Popkultūra

L. DiCaprio – vienas veikliausių ir geidžiamiausių planetos aktorių

43 metai + virš 30 filmų + daugiau nei 6,5 mlrd. JAV dolerių pajamų kino kompanijoms = Leonardo DiCaprio
Reading time 9 minutes

Šio „atsiperkančio“ aktoriaus, gražuolio blondino vaikišku veidu atlyginimas per penkiolika metų išaugo dešimt kartų – nuo 2,5 iki 25 mln. JAV dolerių už filmą. Apžvelkime milžiniškais žingsniais karjeros keliu žygiuojančio kūrėjo kelią.

 

Šis sunkiasvoris pasaulinės kino industrijos žaidėjas iš tiesų yra įvairialypė asmenybė: Leonardo DiCaprio yra ir aktorius, ir verslininkas, ir mados ikona, ir aktyvistas. Užtenka vien jo vardo, kad būtų įgyvendinti patys ambicingiausi projektai. Tarp jų ir Alejandro Gonzálezo Inárritu filmas „Hju Glaso legenda“ apie XIX a. pradžios Amerikos medžiotoją – neįtikėtino išgyvenimo legendą pasakojančios juostos biudžetą sudarė 135 mln. JAV dolerių.

 

Spauda vieninga. Kai 2016 m. sausio 18 d. Paryžiuje prasidėjo spaudos konferencija, skirta filmui „Hju Glaso legenda“, ir buvo pasakojama apie Vakarų Amerikoje grizlio užpulto ir mirti palikto medžioto istoriją, Leonardo DiCaprio akivaizdžiai nuobodžiavo. Jis tradiciškai banaliai kalbėjo apie „sunkų filmavimą“, „unikalų režisierių“...

 

Aktorius kur kas energingiau aptarė ekologijos klausimus. Apie aplinkos tausojimą jis kalbėjo praėjus 48 valandoms po skrydžio privačiu lėktuvu į Prancūziją. Beje, jam iš paskos kitu orlaiviu skrido krūva draugų: šie nepraleido progos smagiai pasiausti Eliziejaus laukuose. „DiCaprio į savo rūmus [...] grįžo labai labai vėlų sekmadienio rytą“, – kandžiai pašiepė laikraštis „Le Parisien“.

2,1 mln. JAV dolerių pervesta labdaringoms organizacijoms

Kad ir kaip būtų, 41 metų „karalius Leo“ jau nieko neturi įrodinėti spaudai. Kaip ir visiems kitiems. Nes kiekvienas jo filmas šauna į populiariausiųjų viršūnes. Tarkime, trys garsūs – Quentino Tarantino „Ištrūkęs Džango“, Bazo Luhrmanno „Didysis Getsbis“ ir Martino Scorsese „Volstryto vilkas“ – kartu sudėjus kino kompanijai atnešė maždaug 1,2 mlrd. JAV dolerių pajamų. Anapus Atlanto „Hju Glaso legenda“ taip pat sulaukė neregėtos sėkmės.

 

Aktorius įsitaisęs šių laikų Amerikos garsiausiųjų sąrašo viršūnėje. Jis tapęs šių laikų Steve’u McQueenu ar Robertu Redfordu, nes renkasi ambicingus ir garbingus, visuomenės dėmesio galinčius sulaukti projektus. Juk profesionalai šioje srityje neapsirinka.

 

Reiklus ir darbštus aktorius Inárritu filme tikrąja to žodžio prasme susidūrė su gamtos žiaurumais: kad geriau įsijaustų į personažą, jis neatsisakė (kuriamos ir naujos legendos) pats nerti į ledinį upės vandenį ir paragauti žalios bizono mėsos. Nors iki šiol Leonardo nebuvo pelnęs nei vieno „Oskaro“, jis buvo vienas geriausiai apmokamų Holivude ir, priešingai nei Johnny Deppas ar Willas Smithas, vienas geriausiai atsiperkančių. Nuo „Titaniko“ (1997) iki „Volstryto vilko“(2013) jo alga išaugo dešimt kartų.

