Popkultūra

Lady Gaga – taip gimė žvaigždė

Su tokiu pačiu užsidegimu, kuris ją padarė superžvaigžde, garsioji dainininkė įsiveržė ir į kino ekranus. Pirmajame Bradley Cooperio filme „A Star is Born“ (liet. „Taip gimė žvaigždė“) Lady Gaga taip sužavėjo savo vaidyba, kad kai kas atlikėjai net prognozuoja Oskaro statulėlę. Prisiminkime šios nesiliaujančios stebinti menininkės užgimimą.
Reading time 11 minutes
Vida Press nuotr.

Mažai žmonių tiek daug kartų kūrė, perkūrė, transformavo save tiek meniškai, tiek fiziškai. Nuolat besikeičianti muzikinėje scenoje, Lady Gaga kaitalioja įvaizdžius ir, ne ką rečiau, veiklas – nuo mados iki filantropijos. Mother Monster (liet. Motina Monstras), kaip ją vadina gerbėjai, jau dešimt metų nesiliauja laužiusi taisyklių vien tam, kad geriau jas perprastų ir priderintų savoms reikmėms.

 

Nuostabiame „Netflix“ rodomame dokumentiniame filme „Gaga: Five Foot Two“ (liet. „Penkios pėdos ir du coliai“) ir naujausiame albume „Joanne“ ji atsiskleidžia kaip nuoširdi ir pažeidžiama asmenybė. Popso Marilyn Monroe. Ar tai dar viena jos metamorfozė, o gal tai tikroji Stefani, kaip ją pavadino krikštijant?

 

Vaidindama B. Cooperio juostoje „Taip gimė žvaigždė“ ir sekdama kitų dainininkių aktorių, pavyzdžiui, Judy Garland, Barbara Streisand, pėdomis Lady Gaga ne tik gavo progą sukurti puikų vaidmenį, bet ir sugrįžti ten, nuo ko pradėjo, – vaidybos.

Graži, purvina, turtinga

Bet kas yra toji Lady Gaga? Nuo ko pradėti jos pristatymą? Nors prieš metus buvo pranešta, kad dėl sveikatos problemų bus pakoreguotas jos 2018-ųjų turas Europoje, jau šių metų pabaigoje Las Vegase ji ir vėl surengs seriją koncertų. Pastaruosiuose „Grammy“ apdovanojimuose (kurių pati yra pelniusi šešis) ji visus pakerėjo scenoje grodama baltomis plunksnomis dengtu pianinu ir ne ką mažiau suspindėjo Niujorko mados savaitėje. Kokia energija! Ir koks žavesys! O kur dar reklaminė Tiffany & Co. papuošalų kampanija, kuriai ji pasipuošė šilkiniais marškiniais ir tiesaus kirpimo kelnėmis.

Be visų šių veiklų, visai neseniai ji buvo pastebėta su kitomis garsenybėmis išeinanti iš garso įrašų studijos. Gal reikėtų laukti antrosios albumo „Cheek to Cheek“, kurį ji įrašė su senu bičiuliu ir legendiniu atlikėju Tony Bennettu, dalies? O gal paslaptingų duetų, pavyzdžiui, su Taylor Swift? O gal atlikėja rengia šeštą solinį albumą? Negana to, Holivude netyla kalbos ir apie Oskarą, kurio atlikėja esą nusipelnė už Ally vaidmenį filme „Taip gimė žvaigždė“. Čia ji atliko kuklios ir viltį pradėti muzikinę karjerą praradusios dainininkės vaidmenį, kurią apsiima globoti alkoholikas kantri atlikėjas (aktorius – B. Cooperis). Jau nuo pirmųjų kadrų pasidaro aišku, kad užgimė stipri aktorė, kurią, beje, filme gana sunku atpažinti.

