Vyrai

Laikrodžių istorija: Elvio Preslio numylėtinis „Hamilton Ventura“

1961 m. muzikinėje komedijoje „Blue Hawaii“ E. Presley riešą puošė įmantrus laikrodis, dėl išskirtinio dizaino atkreipęs galybės atlikėjo gerbėjų dėmesį.
Reading time 5 minutes

Legendinis Elvis Presley - vienas populiariausių XX a. vidurio atlikėjų, dėl jo iš proto pasaulis kraustėsi ir anuomet, ir dabar. Išsiskyrė rokenrolo karalius ne tik kuriama muzika, unikaliu balsu, bet ir įvaizdžiu, jo koncertinius 8-ojo dešimtmečio kostiumus greičiausiai atpažintų kiekvienas. Šiandien balti, gausiai siuvinėti kombinezonai pakeltais apykaklės atvartais ir platėjančiomis kelnėmis - amžinasis E. Presley simbolis.   

 

Dainininko populiarumas ir jo sukurtas įvaizdis pasitarnavo ne vienam prekės ženklui. 1961 m. muzikinėje komedijoje „Blue Hawaii“ E. Presley riešą puošė neįprastas laikrodis, dėl išskirtinio dizaino atkreipęs galybės gerbėjų dėmesį. Tai buvo amerikiečių firmos „Hamilton“ eksperimentiniu vadintas kūrinys „Ventura“. Šis modelis tapo Elvio favoritu, o šiandien „Hamilton“ leidžia ne tik beveik identiškus XX a. viduriui „Ventura“ modelius, bet ir pagal juos sukurtą šiuolaikinę kolekciją „Elvis80“.

Šio laikrodžio istorija prasidėjo kiek anksčiau, nei jį pastebėjo E. Presley. Šeštajame dešimtmetyje „Hamilton“ laikrodžius kūręs pramonės dizaineris Richardas Arbibas gavo visišką laisvę nupiešti praktiškumo ir kitų kriterijų nevaržomą modelį. Pirmasis eskizas buvo lemtingas - gimė neįprastos formos laikrodis „Ventura“. Žvilgančios chromuotos kadilakų detalės, išraiškingi sparnai, suapvalintų ir kampuotų formų derinimas, ateities vizijos - visa ši rokenrolo laikotarpiui būdinga futuristinė stilistika ir dinamika sužavėjo scenos karalių. 

2017 m. laikrodis „Ventura“ šventė 60-ąją sukaktį. Per kelis dešimtmečius E. Presley išpopuliarintas modelis buvo perkurtas ne kartą. Laikrodžių linijoje „Ventura“ dabar galima rasti netikėtų pirmtako variacijų, pavyzdžiui, dengtą denimu arba perlamutriniu ciferblatu.

 

Skiriamąjį „Venturos“ dizaino elemntą - skydo formos korpusą - R. Arbibas interpretavo ir vėliau. 1962 m. jis pristatė naują „Hamilton“ laikrodžių limituoto leidimo modelį „Altair“. Nors šis tokio populiarumo kaip „Ventura“ nesulaukė, šiandien priskiriamas kolekciniams laikrodžiams. Buvo pagaminta tik 1600 vienetų, o išlikusių yra dar mažiau.

Apie „Hamilton“

„Hamilton“ buvo įsteigta 1892 m. Lankasteryje (Pensilvanijoje, JAV), čia įmonė pradėjo gaminti kišeninius laikrodžius. Kiekviename žingsnyje kompanija siekė precizikos ir aukštos kokybės. „Hamilton“ laikrodžiai padėjo sumažinti nelaimingų geležinkelio sistemos įvykių skaičių, šie XX a. pradžioje kartodavosi būtent dėl neegzistuojančios vientisos laiko matavimo sistemos ir tikslumo trūkumo.

 

Pirmojo pasaulinio karo metais „Hamilton“ tapo oficialiu JAV ginkluotųjų pajėgų laikrodžių tiekėju, kišeninius laikrodžius pamažu išstūmė rankiniai. Karo pabaigoje šis prekės ženklas ėmė leisti šaknis aviacijos pasaulyje, lakūnai įvertino nepriekaištingą laikrodžių tikslumą ir kokybę. Ketvirtąjame dešimtmetyje „Hamilton“ laikrodžius rinkosi net keturios lyderiaujančios Amerikos komercinių skrydžių avialinijos. Vienas pasiekimų - 2003 m. „Hamilton“ tapo oficialiu ekstremalių oro lenktynių „Red Bull“ partneriu, besivaržantys laiką skaičiuoja ne kuriais kitais laikrodžiais, o hamiltonais. Šįmet garsusis laikrodžių gamintojas švenčia pirmąjį šimtmetį nuo tada, kai buvo pripažintas aviatorių.

 

Antrojo pasaulinio karo metu  kompanija gavo milžinišką užsakymą iš ginkluotųjų pajėgų, reikėjo pagaminti per milijoną laikrodžių ir jūrininkams skirtų chronometrų. Dėl to buvo laikinai nutraukta laikrodžių gamyba kitiems klientams. 

 

XX a. viduryje prasidėjo „Hamilton“ laikrodžių kino era. Šiuos laikrodžius rinkosi aktoriai, vadinę filmuose „The Frogmen“ (1951 m.), „Blue Hawaii“ (1961 m.), „2001 metų kosminė odisėja“ (1968 m.), „Nepriklausomybės diena“ (1996 m.), „Vyrai juodais drabužiais“ (1997 m.), „Mirtinas ginklas 4“ ir „Kietas riešutėlis“ (1998 m.), „Talentingasis misteris Riplis“ (1991 m.), „Tarp žvaigždžių“ (2014 m.) ir „Marsietis“ (2015 m.). Prieš daugiau nei dešimtmetį kompanija Holivude pradėjo rengti savo vardo apdovanojimus „Hamilton Behind the Camera Awards“, skirtus pagerbti dirbančiuosius už kadro. Vėliau apdovanojimai prasiplėtė ir į sparčiai augančią Kinijos filmų industriją.

 

1971 m. kompanija „Hamilton“ buvo parduota šveicarams „Swatch Group“, tačiau visa gamyba iš JAV į Šveicariją persikėlė tik prieš 15 metų. Pagaliau „Hamilton“ laikrodžiai pasipuošė daugelio gamintojų geidžiamu ir išskirtinę kokybę nusakančiu ženklu swiss made. Nuo 2011 m. „Hamilton“ bendradarbiauja ir su šveicarų gelbėjimo oro linijų bendrove „Air Zermatt“.

Pagr. nuotrauka - @elvis ("Instagram"), laikrodžių - iš prekės ženklo „Hamilton“ archyvo (hamiltonwatch.com)

 

Tags

presley
laikrodis
hamilton
istorija

susiję straipsniai

Rekomenduojame