Popkultūra

K.Kardashian – išskirtinė moteris, apsupta kontroversijų, padėjusių išgarsėti

Apie Kim Kardashian West galima kalbėti socialinės medijos ir nuomonės formuotojų iškilimo kontekste, aptariant kontroversiškiausias pastarojo dešimtmečio mados tendencijas ar tiesiog vertinant ją kaip vieną ryškiausių XXI amžiaus populiariosios kultūros fenomenų.
Reading time 6 minutes
Kim Kardashian ir Kylie Jenner, Vida Press nuotr.

Nekalbėti apie 40-ąjį jubiliejų spalio mėnesį mininčią Kardashian klano atstovę tiesiog neįmanoma. Atrodytų, kad per pastaruosius keliolika metų Kim sėkmingai susidraugavo su ja nuolat lydėjusia kontroversija, kuri padėjo prikaustyti milijonų žmonių dėmesį visame pasaulyje.

 

2007 metais pasirodė pirmoji realybės šou „Keeping Up With the Kardashians“ serija. Kardashian ir Jenner šeimos kasdienybę fiksuojančios kameros išskirtinį dėmesį šou pradžioje skyrė būtent Kim, kurią tuo metu buvo galima elementariai įvardyti kaip viešumoje ir vakarėliuose nuolat matomą asmenybę, neturinčią nieko bendro su konservatyvia prasme suprantamu įžymybės statusu. Analizuojant ankstyvą Kim karjeros formulę, paremtą realybės šou epizodais ir nuolatiniu dalyvavimu viešuose renginiuose, natūraliai kyla įtarimas, ar tik šios veiklos būtų galėjusios užtikrinti ilgalaikę sėkmę ir asmenybės aktualumą. Visgi socialinių tinklų eros pradžia lėmė inovatyvų įžymybės statuso fenomeną, kurį Kim sugebėjo maksimaliai išnaudoti jam suteikdama naują prasmę. Milžinišką sekėjų armiją sukūrusiai Kim socialiniai tinklai tapo tramplinu, padėjusiu sukurti ne vieną sėkmingą prekės ženklą ir net garsiai kalbėti apie politiškai jautrias temas.

Išskirtinių moteriškų kūno formų akcentavimas, ryškus makiažas ir seksualumą pabrėžiantys stiliaus elementai tapo ankstyvo Kim įvaizdžio vizitine kortele. Nors kritikos strėlės dažnai buvo nukreiptos į tuo metu jau nuomonės formuotojos statusą turinčią K. Kardashian dėl pernelyg drąsiai ir atvirai demonstruojamo kūno, reikėtų įvertinti ir faktą, kad taip socialinės medijos erdvėje buvo savotiškai demokratizuojamas požiūris į nestandartinius kūno formų tipus. Kim ne kartą viešai kėlė opią kūno gėdinimo (angl. body shaming) problemą, o pasitelkdama savo įvaldytą provokavimo žaidimą ji ir dabar sukelia viešų diskusijų, kurių centre atsiduria moterų pasirinkimo laisvė bei jų galia kurti savitas išvaizdos taisykles.

 

K. Kardashian stiliaus pokyčiai ir evoliucija – aktualumo neprarandanti tematika, kuri šiuo metu analizuojama ne tik bulvarinės spaudos puslapiuose, bet ir prestižiniuose mados leidiniuose. Karjeros pradžioje Kim aprangos stilius bei santykis su drabužiais egzistavo tarsi mados pasaulio paraštėse, jam nesuteikiant svarumo. Stiliaus chameleono epitetas nusakė Kim gebėjimą naviguoti tarp itin aptemptų bodycon tipo suknelių ar sportinės aprangos, bet mados ikonos statusą tyliu susitarimu mados redaktoriai palikdavo nuošalyje. Situacija kardinaliai pasikeitė Kim pradėjus draugauti su Kanye’u Westu, su kuriuo, vilkėdama Riccardo Tisci kurtą suknelę, socialinės medijos karalienė susituokė 2014 metais.

K. Westas transformavo Kim stilių, o kartu ir jos vietą mados industrijoje. Mėgstamiausiu Kim stilistu įvardijamas jos vyras padėjo sukonstruoti naują stiliaus kryptį, kuri perkėlė Kim į asmenybių, formuojančių aktualiausias mados tendencijas, gretas. Pamažu artimiausių Kim draugų sąraše atsidūrė Balmain mados namų kūrybos vadovas Olivier Rousteingas, ją įvardijantis kaip savo mūzą, bei buvęs Givenchy ir dabartinis Burberry mados namų dizaineris Riccardo Tisci. Aukščiausią meistrystės lygį demonstruojančių mados namų kūrinius įtraukdama į savo privatų archyvą, paparacų nuolatos užfiksuojamą Kim dabar dažniausiai galima išvysti dėvint K. Westo ženklo Yeezy drabužius. Neutralių, žemės spalvų paletė su sportinės estetikos elementais – tai iš naujo suformuota Kim vizitinė kortelė, žyminti naują stiliaus erą ne tik Kardashian klano stilistikoje, bet ir globalių mados tendencijų sąraše.