25, 6 mln. „Instagram“ ir 16,8 mln. „Facebook“ gerbėjų, 18,9 mln. „Twitterio“ sekėjų

Legendos gimimas

„Buvau labai sunkaus būdo, visiškai nesugyvenamas vaikas. Gyvas sidabras, nesugebantis sutelkti dėmesio į namų darbus.“ Jo tėvas buvo pogrindžio komiksų autorius, tačiau Leonardo DiCaprio augo tik su motina prastame Holivudo rajone. Jo jaunystė praėjo stebint tamsiąją Kalifornijos pusę, jos narkomanus ir prostitutes. „Mus nuolat supo smurtas ir ydos. Tarsi gyventume filme „Taksi vairuotojas“! Kasdien gatvėse matydavau pražūtingą narkotikų poveikį. Todėl neturėjau jokio noro pats taip pat gyventi.“

 

Šis prastai besimokantis vaikis („Nuolatos nusirašinėdavau. Aiškiai supratau, kad norint kaip nors išsisukti tereikia atsisėsti prie gero mokinio.“) ilgainiui ėmė vis dažniau filmuotis reklaminiuose filmukuose (pirmajame gyrė pieno naudą) ir televizijos serialuose. Pirmuosius žingsnius kine žengė 1991 m., suvaidinęs juostoje „Kramtukai 3“: „Kai esi jaunas, gali padaryti viską, kad tik pritrauktum dėmesį.“ Ir tai pavyko. Po dvejų metų jį jau matome šalia kitos kino ikonos – Johnny Deppo – Lasse Hallströmo kūrinyje „Kas graužia Gilbertą Greipą“.

 

Pirmasis „rimtas“ uždarbis siekė 75 000 JAV dolerių. Išaukštinimas jį aplankė po nusaldinto Montekio vaidmens Bazo Luhrmano juostoje „Romeo ir Džiuljeta“ (gavo 150 mln. JAV dolerių). Vėliau jis atsisakė pagrindinio vaidmens „Titanike“, aiškindamas, kad „vaidmuo per daug nutolęs nuo jo kino vizijos“, tačiau Jamesas Cameronas nenuleido rankų, ir gimė legenda.

 

Filmas, kuriam pranašauta katastrofa, kino kompanijai atnešė daugiau nei 2,1 mlrd. JAV dolerių. Šį rekordą 2009 m. pagerino tik to paties režisieriaus futuristinė juosta „Įsikūnijimas“. Kitas vaidmuo ilgo metro filme pagal Alexo Garlando romaną „Paplūdimys“ aktoriui uždirbo aštuonis kartus didesnę sumą. Kinematografinė karo mašina paleista.

„Titaniko“ pelnas (1997) – 2,1 mlrd. JAV dolerių

„Neleidžiu sau nieko ekstravagantiško. Neturiu privataus lėktuvo, neturiu apsaugininkų. Neleidžiu sau nieko protu nesuvokiamo. Turiu porą trejetą būstų šen bei ten. Vienintelis mano prabangus pomėgis – labai brangūs laikrodžiai ir originalūs kino teatrų plakatai.“

 

Meilė laikrodžiams ir ekologiniai įsitikinimai, kuriuos jis pirmą kartą atskleidė 2007 m. dokumentiniame filme „11-ta valanda“, paskatino bendradarbiauti (po debiuto su „Jaeger-LeCoultre“ 2008-aisiais) su išskirtiniais laikrodžių namais „Tag Heuer“. Taip gimė aktoriaus įkvėptas „Aquaracer 500M“ modelis: „Tag Heuer“ yra viena tų įmonių, kurios tausoja ir gerbia gamtą, – pabrėžia DiCaprio. – Diskusijas su jos direktoriumi Jeanu-Christophe’u Babinu visuomet vainikuoja naujovės ir veiksmai. Štai dabar mes norime padėti bendruomenėms, neturinčios priėjimo prie geriamojo vandens.“

Neleidžiu sau nieko ekstravagantiško. Neturiu privataus lėktuvo, neturiu apsaugininkų.

Žvaigždė, humanistas, ne tik kalbantis, bet ir darantis ekologijos vėliavnešys Leonardo DiCaprio sėkmingai nusuka kalbą nuo savo meilės reikalų. Atsisveikinęs su buvusia mylimąja Bar Refaeli, jis labinasi su Antarktidos banginiais ar Nepalo tigrais!

 

„Kovoti su klimato kaita yra didžiausias iššūkis, kurį turi įveikti mūsų rūšis. Tai pajėgsime tik veikdami kartu.“ Šiuos žodžius jis neseniai ištarė Paryžiuje, stovėdamas prieš minią Europos žurnalistų. Ekologijos tema pasisakė netgi atsiimdamas „Oskarą“. Tačiau palikime nuošalyje raudonojo kilimo deklaracijas, beprotiškus labdaringus vakarėlius Kanų festivalyje ar parodomuoju vadinamą pasirodymą Klimato kaitos konferencijoje Paryžiuje (kur dar pasidarė asmenukę su Paryžiaus mere Anne Hidalgo). Kokie jo finansiniai įsipareigojimai šioje srityje?