 

Trumpai tariant, sunku apsispręsti, kuria Gaga kliautis. Reikia pripažinti, kad ji meistriškai keičia charakterius. Ji visokia: su savo komanda Haus of Gaga pati siuvanti visas jos fantazijas išpildančius kostiumus ir aksesuarus, pasidabinusi Edvardo laikus primenančia raudono latekso suknele ir papuošusi akis žėrinčiais kristalais besisveikinanti su karaliene Elžbieta, arba vilkinti žalios mėsos apdaru, protestuojanti prieš LGBT bendruomenės narių diskriminaciją Amerikos armijoje.

Dokumentinio filmo „Penkios pėdos ir du coliai“ režisieriaus Chriso Moukarbelo, kuris sekė atlikėją nuo albumo „Joanne“ įrašymo iki pašėlusio pasirodymo pernai per amerikietiško futbolo varžybų Super Bowl pertrauką Hjustone, teigimu, Lady Gaga pirmiausia „neįtikėtinai pasitiki savimi. Mūsų filmavimai dažnai buvo labai emocingi, nes ji vienu metu yra ir be galo stipri, ir be galo jautri“.

 

Nuo penkerių metų atlikėja serga fibromialgija – chroniškus labai stiprius skausmus ir miego sutrikimus keliančia liga. Pasirodo, per Super Bowl turnyro pasirodymą jai beprotiškai skaudėjo klubą, kurį atlikėja buvo susilaužiusi prieš kelerius metus. Tad Lady Gaga yra toks pats pažeidžiamas ir stiprių gyvenimo smūgių patyręs žmogus kaip visi. Kita vertus, pasirodymas stadione, stebint ir milijonams televizijos žiūrovų, dėl jos savijautos nė kiek nenukentėjo.

Kaip šiai mažytei vos 1,55 m ir dar milžiniškais aukštakulniais avinčiai mergytei tai pavyksta? Iš kur kyla jos nenumalšinamas permainų, adrenalino ir ekstremalumų troškimas? Beprotystė ir ambicingumas, energija ir entuziazmas pavertė ją viena įtakingiausių ir paslaptingiausių šio amžiaus moterų.

 

„Bet kuriame šio pasaulio kampelyje žmonės žino Lady Gaga, – sako Ryanas Murphy, sukūręs garsiuosius serialus „Pose“, „Glee“ ir „American Horror Story“, pastarajame Lady Gaga atliko grafienės ir raganos vaidmenį. – Norėjau, kad ji vaidintų „American Horror Story“ ne vien dėl jos helovyniško įvaizdžio, o todėl, kad Lady Gagos magija yra tikra.“

Taip gimusi

Stefani Joanne Angelina Germanotta pasaulį išvydo 1986-ųjų kovo 28 dieną Aukštutiniame Istsaide, turtingame Manhatano rajone gyvenančioje kuklioje, nors ir pasiturinčioje šeimoje. Jos tėvas Josephas, italų imigrantų sūnus, verčiasi prekyba internetu. Iš Kanados prancūzų kilusi mama Cynthia dirba vienoje telefonų kompanijoje.

 

Būdama ketverių Stefani Germanotta išmoko groti pianinu vien iš klausos ir net sukūrė pirmąją dainą! „Ji buvo labai užsispyrusi“, – vėliau prisimins jos tėvas, kuris pirmagimę meiliai vadino Loopy (angl. kvailute). 11-kos metų mergaitė, kuri ateityje atliks tokias dainas kaip „Judas“ ir „Sinner’s Prayer“, augo praktikuojančių katalikų šeimoje, todėl įstojo mokytis į gerą katalikišką misionierių seserų mokyklą Niujorke. Ir taip prasideda jos kryžiaus kelias.

 

„Tuomet turėjau didelę nosį, labai rudus garbanotus plaukus, tepiausi savaiminio įdegio kremu ir buvau stora. <...> Visi iš manęs tyčiojosi. Buvau įpratusi, kad prie manęs lenda. Berniukai mane įmesdavo į gatvės kampe stovintį šiukšlių konteinerį. Ant mano spintelės mokykloje nuolat būdavo prikeverzota nepadorių užrašų, nors kitų mokinių spintelės buvo visiškai švarios. Mane užgauliodavo koridoriuose, vadindavo valkata. Prireikė nemažai laiko, kad pasijusčiau seksualia, nes mokykloje su manimi tikrai prastai elgėsi. Ši patirtis man įsirėžė visam gyvenimui“, – taip 2013 m. Lady Gaga kalbėjo britų dienraščiui „The Guardian“.

