Pirkiniai

„Milk 2 Mouths“ įkūrėja: drabužių prigaminama daug, o batų niekas nedaro

Nors ir neatsiklausę, vilnietės D. Statinytės avalynės prekės ženklo „Pienburniai“ batus savo reklaminiam plakatui panaudojo didžiausios Europoje avalynės parodos „Micam“ organizatoriai iš Milano. Tąkart kūrėja įtūžo, bet vėliau nusiramino. Suprato, kad tai geriausias ženklas, jog „Pienburniams“ gresia tarptautinis pripažinimas. Jo Deimantė sulaukė – tai „Milk 2 Mouths“.
Reading time 6 minutes

Kai pradėjote Pienburnius, minties mokytis batsiuvystės neturėjote, tiesa?

 

Visiška tiesa. Maniau, kad būsiu atsakinga už dizainą ir konceptualiąją dalį, o gamybą perduosiu kam nors kitam. Taip iš pradžių ir buvo – savo idėjas išsakydavau profesionaliam batsiuviui, o jis gamino, tačiau dabar jau pati mokausi batsiuvystės, Kaune studijuoju ortopedinės avalynės gamybą. Daugiau Lietuvoje nėra galimybių mokytis šio amato, todėl dukart per savaitę iš Vilniaus traukiniu važiuoju į Kauną.

Mokomės anatomiją, fiziologiją, kaulus, raumenis ir kitus dalykus, kurie man, viešųjų ryšių specialistei, švelniai tariant, nėra labai artimi. Jau išmanau ir apie gamybos technologijas, konstravimą, modeliavimą, pagaliau susipažinau su įranga, medžiagomis.

 

Gal jau ką nors savo rankomis ir pagaminote?

 

Kol kas pagaminau tik šlepetes. Jau nuo gruodžio mėnesio darau lengvus laisvalaikio batelius – balerinas. Pasirinkau sunkiausią įmanomą sprendimą, daug lako, papildomo apdorojimo, bet aš kitaip nemoku – einu sunkiausiu keliu.

 

Sunkiausiu keliu nuėjote ir tada, kai prieš kelerius metus svarstėte, kokį mados produktą sukurti rinkai. Papasakokite.

 

Pirmoji Pienburnių pora buvo sukurta 2015-aisiais. Iki jiems atsirandant kurį laiką dirbau vienoje kūrybinėje agentūroje, tada – kitoje, ir vis pagalvodavau, kad nusibodo dirbti kitiems, laikas kurti ką nors savo. Neslėpsiu, mane buvo ištikusi krizė.

Net svarsčiau auginti sraiges, bet vyras atkalbėjo, motyvuodamas tuo, kad nuo žemės ūkio greitai pavargsiu ir neteksiu entuziazmo. Šiaip sraiges valgyti labai mėgstu, bet nežinau, kaip būtų buvę dėl jų auginimo... Vėlgi vyras paragino pagalvoti apie mados produktą, nes rafinuoti ir subtilūs dalykai man visada patiko. Rinkdamasi supratau, kad drabužių ir aksesuarų prigaminama daug, o batų niekas nedaro, ir tai būtų buvęs iššūkis, nelengvas kelias. Juo ir nuėjau.

Deimantės Statinytės kurta avalynė

Kaip sugalvojote konceptą? Iš kur tie įsimintini papuošimai?

 

Nemažai ženklų gamina batus su aksesuarais, bet dažnai jie atrodo nepatikimai, yra butaforiniai, o aš sugalvojau batus puošti tikrais daiktais. Taip ant pirmųjų porų atsirado rankinis laikrodis, lošimo kortų, lego kaladėlių. Norėjau, kad tai būtų ne tik realus, bet ir lengvai „nuskaitomas“ daiktas su simboline reikšme. Be to, avalynė yra skirta vaikščioti ne visada švariomis gatvėmis, oras lauke taip pat ne visada lepina, todėl patvarūs turi būti ne tik patys batai, bet ir jų puošyba.

 

Ar teisingai suprantu, kad niekada neturėjote tikslo kurti linksmų, kone klounams skirtų batų?