Menininko donoro portretas

„Nuo tada, kai tapau aktoriumi, supratau, kad šlovė yra kažkas tuščio ir kvailo.“ Tik įdomu, ar šių žodžių nepaneigtų vienas jo dvasinių tėvų – itin mediatizuotas Dalai Lama. Ar galima Leo pritaikyti rašytojo Jeano Giono kadaise parašytus žodžius – „karalius be linksmybių?“

 

Praeitin nuėjo bakchanalijos, per kurias, kaip sako pats aktorius, „būta daug pagundų“; pamirškime jo daugiau ar mažiau prieštaringas meilės istorijas su supermodeliais ir kitomis žvaigždutėmis – vos išsiskyrė su Blake Lively, žiūrėk, geltonoji spauda jau skelbia apie Rihanną. Aktorius pats mėgina viską paaiškinti: „Neneigsiu, kad kitados buvau niekšingas arogantiškas tipelis, tačiau supraskite: kai maudaisi pagyrose, vieną dieną imi galvoti, kad tikrai pakeitei istorijos tėkmę.“

Regis, aktorius pasiekė tam tikrą brandą ir nutarė apsispręsti – būti filantropu ar ne. Jo žavesys, ko gero, įtikintų ir didžiausius „žaliųjų“ nekentėjus. Todėl 1998 m. įkurta organizacija „Fondation“ Leonardo DiCaprio visur ir visada afišuoja jo veidą. 2010 m. ji skyrė 1 mln. JAV dolerių Haičiui. 2013 m. – 2,2 mln. eurų WWF fondui. 3 mln. JAV dolerių atseikėti nevyriausybinei organizacijai „Oceana“, kovojančiai už jūros ekosistemų apsaugą, tais pačiais 2014 m. dar 1 mln. Paaukotas dramblių apsaugai.

 

Karibų širdyje, nuo perteklinės žvejybos kenčiančiame Belize, DiCaprio įsigijo negyvenamąją Blackadore Caye salą. Koks tikslas? Čia pastatyti ypač prabangų ir visiškai ekologišką poilsio centrą, kuris turėtų tapti savotiška futuristine aplinkosaugos progreso laboratorija. Tokią pačią svajonę turėjo ir kitas kino gigantas – Marlonas Brando. Svajonė tapo kūnu, tačiau pripažinkime: norint nukakti į vidury niekur įsikūrusį poilsio centrą, reikės galybės degalų. Tad taip, DiCaprio elgesyje paradoksų nestinga: „žaliosios“ žinios apaštalas, gerąją naujieną atvykstantis skelbti pirmąja klase, teisuolis ir tikras didžiųjų ekranų buldozeris, santūrus rimtuolis (viename iš būsimų filmų jis ketina nepamiršti „Volkswagen“ teršalų skandalo) ir pagarsėjęs vakarėlių liūtas. Kita vertus, visa tai derinama taip talentingai ir nuoširdžiai, kad daugelis šioje (pavojuje atsidūrusioje) planetoje pasiruošę viską jam atleisti.

DiCaprio ir Pastoras: elektriniai riteriai

„Mūsų planetos ateitis priklauso nuo gebėjimo ištobulinti švaria energija varomus automobilius.“ Dar viena savaime suprantama Leo tiesa, kurią jis rėžė svarbia proga. Tai buvo 2013 m. pabaigoje: superžvaigždė, nesėkmingai skatinusi sukurti hibridinę „Fisker Karma Automotive“ mašiną, tuomet pasirašė sutartį su Monako verslininku Gildo Pallanca Pastoru, kurio vienas tikslų – elektrinė sportinė mašina. DiCaprio sutiko finansuoti naują „Venturi Grand Prix“ komandą, kuri varžysis „Formulės E“ lenktynėse – tai neteršiantis „Formulės 1“ atitikmuo. 2014–2015 m. sezoną šiuo automobiliu važiavo prancūzų pilotas Stéphane’as Sarrazinas (prieš tai lenktyniavęs F1) ir vokietis Nickas Heidfeldas (buvęs WEC pilotas). Tačiau rezultatai DiCaprio „komandos“ per daug nedžiugino: šiokių tokių laimėjimų pasiekė tik Vokietijoje lenktyniavęs Heidfeldas, o jų ekologiškas automobilis gamintojų reitinge užėmė priešpaskutinę vietą.

Nuotraukos -Vida Press, redakcijos archyvas

susiję straipsniai

Rekomenduojame