolumbijos koledže, paskui studijavusi Čikagos Ray Vogue dizaino koledže. Vėliau lankiusi privačias aukštosios juvelyrikos meno pamokas pas geriausius šios srities meistrus. Paraleliai Gintarė Kizys vaidino, dirbo modeliu, filmavosi televizijoje – dėl to ir įsikūrė Los Andžele. Komercinio mados modelio darbai moters karjerą vingiavo per Japoniją, Kiniją, Ispaniją, kol atvedė į lemtingą gyvenimo kelią. „Buvau tik grįžusi iš Japonijos, kai patekau į girto asmens sukeltą automobilio avariją. Po jos likau sužeista nugara ir daugiasiūle sulopytu veidu. Akivaizdu, modeliu dirbti nebegalėjau“, – atvirai skaudžiais prisiminimais dalijasi menininkė.

Ilga fizinė reabilitacija, vėliau – dvasinės studijos pas kunigą ieškant sielos tikslo ir vidinės stiprybės. Tiesa, po avarijos moteris dar repetavo su teatro grupe suplanuotą spektaklį, nekreipdama dėmesio į traumų keliamus skausmus. Būtent po šių nelengvų išbandymų, kaip pasakoja Gintarė, įvyko stebuklas, padėjęs jai visokeriopai pasveikti. „Iki šiol jau daugelį metų nesu absoliučiai niekuo sirgusi... Jausdama dėkingumą nebenusisuku nuo dvasinių vertybių“, – patyrimu dalijasi pašnekovė. Tai ir paskatino kelionę į Lietuvą sekti motinos aprašytų atsiminimų takais.

Jausdama dėkingumą nebenusisuku nuo dvasinių vertybių.

Gintarės Kizys-Kizytės mama gimė Mažučių kaime, Vilkaviškio rajone, prie pat Kaliningrado sienos. Paveldėti raštai bylojo gimtąją sodybą esant šventa vieta, kurioje įvykęs šv. Marijos apsireiškimas. Pašnekovė dar iš ankstyvos vaikystės pamena mamą, nuolatos besirūpinusią dėl paliktos gimtosios žemės ir siuntusią pinigus į Lietuvą kažkokiai bažnytėlei atstatyti. Tai – Mažučių koplyčia, garsi stebuklingu šaltinėliu. Gintarė savo ruožtu tęsia pradėtą misiją ir rūpinasi akmeninės bažnytėlės gerove.

Ši istorija Gintarės kūryboje paženklinta amuletu su šv. Mergelės Marijos atvaizdu iš naujosios one-of-a-kind papuošalų kolekcijos. „Be to, kad religinė tematika artimoje ateityje vėl taps madinga juvelyrikos tendencija, man svarbu, jog žmonės žinotų autentišką šio papuošalo istoriją“, – apie pastarąjį mylimiausią kūrinį pasakoja autorė ir priduria, kad tai –vienas iš keleto „Gintare Jewelry“ papuošalų, atkreipiančių pasaulio piliečių dėmesį tarptautinėje juvelyrikos arenoje. Juvelyrė tikina, kad žmonės iš įvairių pasaulio šalių domisi ne tik bendrakultūriniais simboliais, bet ir tais, kurių reikšmė žinoma tik mums, lietuviams. Pavyzdžiui, amuletas su Lietuvos herbo motyvu kur kas labiau traukia amerikiečių klientų nei lietuvių dėmesį.

 

„Iš pradžių juvelyrikoje buvau drovi, ją laikiau kūrybine saviraiška ir niekada nemaniau tapsiant pragyvenimo šaltiniu. Žmonių susidomėjimas, noras iš manęs pačios sužinoti apie papuošalų simboliką, istoriją įkvėpė drąsos siekti daugiau“, – į kūrybos ištakas prisiminimais grįžta pašnekovė. Nuo pat pradžių Gintarė į kiekvieną savo papuošalą pynė sau brangią istoriją. Autorę įkvepiančios temos – eklektiškos: mada, rokenrolas, lietuvių baltiškoji kultūra. „Mano papuošalai turi simbolinę gelmę, todėl patinka brandžioms asmenybėms. Savo juvelyriką vadinu moderniu baroku: į šiuolaikinę formą įausta senovės istorija. Siekiu, kad mano kūriniai būtų ilgaamžiai tiek dizainu, tiek medžiagomis. Kuriu vedama užduoties – kad „Gintarė Jewelry“ papuošalai taptų iš kartos į kartą perduodama relikvija.“

Mano papuošalai turi simbolinę gelmę, todėl patinka brandžioms asmenybėms.

