Vyrai

Amerikietis Paryžiuje – šiandien jis vadinamas vienu sėkmingiausių dizainerių

Jis vos pažįstamas, bet jau visų mylimas. Naujasis praėjusį balandį inauguruotas „Schiaparelli“ kūrybos vadovas Danielis Roseberry pristatė pirmąją mados namų „prêt-à-porter“ kolekciją. Žurnalui „L’Officiel“ jis atvirauja apie savo praeitį, planus ir realybe tapusias svajones.
Reading time 10 minutes
„Schiaparelli“ kūrybos vadovas Danielis Roseberry, mados namų nuotr.

Jaunas vyras atkeliauja sparčiu žingsniu, jis apsirengęs vien jūros mėlio spalva, išimtis – iš po megztinio kyšantys balti marškiniai smulkiais dangaus žydrumo brūkšneliais. Rudi plaukai, nepriekaištingai sutvarkyta barzda ir iš kojų verčianti šypsena. D. Roseberry spinduliuoja pozityvumą kaip ir už lango šviečianti saulė, užliejusi visą Vandomo aikštę.

 

Jis dešimt metų dirbo Niujorke Thomo Browne’o pašonėje – tas dešimtmetis geros ir lojalios partnerystės. Ir nuoširdžios draugystės, kuriant išskirtines ir kiekvieno trokštamas vyriškas bei moteriškas kolekcijas. Tačiau apie šį vaikiną daugiau nelabai ką ir žinome. Vos tik prisijungęs prie mados namų Schiaparelli, jis liepą pristatė aplodismentų sulaukusią aukštosios mados kolekciją. O didžioji naujiena buvo praėjusį spalį Paryžiaus mados savaitės metu pristatyta prêt-à-porter kolekcija. Drąsos sugrąžinti mados namus į priešakines eiles nepristigo Tod’s generalinis direktorius Diego Della Valle. Iš pradžių su aukštosios mados, o dabar – su prêt-à-porter kolekcijomis. Tai puiki priežastis geriau pažinti šį amerikietį, įsikūrusį Paryžiuje.

 

Ką amerikiečiui reiškia Schiaparelli?

 

Man visuomet patiko tai, kad modeliuotoja Elsa Schiaparelli buvo kitokia. Jos istorija – išskirtinė. O tai, kad esu pirmas šių prancūziškų mados namų vadovas amerikietis, man padeda pajusti bendrystę su ja. Taip lengviau keisti nusistovėjusias mados namų tendencijas.

 

Tai viena priežasčių, kodėl priėmėte šį pasiūlymą: jūs pats tai vertinate kaip šiuolaikinį, globalų, realų iššūkį?

 

Būtent. Schiaparelli visata labai realistiška ir kartu paskendusi fantazijose. Bet būtent taip aš noriu dirbti ir linksmintis, pasakoti istorijas.

 

Manote, kad šiuolaikiniai verslo modeliai leidžia mąstyti poetiškai?

 

Juk tai esmių esmė. Ir to nori klientai. Mes įpratome matyti stulbinančius dalykus. Prie to labai prisidėjo „Instagram“ tinklas. Šiais laikais viskas taip sujaukta, jau kalbama ir apie pasaulio pabaigą. Tai, kas kažkada atrodė linksma pramoga, šiais laikais tampa rimta. Tad dabar puikus metas prabilti Schiaparelli mados namams.

1583953093507329 00007 schiaparelli ss20 ready to wear
SCHIAPARELLI 2020 m. pavasario ir vasaros kolekcija, mados namų nuotr.

Vienas svarbiausių jų elementų yra humoras. Sieksite ir jūs savo kūryboje jį išryškinti?

 

E. Schiaparelli – nepakartojamas žmogus, o tai man yra iššūkis. Tad pirmiausia stengsiuosi išlikti savimi, drabužiais perteikdamas ir tam tikras nuotaikas.

 

Koks humoras patinka jums?

Manau, esu kiek santūresnis nei Elsa. Kita vertus, turiu sau būdingą humorą. Tai ir yra nuostabiausia šiuose mados namuose – galiu jį perteikti savo kūryba ir kolekcijomis. Draugai prisipažįsta, kad seniai to iš manęs laukė.

 

Atrodo, kad gyvenime esate paslaptingas, išlaikytas, tačiau iš tiesų slepiate kažką ekstravagantiško. Jums būtina pasitikėti, kad visiškai atsiskleistumėte?

 

Visiška tiesa. Augau mokomas elgtis gražiai. Gal net per gražiai?

 

Jei jau kalbame apie jūsų vaikystę, iš kur esate kilęs?

