Popkultūra

Hipsterinė krikščionybė: kas tie pastoriai, į kurių pamokslus rikiuojasi garsenybės

Holivude ir Niujorke prasmės ieškančią tūkstantmečio kartos grietinėlę įkvepia hipsteriškų kunigų karta. Neišvengiama religijos kaita ar tikra šventvagystė?
Reading time 7 minutes
Kairėje - Carlas Lentzas su sūnumi ir Justinu Bieberiu; dešinėje - su Oprah Winfery. Instagram / @carllentz nuotr.

Kuo jis rengiasi? Supreme x Louis Vuitton megztiniu. Jo rankos? Išmargintos tatuiruotėmis. Jo „Instagram“ paskyra? Stebima daugiau nei 600 tūkst. sekėjų. Nė nemėginkite spėti jo profesijos – vis tiek neatspėsite. Jis nei tinklaraštininkas, nei kūrybos vadovas ir net ne popžvaigždė. Šis su mada koja kojon žengiantis vyras yra… pastorius. Ir ne bet koks. Jis yra žvaigždžių pastorius Carlas Lentzas, vadovaujantis Niujorko Hillsong bažnyčiai.

 

Mišias jis laiko naktiniuose klubuose ar tokiose legendinėse koncertų salėse kaip Manhatano Hammerstein Ballroom, kurioje labiau įprasta matyti ištobulintą choreografiją, nei girdėti liturgines giesmes. Prie įėjimo visada budi apsaugininkas su sąrašu rankoje: įleidžiami tik jame esantys asmenys. O tame sąraše reguliariai rasite Kendall Jenner, Selenos Gomez ar Khloe Kardashian, kurios dažnai sėdi pirmosiose mišių eilėse, pavardes. Visi nori pamatyti Carlą Lentzą, kurį įkvepia monopasirodymai ir reperių elgesys. Teisingai supratote, šis žmogus yra į hipsterių madą pasinėrusios krikščionybės atstovas.

Jis vadovauja ypač ryškiai matomų kunigų bendruomenei ir pamokslus sako prasmės ieškančiai „Instagram“ kartai. Vienas Carlo konkurentų – Richas Wilkersonas jaunesnysis, vadovaujantis Vous Church ir kurio identitetą įkvėpė riedlentininkų kultūra. Beje, radęs laiko, jis tuokia žmones, yra sutuokęs Kim Kardashian ir Kanye’ą Westą. Kiti – Zoe bažnyčios įkūrėjas Chadas Veachas, pasirinkęs krikštynų performansų sritį, ir Churchome įstaigos vadas Judah Smithas, minias pritraukiantis koncertais. Dar vienas – Fresh Life bažnyčios pastorius Levi Lusko, kaip sako, esąs „vaikinas, mėgstantis Jėzų ir gerą wi-fi ryšį“.

Naujieji nuomonės formuotojai

Kas sieja jų strategijas? Visi jie religiją pritaiko šiuolaikiniams poreikiams ir technologijoms: adaptuoti jaustukai, „Twitter“ įrašus primenančios maldos, susitikimų programėlės, krikščioniškas reivas… „Jie yra naujieji nuomonės formuotojai!“ – šmaikštauja amerikiečių žurnalas „GQ US“, apžvelgdamas šią priešybių sąjungą: tradicinę religiją ir kapitalizmą, dvasingumą ir nuolatinį ryšį. Šie kunigai balansuoja tarp amerikietiško ugdančiojo vadovo ir dvasinio guru, bet kartu ištisai kartai suteikia galimybę jaustis tikinčiais ir neatsižadėti materialistinės bei vartotojiškos savo gyvenimo pusės.

Religinis palikimas

Šie naujosios kartos pastoriai simbolizuoja sparčiai augančią gilaus ir kartu bekompromisio tikėjimo tendenciją. Iš Somalio kilusi amerikietė modelis Halima Aden 2016 metais konkurse „Miss Minnesota“ pasirodė veidą pridengusi šydu. Vėliau ji lipo ant Yeezy ar Max Mara podiumų, pasirodė ant žurnalų „CR Fashion Book“ ir „InStyle“ viršelių, žinoma, plaukus paslėpusi po skraiste. Reklamavo Nike sukurtą sportinį hidžabą. Netikėtai ji tapo Vakaruose menkai žinomų mipsterz (hipsteriai musulmonai) ir hijabista (hidžabą dėvinčių mados mėgėjų) bendruomenių ikona.

Šie naujosios kartos pastoriai simbolizuoja sparčiai augančią gilaus ir kartu bekompromisio tikėjimo tendenciją.

Ir ji ne vienintelė. Pavyzdžiui, Kalifornijoje esanti Greater Purpose Community bažnyčia verda savo alų. „Šiandien religingumas tapęs provokacijos ar net protesto forma. Pasaulietinėje be galo komercializuotoje kultūroje kur kas labiau šokiruoji pasirodęs ne plika, o šydu pridengta galva“, – teigia internetinio arabų gyvenimo stiliaus žurnalo „Mille“ vadovė Sofia Guellaty.