 

Visi mano batai yra ir bus labai rimti. Norėčiau atsiriboti nuo cirko ir klounados, nuo kičo ir beskonybės. Žaismingi – taip, infantilūs – ne. Mano idėja – kurti ryškius batus, kurie be žodžių kalbėtų apie ryškią savininko asmenybę. Tokie batai jau savaime yra svarbiausias garderobo akcentas, prie kurio derinami drabužiai, o ne atvirkščiai. Nebijau žodžio junginio „kurti madą“, nes turiu tikslą kurti būtent tokią avalynę – kūrybingumo nestokojančią, sofistikuotą, intelektualią, bet avimą, net kasdienę. Gal kada nors Pienburniai taps tendencija!

Deimantės Statinytės kurta avalynė

Tačiau iš kur atėjo visi tie objektai, kuriais puošiate savo batus? Man primena „Alisą stebuklų šalyje“...

 

Alisą myliu, bet ne. Su pasakomis šios inspiracijos niekaip nesusijusios. Veikiau su vaikyste ir jos prisiminimais. Turėjau namie, šalia lovos, tokį didžiulį sieninį laikrodį. Kai jis naktį mušdavo valandas, visada galvodavau – kieno gi tokia didelė turėtų būti ranka, kad tokį laikrodį nešiotų?! Lego, kortos, domino – šiuolaikiniai vaikai to nebeturi, o mūsų juk visai kitokia vaikystė buvo.

 

Kodėl Pienburniai?

 

Pagal F. Fellini 1953-iųjų filmą „Pienburniai“. Norėjau siurrealistinio skambesio, juolab kad tokia buvo ir mano pravardė, ir pseudonimas, kuriuo pasirašinėjau filmų apžvalgas „Kino pavasario“ juostoms. Ne, filmo iki šiol nemačiau, bet nuo pat pradžių žinojau, kad jis – apie tokius kaip aš.

 

Kuriuo keliu suksite toliau? Ko tikėtis tiems gerbėjams, kurie jau prašo pagaminti batus?

 

Bus tų batų, bet reikia startuoti stipriai, su išvystytu konceptu. Man šiuolaikinėje madoje trūksta gylio, idėjos, simbolikos, todėl mano avalynė ir toliau turės aiškią funkciją – ne tik kelti nuotaiką, bet ir nešti žinutę, komunikuoti konkrečią mintį. Jeigu ant bato yra korta su karalienės atvaizdu, tai gal jo savininkė per gyvenimą eina kaip karalienė? Bet ne tik tai.

Vis labiau esu linkusi į tvarumą, todėl ir savo kūryboje ieškau sąmoningų sprendimų, labiau už viską vertinu kokybę. Mano batai niekada nebus pigūs, nes yra pagaminti rankomis, tik po kelis egzempliorius ir tik iš aukščiausios kokybės medžiagų, bet aš ir nenoriu propaguoti vartojimo, besaikio pirkimo. Priešingai – gal geriau kartą nusipirkti labai kokybišką daiktą nei kelis tiesiog daiktus?

Tiesa, batai yra natūralios odos, nes tikiu, kad šiuo metu nėra ilgaamžiškesnės medžiagos, bet jeigu atsiras tinkama alternatyva už prieinamą kainą, tikrai naudosiu. Tik kol kas tokios negirdėjau.

„Man šiuolaikinėje madoje trūksta gylio, idėjos, simbolikos“, - D.Statinytė

O pati kur rengiatės? Atrodo, mėgstate vintažą.

 

Tikrai taip, mėgstu vintažą ir dažnai apsiperku vintažo parduotuvėse. Šiandien, kai visus pinigus išleidžiu vinims ir odai, vintažinių pigių prekių parduotuvės man yra puiki alternatyva. O ir vartoti, pirkti, krauti tiesiog nebenoriu.

 

Bet vis dėlto, kokia Jūsų kaip batų kūrėjos ambicija?

 

Išmoksiu pati kurti batus, pagaminsiu prototipus, kurie jau sugulę galvoje, ir žiūrėsime, ką pasakys investuotojai. Planą turiu – jį turėjau nuo pat pradžių, bet laikausi nuostatos – „daryk daug, kalbėk mažai“.

Deimantės Statinytės kurta avalynė

Prekės ženklo archyv. nuotraukos

susiję straipsniai

Rekomenduojame