Pakitusį Kim statusą mados pasaulyje galime analizuoti pasitelkdami ir vieną įtakingiausių mados leidinių pasaulyje – amerikietiškąjį „Vogue“ ir jo redaktorę Anną Wintour. Dar 2014 metais nusprendusi balandžio mėnesio viršelį skirti Kim ir Kanye’o duetui amerikietiško „Vogue“ komanda 2019 metų gegužės numerį dedikavo tik K. Kardashian West ir jos sukurtam fenomenui. Pirmasis solo viršelis prestižiškiausiame mados leidinyje ir dalyvavimas „Met Gala“ pokylyje, dėvint silikoninę legendinio dizainerio Thierry Muglerio suknelę, padėjo galutinį tašką diskusijose apie Kim daromą įtaką mados industrijai ir taip legitimizavo ilgai skeptiškai vertintą nuomonės formuotojos, verslininkės ir mados ikonos statusą.

 

Sunku įsivaizduoti, kad netolimoje ateityje diskusijos ir skeptikų komentarai, akcentuojantys neigiamą Kardashian įtaką popkultūrai, nutils. Visgi neįmanoma paneigti fakto, kad per pastaruosius metus K. Kardashian West veiklų ratas, kurio centre ilgą laiką dominavo grožio ir mados produktų prekės ženklų vystymas, įgavo naujų krypčių.

Daugumą nustebino Kim sprendimas tapti… teisininke. Šiuo metu intensyviai mokydamasi Kim itin daug dėmesio skiria kalėjimų sistemos JAV spragoms analizuoti bei prisideda prie konkrečių bylų nagrinėjimo, tiesiogiai bendraudama su kaliniais ir jų šeimomis. Kriminalinio teisingumo reformos klausimus Kim akcentavo ir savo kalboje Baltuosiuose rūmuose, kuriuose susitiko su Donaldu Trumpu. Skepticizmas, nukreiptas į Kim teisininkės amplua, yra visiškai suprantamas, įvertinant realybės šou metu ir socialiniuose tinkluose išgarsėjusios asmenybės karjerą. Kita vertus, šioje situacijoje būtina akcentuoti ir naudą, kurią Kim sukurtas socialinis kapitalas gali atnešti, atkreipiant visuomenės dėmesį į opiausias žmonių įkalinimo sistemos problemas JAV.

 

Pastaruoju metu vis daugiau kalbama apie nuomonės formuotojų turimas atsakomybes, kurios susijusios su galia ir tiesiogine įtaka sekėjų veiksmams. Visiškai suprantama, kad strategiškai išnaudodama socialinės medijos galimybes K. Kardashian West sėkmingai sukūrė ne vieną pelną nešantį prekės ženklą. Per rekordiškai trumpą laiką buvo išparduoti Kim sukurti veido kontūravimo rinkiniai ar kvepalai, o naujausias „Skims“ ženklas, pristatantis kūną formuojančius apatinius, taip pat atranda vietą rinkoje. Savo įtaką Kim taip pat išnaudoja jau anksčiau minėtai kalėjimų sistemos problematikai aktualizuoti ar net atkreipiant dėmesį į istorinį Armėnų tautos genocidą (K. Kardashian tėtis Robertas Kardashianas kilęs iš Armėnijos, tad Kim ir jos seserys, pagerbdamos savo kilmę, jaučia moralinę atsakomybę garsiai kalbėti apie šaliai jautrias temas).

Rugsėjo mėnesį oficialiai patvirtinta, kad „Keeping Up With the Kardashians“ realybės šou nebebus tęsiamas. Nors tai ir žymi savotiškos eros pabaigą, kartu tai galima laikyti ženklu, kad Kardashian šeimos statusas evoliucionavo ir nebeatitinka praeitame dešimtmetyje sukurto realybės šou formato rėmų.

 

Geriausiai įvairialypę ir kryptingą K. Kardashian West veiklą ir indėlį, formuojant kultūrinį fenomeną, atspindi jos pačios ne kartą išsakyta frazė: „Noriu, kad žmonės mane atsimintų kaip sėkmingą verslininkę, daug dirbančią seksualią moterį, kuri kartu yra ir mama.“ 

susiję straipsniai

Rekomenduojame