Visi iš manęs tyčiojosi. Buvau įpratusi, kad prie manęs lenda.

Vėliau ji buvo priimta į ypač gerai vertintą Niujorko universiteto „Tisch School of Arts“ menų programą, tačiau mokslo metus mieliau leido baruose ar klubuose su sintezatoriumi. Beje, beveik save pačią ji suvaidino vienoje 2001-ųjų serialo „Sopranai“ serijoje.

 

Nebūdama nė aštuoniolikos ji išsinuomojo nebrangų butą Žemutiniame Istsaide, kuriame knibždėte knibždėjo neaiškių tipelių ir rokenrolo mėgėjų. Ir nesvarbu, kad norėdama išgyventi turėjo dirbti padavėja striptizo klubuose ar net pati būti go go mergina! Taip radosi sėkmingas jos ir bičiulės, būsimosios Lady Starlight, burleskos duetas. Netrukus jos vaikinas ir vieno baro šeimininkas ją pavertė Lady Gaga. Jo idėja buvo „Ga Ga“ nuo garsiosios grupės „Queen“ dainos „Radio Ga Ga“, jos mintis buvo pridėti „Lady“.

 

Devyniolikos Lady Gaga pasirašė pirmąjį kontraktą su studija „Def Jam Records“, bet ši jį nutraukė po trijų mėnesių, mat taip ir neatrado, ką su tokia atlikėja veikti. 2007 m. sutartį su ja pasirašė atlikėjo Akon įrašų studija „KonLive“. Tuomet Lady Gaga susikūrė ir įvaizdį: didelės šviesios bangos, atviri pečiai. „Ji puikiai žinojo, ko nori, ir tam naudojo visas priemones. Ji galėjo kalbėti ir apie Andy Wharholą, ir apie industrinę šokių muziką, ir apie tapybą, ir apie madą...“ – prisimena Akon.

Praėjus metams nuo jų pasirašytos sutarties pasirodė pirmasis atlikėjos albumas „The Fame“. Viena garsiausių jos dainų „Just Dance“ kaipmat tapo populiari visame pasaulyje. Tereikėjo priversti šokti! 2009 m. ji jau surengė pirmąjį pasaulinį turą „The Fame Ball Tour“, netrukus buvo išleistas dar vienas aštuonių naujų dainų albumas „The Fame Monster“. Dar po dvejų metų jos himnu ir asmeniniu manifestu tapo albumas „Born This Way“, kažkuo priminęs Madonnos kūrybą.

Tokia laiminga, kad galiu numirti

Tapusi kolektyvinės sąmonės dalimi, Lady Gaga ėmė dalyvauti ir kituose projektuose: jos balsas pradėjo skambėti seriale „Simpsonai“, nusifilmavo trečiajame „Vyrai juodais drabužiais“ filme, pasirodė televizijos šou „Mapetai“... Eltonui Johnui, su kuriuo 2010 m. apdovanojimuose „Grammy“ sudainavo duetu, ji yra „vienintelė jaudinanti ir tikrai rizikuojanti pasaulio atlikėja“. Savo mecosopraną ji tobulino su Christinos Aguileros vokalo mokytoju, o balsą išmoko keisti taip pat kaip ir išvaizdą: Lady Gaga vienodai gerai gali sudainuoti ir „Metallicą“, ir filmo „Muzikos garsai“ popuri, kurį atliko per Oskarų ceremoniją.

