Pirkiniai

5 patarimai, kaip išsirinkti ilgai džiuginsiantį paltą

Atėjus pavasariui, peržiūrime savo spintos turinį, nusprendžiame atsinaujinti ir atsisakyti vieno ar kito drabužio.
Reading time 5 minutes
Gamintojo nuotr.

Perkant greitosios mados tinkluose, viršutiniai drabužiai susidėvi per metus, dažnai net po kelių mėnesių vilkėjimo jau būna praradę prekinę išvaizdą arba tiesiog tampa nebemadingas. Iš vyresnės kartos atstovų dažnai girdime, kad, pavyzdžiui, šiuolaikiniai paltai yra iš kitokio, nepatvaraus, plono audinio. Turbūt ne vienam yra tekę girdėti, kad prieš daug metų, kai buvo deficitiniai laikai, drabužiai bei audiniai buvo labai brangūs. Anksčiau žmonės paltus siūdavosi pas vietinius meistrus ir dėvėdavo juos ne vieną sezoną, dažnai netgi dešimtmetį.

 

Anksčiau gaminiui praradus prekinę išvaizdą, jį persiūdavo kita puse į viršų, taip prailgindami dėvėjimo trukmę. Dabar laikai pasikeitė ir dėl naujų siuvimo technologijų, palto jau nebegalėtume perversti į kitą pusę, todėl jeigu norite įsigyti kokybišką, gero audinio paltą, kurį galėtumėte dėvėti ne vieną sezoną, teks jo kantriai paieškoti.

 

Prekės ženklas „Coat Creators“ moterims ir merginoms kuria kokybiškus, Lietuvoje etiškai pagamintus, madai nepavaldaus dizaino ir natūralios audinio sudėties paltus bei švarkus, kurie netampa nebemadingi po vieno dėvėjimo sezono. Kūrėjai ragina rinktis tvarios mados gaminius, atsisakyti natūralaus kailio ir dalinasi patarimais, kaip išsirinkti kokybišką paltą.

Natūralus pluoštas

Jeigu norite šilto palto, ieškokite vilnos, nes natūralaus pluošto audinio paltai yra šilčiausi. Rinkitės avies, kašmyro, alpakos ar moheros vilną. Paltas jus apsaugos nuo permainingų pavasario orų ir vėjo, jeigu audinyje bus bent 60% vilnos. Nerekomenduojama rinktis tik sintetinio pluošto sudėties palto. Toks gaminys dažnai nešildo ir neleidžia odai kvėpuoti, kad ir koks madingas jis būtų, greičiausiai neprisijaukinsite sintetinio rūbo.

1553253379518643 coat creators untitled capture6277 web

Atsparumas

Palto išvaizda ilgiau liks nepakitusi, jeigu audinyje bus poliesterio ar poliamido pluošto, dėl kurio paltinis audinys yra atsparesnis trinčiai, mažiau glamžosi, yra elastingas ir nesiburbuliuoja. Tokie gaminiai bus tvirti, kokybiški, tinkami dėvėti drėgnu oru. Reikėtų žinoti, kad poliesteris yra cheminis pluoštas, gaminamas iš naftos, o poliamidas (arba nailonas) yra sintetinis pluoštas.

Modelio svarba

Rinkitės klasikinius modelius, tinkančius jūsų figūrai ir gyvenimo būdui, nes klasikiniai paltų siluetai ir detalės niekada neišeina iš mados. Tiesaus silueto paltas su klasikine apykakle, sujuosiamas diržu, tinka visiems gyvenimo atvejams. Pusiau prigludęs siluetas su gilia klasikine apykakle ir viena saga, gali būti lyg ilgo švarko alternatyva. O per didelio silueto paltas su pažemintomis rankovėmis puikiai tinka mėgstančioms laisvesnį stilių ar toms, kurioms po paltu norisi dėvėti storą megztinį.

1553253535158664 coat creators untitled capture6712 web 1

Spalvos ir aksesuarai

Rinkitės klasikines paltų spalvas ir nuolat keiskite aksesuarus. Nors parduotuvėse galima rasti įvairių spalvų ar margų audinių paltų, tačiau jei perkate kokybišką, gero audinio paltą, kuris nėra pigus, rinkitės vienspalvį juodą, pilką, tamsiai mėlyną ar kreminės spalvos, o skirtingus įvaizdžius susikurkite derindami ryškesnių spalvų ar margaspalvius šalikus, skareles, dirbtinio kailio apykakles.

 

Spalvų institutas „Pantone“ madingiausia 2019-ųjų metų spalva išrinko gyvybinga koralų spalvą, kuri šiemet karaliauja mados pasaulyje, tačiau įsigyti šios spalvos palto nerekomenduojama, nes kitais metais jis nebebus madingas ir didelė tikimybė, kad bus tiesiog nusibodęs. Koralų spalvos aksesuarai ir kiti drabužiai puikiai derės su smėlio ir kreminės spalvos paltu ar švarku, o pilką paltą galima pagyvinti koralų spalvos batais, rankine ar šalikėliu. Pilkos ir koralų spalvos derinys iš tikrųjų yra universalus derinys, kurį galima rinktis ištisus metus.

Kokybė

Patikrinkite, ar paltas pasiūtas kokybiškai. Renkantis naują paltą atkreipkite dėmesį ar visos siūlės tiesios, ar lengvai patempus audinį jos neįsitempia, kartais galima pamatyti, kad palto siūlė jau parduotuvėje būna iširusi. Taip pat rekomenduojama pažiūrėti, ar lygios apykaklės ir atvartų pusės, ar apsirengus nejaučiamas pamušalo tempimas, kilus abejonėms, palto geriau nepirkti.

1553253629566831 coat creators untitled capture6518 web 2

Turbūt ne visi žino, kad tekstilė yra viena iš labiausiai gamtos išteklius naudojančių bei aplinką teršiančių pramonės šakų. Per metus Lietuvoje išmetama apie 15 tūkstančių tonų drabužių. Kodėl juos išmetame? Nes dėl prasto audinio ar nekokybiško pasiuvimo jie praranda pradinę prekinę išvaizdą arba tampa nebemadingi vos juos įsigijus.

 

„Coat Creators“ šį sezoną pradeda bendradarbiavimą su socialiniu verslu „Textale“ ir skatina kartu kurti dėvėtos tekstilės surinkimo ir paskirstymo grandinę. Kūrėjai surenka savo klientų senus, nebedėvimus ar nusibodusius paltus, įvertina jų būklę ir pasirūpina, kad jie nukeliautų pakartotiniam vartojimui arba perdirbimui.

 

Lietuviškos mados kūrėjai tiki, kad vartotojišką perteklių pakeis saikas ir sąmojingumas, jeigu labiau mylėsime mus supančią aplinką, tausosime gamtos išteklius. Ir galėsime pasidžiaugti, kad Lietuvoje ir pasaulyje įsitvirtina tvari mada, žmonės vis dažniau renkasi ilgaamžius drabužius.

susiję straipsniai

Rekomenduojame