 

JAV tikru to įrodymu tapo Justinas Bieberis. Susižadėjęs su Hailey Baldwin, savo „Twitter“ paskyroje jis parašė pasižadantis „puoselėti savo šeimą, kad Jėzus ir Šventoji Dvasia mus lydėtų su kiekvienu sprendimu“. Negana to, nusprendęs anksčiau laiko baigti pasaulinį „Purpose World Tour“ turą, gerbėjams paaiškino, kad taip pasielgė norėdamas gyvenimą skirti Kristui. Asmeninis jo šios srities treneris? Be abejo – Carlas Lentzas. Justinas jį įvardija savo antruoju tėvu, nors neseniai girdėjome, kad juodu susipyko.

Auganti rinka

„Tikėjimas labai keičiasi, jo istorija ir modernumas susitinka skaitmeninėmis priemonėmis“, – pastebi religijų madą tyrinėjanti anglų istorikė Reina Lewis. Ji pastebi, kad vis daugiau religinių subkultūrų perima hipsteriams būdingus kodus, kuriais bando išsiskirti iš dominuojančios kultūros ir susikurti naują modernią ir kartu pamaldžią erdvę. Tai ypač išryškina šių šiuolaikinių ir be jokių suvaržymų komercinę veiklą vykdančių pastorių elgesys.

Tikėjimas labai keičiasi, jo istorija ir modernumas susitinka skaitmeninėmis priemonėmis.

Skirtingai nei katalikų, protestantų bažnyčia nedraudžia verslumo, tai 1905 metais savo veikale „Protestantiškoji etika ir kapitalizmo dvasia“ aprašė filosofas Maxas Weberis. Jo manymu, religijos įtaka bendruomenei yra pamatinė ir ji negali virsti tik šventu kūnu, apleisdama pilietines pareigas. Remiantis šiuo požiūriu, verslumas prisideda prie sklandžios ir į priekį einančios visuomenės kūrimo. Štai šioje dirvoje sunoko minėtų pastorių puoselėjama rinka. Vadinamoji hipsteriška krikščionybė pagrįsta sparčiai augančiu būriu pasiturinčių ir tikinčių žmonių, norinčių atsikratyti ekstremistinių tikėjimo tiesų.

 

Ta proga prekės ženklai Altar’d State ar Fear of God sukūrė sportinę aprangą su užrašais „Make Jesus famous“ (liet. išgarsink Jėzų), „Ain’t no high like the most high“ (liet. nėra nieko aukščiau už Aukščiausiąjį), „Trust God and chill“ (liet. pasitikėk Dievu ir atsipūsk). O štai buvęs Victoria’s Secret modelis Kylie Bisutti metė podiumą, sukūrė prekės ženklą God Inspired ir siūlo psalmėmis bei maldomis puoštus drabužius.

1558368920849093 hurricaneshirt31558368923441417 kt21383 23 marsala 1
„Altar’d State“ palaidinės

Tad ši bendruomenė plečiasi: daugėja krikščionims hipsteriams skirtų žurnalų ir tinklaraščių, pavyzdžiui, „Elev8 Magazine“, o organizacija „Models4Jesus“ buria krikščiones manekenes. Organizuojama net Krikščionių mados savaitė, kurioje dalyvaujančių dizainerių kolekcijos turi savaip atspindėti skirtingas Biblijos ištraukas (po šio renginio VIP vakarėlyje vaišinamasi kokteiliais be alkoholio).

Atsipalaidavusi mintis

 

„Hipsteris yra sudėtinga ir labai besikeičianti asmenybė. Krikščionis hipsteris yra tas, kuris mano, kad Jėzus yra… labai kietas! Tai ezoterika tikintis, prieš srovę einantis žmogus“, – aiškina veikalo „Hipster Christianity: When Church and Cool Collide“ (2010 metais) autorius Brettas McCrackenas.

 

Tiesa, derėtų pridurti, kad hipsterinė krikščionybė tam tikrais klausimais į priekį nepasistūmėjo. Kai praėjusį kovą „New York Times“ paklausė Chado Veacho, ką šis manąs apie abortus, gėjų ir lesbiečių teises ar Donaldo Trumpo vyriausybę, jis tepasakė, kad šiomis temomis neturi komentarų. Savo ruožtu C. Lentzas pridūrė: „Jei man kas nors pasakytų „einu darytis aborto“, patarčiau gimdyti… Neatstumčiau, tačiau melsčiausi, kad vieną dieną galvotum kaip aš.“

Vis dėlto J. Smitho ir R. Wilkersono jaunesniojo dėka ši jaunųjų kunigų karta pakeitė požiūrį į lyčių lygybę, bet kalbant apie LGBT teises, R. Wilkersonas pabrėžė, kad „toks gyvenimo būdas nedraudžiamas, bet ir nepriimtinas“. O štai Ch. Veachas mieliau kalba apie vedybinį seksą: „Su žmona apsisprendėme pasimylėti daugiau nei 2 000 kartų. Ir mes skaičiavome… Pasimylėjęs 2 000 kartų labai įgundi…“ Tačiau priduria, kad seksualumas galimas tik tada, kai santykiai yra monogamiški, o partneriai – heteroseksualūs. „New York Times“ apibendrina, kad ši kunigų karta dalijasi viskuo, bet nutyli savo nuomonę apie D. Trumpą.

Tags

lofficiellithuania
lofficiel

susiję straipsniai

Rekomenduojame