 

Bet nereikia pamiršti, kad Lady Gaga – tai ir žavingi, kvapą gniaužiantys bei iki beprotybės preciziški spektakliai. Ši scenografijos karalienė, puiki šokėja ir atlikėja žavi gebėjimu derinti įvairiausius žanrus. Galimybių ribas nuolat peržengiančio, muziką, technologijas, popkultūrą ir madą sujungiančio talento atlikėja yra savotiškas Rubiko kubo galvosūkis. Jos nuolat demonstruojamas seksualumas kiek trikdo, kaip ir Madonna, ji prisipažino jaunystėje patyrusi prievartą ir dėl jos kenčianti potrauminį šoką.

Dokumentiniame filme ji nesiliauja kalbėti apie norą pasikeisti, būti mažiau „karnavališka“: „Iki šiol niekada nesijaučiau pakankamai užtikrintai, kad galėčiau dainuoti atrodydama natūraliai. Niekada nesijaučiau graži, pakankamai protinga ar gabi muzikantė. Pagaliau ėmiau gerai jaustis savame kailyje, privalau čia ir pasilikti.“

 

Tarp jos draugų yra Nicola Formichetti, dirbęs Mugler kūrybos vadovu, Marcas Jacobsas, kurio kolekcijas ji yra demonstravusi, taip pat Donatella Versace, kuriai ji paskyrė vieną „Artpop“ albumo dainą, o ši ją papuošė „Born This Way Ball“ turui. „Mes visi joje ieškome įkvėpimo, tik niekam to nesakykite“, – šypsosi dizaineris Tomas Fordas, savo 2016 m. prêt-à-porter kolekciją pristatęs vaizdo klipu, kuriame atlikėja sudainuoja garsiąją disko dainą „I Want Your Love“.

Deimantinė širdis

Kalbant apie širdį, ši diva su rožine skrybėle neslepia daug liūdinti. Daug vilčių teikė jos draugystė su gražuoliu aktoriumi ir modeliu Tayloru Kinney. Dabar Lady Gaga susitikinėja su savo agentu Christianu Carino. Šis žilas tatuiruotėmis išsipuošęs filantropas buvo Jennifer Lopez, Miley Cyrus ir Justino Bieberio agentu. Norėtųsi, kad jis paneigtų „Taip gimė žvaigždė“ nuskambėjusį prakeiksmą: garsenybei neįmanoma suderinti profesinio ir asmeninio gyvenimo.

 

Būdama 32 metų Lady Gaga jau daug ką patyrė. O žurnalo „Forbes“ duomenimis, jos turtas vertinamas šimtais milijonų dolerių. Ir nors tėvams ji nupirko „Rolls-Royce“ automobilį, su pinigais nekvailioja. Malibu ji įsigijo rančą, kurioje mėgsta jodinėti arba medituoti prieš saulę ir taip nusiraminti. Jos kolegės seriale „American Horror Story“ Jessica Lange teigimu, Lady Gaga dirba labai sunkiai. O paskui visus uždirbtus pinigus, kartais, pavyzdžiui, visas koncerto pajamas, atiduoda įvairioms geradarių organizacijoms. Kartu su mama jos sukūrė fondą „Born This Way“, kuris padeda jaunuoliams geriau pažinti save ir atrasti saviraiškos kelią.

Kartais Lady Gaga visas koncerto pajamas atiduoda įvairioms geradarių organizacijoms.

Puikia proga save auginti tapo ir filmas „Taip gimė žvaigždė“. Juk Lady Gaga dar nepramynė kelio kine, nors vaidybos Lee Strasbergo institute mokėsi nuo pat vaikystės. Panašu, kad atėjo metas rimtai pažvelgti į ją kaip į aktorę. B. Cooperiui klausimų dėl Lady Gagos personažo nekilo. Pastarajame Niujorko Tribekos kino festivalyje jis pripažino, kad iš atlikėjos išgirdo vieną sąlygą: „Tikiu, kad suteiksi man padorų aktorės vaidmenį. Mainais už tai padarysiu, kad atrodytum kaip tikras muzikantas, nes visi privalės dainuoti gyvai. Apie dublerius negali būti nė minties.“ Tai ir baugino, ir buvo nuostabu.

susiję straipsniai

Rekomenduojame