Juvelyrika ir laikrodžiai

Karalienės Elizabeth II neįprastos, tačiau mėgstamiausios „Vladimir“ tiaros istorija

Garsioji „Vladimir“ tiara – mėgstamiausia karalienės Elizabeth II puošmena, išsiskirianti unikalia detale.
Reading time 2 minutes
Karalienė Elizabeth II, Vida Press nuotr.

Nuostabi „Vladimir“ tiara priklausė Didžiajai kunigaikštienei Vladimir (dar žinomai Marios Pavlovnos vyresniosios vardu), Rusijos didžiojo kunigaikščio Vladimiro Alexandrovichiaus žmonai. Ši kunigaikštienė garsėjo viena prabangiausių papuošalų kolekcijų, tiarą jai pagamino juvelyrikos namai „Bolin“, XIX a. puošę imperatores ir didžiąsias kunigaikštienes. Nuo 1890 m. didžiausiu „Bolin“ konkurentu tapo juvelyrikos dirbinių pažiba vadinami „Fabergé“.

1597049466834061 vida press 25.2bdf2ga
Didžio kunigaikštienė Vladimir - Maria Pavlovna, Vida Press nuotr.

1909 m. našle tapusiai kunigaikštienei dėl 1917 m. vykusios revoliucijos, užbaigusios carų valdymą Rusijoje, su vaikais teko trauktis į Kaukazą.

 

Šeimos draugas Albertas Stopfordas, britų antikvarinių daiktų ir meno prekeivis, kurio specializacija buvo „Fabergé“ ir „Cartier“ juvelyrika, sugebėjo iš kunigaikštienės seifo rūmuose į Angliją išgabenti 224 brangenybes. Tarp šių buvo ir garsioji „Vladimir“ tiara.

 

Kunigaikštienei mirus 1920 m., tiara ir kitos brangenybės buvo parduotos, o už jas gauti pinigai skirti kunigaikštienės vaikams, likusiems našlaičiais, paremti. Karalienė Mary, karalienės Elizabeth II močiutė, įsigijo „Vladimir” tiarą, Rumunijos karalienė Marie – juvelyrikos namų „Cartier“ pagamintą kokošniko stiliaus tiarą su safyrais, o Graikijos ir Danijos princesė Anastasia – rubinais puoštų brangenybių komplektą.

 

Kadangi pervežimo metu „Vladimir“ tiara buvo apgadinta, karalienė Mary kreipėsi į „Garrard“ juvelyrus, kad šią sutaisytų. Meistrų ji paprašė įtaisyti specialų mechanizmą, kad tiarą puošiančius perlus būtų galima pakeisti jos smaragdais, o panorėjus grąžinti perlus. Taip buvo sukurta išskirtinė tiara, kurią paveldėjusios karališkosios šeimos narės galėjo transformuoti pagal savo norus. 1988 m. tiara buvo dar kartą restauruota.

 

Karalienei Mary priklausiusi tiara buvo perduota Elizabeth II ir tapo mėgstamiausia šios puošmena, 1963 m. karalienė Elizabeth II tiarą vežėsi į karališkąjį priėmimą Naujojoje Zelandijoje.

 

2018 m. pasklido kalbos, kad „Vladimir“ tiara vestuvių dieną (gegužės 19-ąją) norėjo pasipuošti princo Harry žmona Meghan Markle, tačiau karalienė atsisakė šią jai paskolinti. Tiarą karalienė neva pasiūlė savo anūkei Eugenie, tekėjusiai tų pačių metų spalį. Vis dėlto Eugenie, vilkėdama vestuvinę suknelę, žengė pasipuošusi ne „Vladimir“, o kokošniko stiliaus tiara, inkrustuota smaragdais.

1597049723264067 1597009318002416 tiara
Karalienė Elizabeth, Getty Images nuotr.
1597049779916386 vida press 18.01177961
„Vladimir“ tiara su smaragdais, Vida Press nuotr.

susiję straipsniai

Rekomenduojame