 

Iš Dalaso, Teksaso valstijos. Gimiau gausioje tikinčių tradicionalistų šeimoje, buvome keturi vaikai. Mano tėvas buvo pastorius, kaip ir vienas mano brolių.

1583953133101647 290919 schiaparelli virgileguinard 7743
SCHIAPARELLI 2020 m. pavasario ir vasaros kolekcija, mados namų nuotr.

Tad kaip sugalvojote pasukti į madą?

 

Dalis šeimos yra menininkai: mano mama, senelės... Buvau apsuptas skulptūrų, paveikslų. Roseberry namuose meno buvo visur. Ir šeima visada mane palaikė, matė, kaip man patinka piešti. Buvau gabus, dar labai mažą mama ėmė mokyti piešimo ir tai tapo mano bendravimo būdu. Nebūčiau tuo, kas esu, jei nebūčiau buvęs tas meniškas berniukas gėjus, augęs tradicinėje šeimoje, lankęs privačią mokyklą ir reguliariai nevaikščiojęs į bažnyčią. Jei nebūčiau augęs su ta slapta tapatybe, nebūčiau, kuo esu dabar. Faktas, kad esu kitoks, buvo tarsi katalizatorius.

 

Ar nuolat svajojate?

 

Nuolat slėpiau tą vaizduotės pasaulį. Gana keista: matote ką nors, bendraujate, bet negalvojate apie visus to žmogaus slaptus apsėdimus, nematote jo svajonių šleifo. Man ši idėja labai patinka – patys banaliausi žmonės gali savyje slėpti pačią galingiausią vaizduotę.

 

Jūs ir augote su paslaptingu fantazijų pasauliu?

 

Taip, ir būtent taip viduje susikūriau asmeninį pasaulį. Daugybė dizainerių drabužiais išreiškia savo vaizduotę, užsidegimą... Manau, kad toks išsilaisvinimas – tiesiog nuostabus.

 

Kas jums buvo laisvės sinonimas?

 

Saviraiška.

 

Būdamas jaunas norėjote palikti Dalasą, Teksasą? Apie tai irgi slapta svajojote?

 

Visada žinojau, kad noriu gyventi Niujorke. Norėjau kurti madą. Paniškai bijojau savarankiškumo, bet žinojau, kad tai vieną dieną įvyks.

 

Kodėl pasirinkote madą, o ne skulptūrą, meną, kiną?

 

Šį klausimą esu sau uždavęs daugybę kartų! Juk mados pasaulyje būtina tiek daug dirbti... Bet turbūt pasirinkimą nulėmė faktas, kad čia egzistuoja šou. Augau bažnyčioje, todėl ceremonijų, performansų kultūra man labai artima. Juk dar dainavau ir chore. Šou man svarbu sukurti ir drabužiais, ir bendravimo maniera.

 

Šiandien ta šou idėja iš naujo kvestionuojama – tiek daug išlaidų, nedraugiška aplinkai... Ką apie tai manote?

 

Ko gero, reikia apmąstyti kitas formas, kitas galimybes. Tačiau šou turi likti šou.

 

Jūs taip pat dievinate muziką. Gal svarstėte tapti atlikėju?

 

Būdamas jaunesnis – taip. Svajojau dalyvauti tokioje laidoje kaip „American Idol“. Tačiau šios svajonės išgaravo. O gal tiesiog pasikeitė. Apskritai, įdomu atsitraukti ir pamėginti įvertinti. Pernai Niujorke, kai išėjau iš mados namų Thom Browne, nebeturėjau darbo. Nebeturėjau nieko, jokių pajamų, netgi miegojau draugo bute. Tačiau per keturis mėnesius persikrausčiau į Paryžių, radau savo galimybę šiame istoriniame pastate. Tai neįtikėtina! Pasirodo, svajonės tikrai gali tapti realybe. Šiandien savęs klausiu, iki kur galima nueiti? Ką galiu aprengti? Suprantu, kad dabar mano svajonės sukasi aplink Schiaparelli. Tačiau reikės susikurti ir naujų.

1583953232382295 00004 schiaparelli ss20 ready to wear1583953232404922 00005 schiaparelli ss20 ready to wear
SCHIAPARELLI 2020 m. pavasario ir vasaros kolekcija, mados namų nuotr.

Pakalbėkime apie prêt-à-porter kolekciją – tai Schiaparelli premjera. Ką manote tiek apie aukštąją madą, tiek apie prêt-à-porter?