Juvelyrei labiausiai patinka aštuoniolikos karatų auksas ir itin aukštos kokybės deimantai. Kurdama dirbinius mėgsta žaisti brangakmenių formomis, išgaunamomis netikėtais pjūviais, novatoriškomis apdirbimo technologijomis. Didžiausia deimantų magija, kaip sako Gintarė, – šviesos žaismas juose. Pastaraisiais metais kūrėją užbūrė ir spalvotų akmenų – tanzanito, turmalino – stilistinis žaismas.

 

„Gintarė Jewelry“ juvelyrikos namus apibendrina dvi pagrindinės kolekcijos: „Old World Culture and History“ (trumpai – „The Gintarė Culture“) ir „New World of Visions and Dreams“ (trumpiau – „The Gintarė Visions“). Taip pat – vienetinių kūrinių kaip štai šv. Marijos amuletas – „Gintarė Masterpiece“ linija. Jose įdėta visa autorės kūrybinė patirtis – pradedant kadaise grota kanklių ar pianino muzika, baigiant vaizduojamaisiais menais, mada, istorijos, kultūriniais simboliais, asmeninėmis vertybėmis, vizijomis. „Viskas, ką aš piešiau, grojau, patyriau, juvelyrikoje susisiejo į viena ir tapo mano sielos atspindžiu. Ji yra vizuali mano sielos kalba.“

Kūryba ir verslas tapo Gintarės gyvenimo būdu, atostogomis. Pastaraisiais dešimt metų vienintelis ir toli gražu ne kasmetis menininkės poilsis – kelionės į Lietuvą. „Čia jaučiuosi kaip stebuklų, fantazijos šalyje“, – taria pašnekovė ir priduria, kad pernai net du kartus atidėjo grįžimą į Los Andželą. Šiose, kaip pati vadina, kontrastų ir konkurencijos džiunglėse, prestižiniame juvelyrikos dizaino kvartale, prieš ketverius metus įkūrė autorinę studiją. Čia ji priima individualius klientus, dažniausiai užsakančius vienetinius sužadėtuvių, tuoktuvių papuošalus. Darbas su užsakovais menininkei patinka, jaučia malonumą įgyvendindama slapčiausius klientų norus. Veikiausiai dėl to, kad kreipiasi tie, kurie papuošalų estetiką suvokia panašiai kaip ir ji.

 

Be vardinės juvelyrikos dizaino studijos, iš arti patyrinėti simbolišką Gintarės juvelyrikos pasaulį galima prestižinėje juvelyrikos parodoje Las Vegase (tiesa, ji skirta profesionalams), kur suvažiuoja garsiausių juvelyrikos namų (Harry Winston, Bvlgari, Steven Webster, Chopard, Cartier ir kt.) atstovai, kur užgimsta aukštosios juvelyrikos diktatas.

 

Prisilietę prie „Gintarė Jewelry“ kūrinių, klientai įvertina daugybę valandų eskizuose nugludintą dizainą („daugiausia modelius piešiu, dailinu ranka, vėliau perkeliu į kompiuterį ir vėl tobulinu, tobulinu...), dirbinių sudėtingumą, jų galimybę transformuotis. Žiedų kolekcija „Crowns“, galima dėvėti daugybę variacijų, transformuojami „Tear drops“ kristalų papuošalai, amuletai su herbo simboliu bei šv. Marijos atvaizdu tapo atpažįstamu lietuvių kilmės juvelyrės braižu konkurencingame Holivude ir toli už jo.

Papuošalų modelius piešiu, dailinu ranka, vėliau perkeliu į kompiuterį ir vėl tobulinu.

„Gintarė Jewelry“ juvelyrika puošiasi solidus kino, muzikos, mados pasaulio įžymybių ratas: Bojana Novakovic, Katerina Graham, Olivia Munn, Angela Lindvall, Justin Gossman, Morena Baccarin, Elizabeth Gillies, Sienna Guillory, Sophie Monk, Melora Hardin, Malin Akerman. Tačiau lietuvių kilmės menininkei svarbu prisistatyti ne tik tarptautinėje juvelyrikos arenoje. Šiuo metu kur kas labiau Gintarė Kizys svajoja surengti papuošalų pristatymą lietuvių auditorijai, o gyvenime besipildančiomis svajonėmis moteris jau spėjo patikėti.

susiję straipsniai

Rekomenduojame