 

Aukštosios mados procesai yra neįtikėtini. Iki šiol nebuvau to patyręs. Tai neįtikėtini gaminiai neįtikėtiniems žmonėms. O prêt-à-porter turi kažką artimesnio modernumui, tai panašiau į mūsų garderobo uniformas. Taip mąsčiau kurdamas pirmąją kolekciją, kurios kiekvienas įvaizdis man buvo lyg vis skirtinga visata.

 

Kiek modelių sukurta šiai pirmajai prêt-à-porter kolekcijai?

 

Ji nėra gausi. Sakyčiau, daugiau nei šimtas. Bet tai tik pradžia. Antroji kolekcija pasirodys kovą, tikiuosi su ja sugrąžinti legendinį šių mados namų paltą. Daug dėmesio skirsiu ir aksesuarams. Tai jau numatyta ateinančiam rudeniui. Man labai patinka kurti šiam metų laikui.

 

Schiaparelli kūryba garsėja rimtumu ir ekscentriškumu, kūrybiškumu, intelektualumu... Jaučiatės esantis tinkamoje vietoje?

 

Tikrai taip. Žmonės junta ryšį tarp to, ką darome mes, ir nuo ko prasidėjo šie mados namai.

 

Ar norėtumėte sukurti vyrišką Schiaparelli kolekciją?

 

Taip. Tokių būta šeštajame dešimtmetyje. Tačiau tai nėra tarp mano prioritetų. Nors mintis man labai patinka. Manyje yra kažkokių intravertiškų savybių, kurių lengviau randu vyrų pasaulyje. Tai labai asmeniška. Kurti moterims reikia visiškai skirtingai. Mokiausi iš Th. Browne’o, manau, kad jis kuria geriausias pasaulyje vyriškas kolekcijas.

 

Ką prisimenate iš to dešimties metų darbo kartu su juo?

 

Tai kita epocha. Gyvenau Niujorke, man buvo dvidešimt. Šiam laikotarpiui jaučiu didelę nostalgiją. Kalbėdamas apie praeitį tampu labai jautrus. Buvau dešinioji Thomo ranka, dalijomės vienu kabinetu, mačiau, kaip jis dirba, kaip elgiasi interviu ir šou metu. Thomas nėra mados pasaulio karikatūra, jis netipiškas, nekuriantis jokių dramų.

 

Kas toje praeityje jums labiausiai patinka? Ko labiausiai ilgitės?

 

Nekaltumo. Nesu cinikas ir nemėgstu šios charakterio savybės kituose. Nekaltumas yra man patinkanti vaikiška savybė, labai vertinu žmones, kurie sugebėjo išlaikyti tą tyrą vaikišką nekaltumą. Tai bandau daryti ir aš. O tai šiame versle neįprasta.

1583953259997992 schiaparelli summer 20 insta 1080x1350 17 18
SCHIAPARELLI 2020 m. pavasario ir vasaros kolekcija, mados namų nuotr.

Dabar gyvenate Paryžiuje. Kas jums čia patinka?

 

Labai mėgstu Paryžių, be galo džiaugiuosi, nes gyvenu pirmajame rajone. Tai nuostabus miestas, bet prie prancūziško gyvenimo būdo dar turiu pratintis. Visa administracinė, biurokratinė sistema, atostogos. Prancūzų spauda mane priėmė puikiai. Esu labai uždaro aukštosios mados rato narys. Tikrai neturiu kuo skųstis. Kita vertus, visa ši kultūra labai skiriasi nuo Niujorko ir tai šiek tiek šokiravo. Ir dar, žinoma, kalba. Taip norėčiau prancūziškai kalbėti laisvai ir leistis į pokalbius.

 

Jūs labai anksti keliatės? Ir vėlai gulatės?

 

Priklauso, tačiau miegu mažai. Mane kankina nemiga. Visada prabundu tarp 3 ir 5 valandos ryto.

 

Ar mėgstate linksmintis? Ar sportuojate? Ar valgote kokį nors ypatingą maistą?

 

Lankausi muziejuose. Nevalgau raudonos mėsos. Labai daug sportuoju – tiek, kiek ištveria kūnas. Jei to nedarau, viskas tiesiog pakrinka. Rytais į darbą atvykstu pats pirmas, nes dievinu rytinę Vandomo aikštę.

 

Jus domina dvasiniai dalykai, juk gimėte labai tikinčioje šeimoje?

 

Esu ne katalikas, o anglikonas. Dvasiniai, meditaciniai dalykai man labai svarbūs. Ypač šiame išprotėjusiame versle.

 

Ar lankėtės Indijoje?

 

Kai buvau devyniolikos, buvau misionieriumi Indijoje, Pakistane, Jordanijoje ir Kašmyre. Tai buvo visai kitoks gyvenimas.

susiję straipsniai

Rekomenduojame