Vyrai

Lietuvio kuriamos elektrinės gitaros jau apkeliavo kone pusę pasaulio

Inovatyvias elektrines gitaras pristatančio prekės ženklo „Lava Drops“ įkūrėjas Rapolas Gražys dar studijuodamas ėmėsi kurti unikalius instrumentus. Šiandien jo gitaromis yra groję skambiausi muzikos pasaulio vardai.
Reading time 9 minutes
Ryčio Šeškaičio nuotr.

Tai kartu su Stingu koncertuojantis Dominicas Milleris, „Deep Purple“ gitaristas Steve’as Morse’as, 2008 m. ir 2010 m. geriausio akustine gitara grojančio gitaristo titulą pelnęs australas Tommy Emmanuelis o specialiai vienai didžiausių pastarojo meto žvaigždžių – gitaristui Jackui White’ui – buvo sukurta vienetinė gitara. Ir visa – tik istorijos pradžia, kurią Rapolas dėlioja tarsi natą po natos, kaskart pristatydamas vis įdomesnius instrumentus.

Kelio pradžia

Kūryba Rapolą traukė nuo vaikystės. Baigęs mokyklą jau žinojo, kad dizainas bus ta kryptis, kuria norėtų judėti toliau. Lava Drops atsirado Rapolui studijuojant Vilniaus dailės akademijoje, tačiau prekės ženklo plėtra įsibėgėjo po produkto dizaino bakalauro ir magistro studijų bei stažuotės Danijos Karališkojoje dailės akademijoje Kopenhagoje. „Pats irgi groju gitara, todėl instrumentų dizainas man artima sfera, čia susijungia dizainas, menas ir garsas. Iš pradžių kūriau vieną gitaros modelį, tačiau svajojau apie unikalų savo prekės ženklą. Taip pamažu atsirado ir daugiau gitarų modelių, šiandien veiklą plečiu toliau“, – apie kūrybos pradžią pasakoja Rapolas.

 

Pirmasis modelis buvo elektrinė beskirsnė gitara, kuria galima išgauti mikrotonalinį skambesį, panašų į smuiko, kontraboso garsus. Pagaminti tokią gitarą Rapolą įkvėpė senoviniai rytietiški instrumentai. Perteikęs senąsias tradicijas modernia ergonomiška ir skulptūriška forma, dizaineris sukūrė neįprastą lašo silueto instrumentą, kuris iš šių laikų masinės gamybos instrumentų išsiskyrė ne tik išvaizda, bet ir skambesiu. Neįprasta gitaros forma pamėtėjo prekės ženklo pavadinimą Lava Drops (liet. lavos lašai).

Pats irgi groju gitara, todėl instrumentų dizainas man artima sfera.

Kaip ir pirmasis modelis, taip ir dabartinės gitaros yra autentiškos, kiekviena įkvėpta gamtos, ne veltui Rapolo prekės ženklo šūkis – „Harmony of Whispering Nature“. Savo instrumentais jis siekia įkvėpti kurti ir kitus. Kaip pasakoja dizaineris, gitaras gamina iš retų medžiagų, nebūdingų masinės gamybos industrijai: „Naudoju itin retos medienos rūšis, atkeliaujančias iš viso pasaulio, taip pat aliuminį, varpams lieti naudojamus metalus. Visada ieškau naujų natūralių medžiagų, kiekviena jų daro didelę įtaką garsui ir išgaunamam instrumento tonui. Skirtingų medžiagų derinimas instrumentams suteikia unikalumo.“

Gitara „Rose Aluminum Drop“

Šiandien jau sukurta nemažai modelių, tarp jų yra ir itin modernūs instrumentai su integruota lazerio technologija, keičiančia įtampos signalą į MIDI. Tai galimybė gitarą prijungti prie kompiuterio, sintezatoriaus ar garso efekto ir taip užprogramuoti bet kokį norimą garsą, kuriuo vėliau galima groti mosuojant delnu virš gitaros grifo arba valdyti gitaros akordą ir suteikti jam papildomą garso efektą.

Unikalios idėjos

Vienas ypatingų Rapolo kurtų instrumentų – gitara „The Black Amber Drop“, pagaminta iš dviejų kilogramų juodojo gintaro. Jos istorija prasidėjo, kai prieš porą metų Rapolas buvo pakviestas dalyvauti prestižinėje parodoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose. Tą kartą organizatoriai prašė pristatyti savo kurtą objektą, kuris atskleistų autoriaus šalies unikalumą.

 

„Norėjau parodyti, kad gintarą galima panaudoti ne tik papuošalų gamybai, bet ir suteikti jam kitą prasmę. Pastebėjęs unikalias gintaro skambesio savybes, nutariau sukurti instrumentą, kurio visas korpusas būtų pagamintas iš juodojo gintaro. Kūrybos ir gamybos procesas užtruko bene metus“, – išskirtinės gitaros atsiradimą aiškina Rapolas. Kūrinys sulaukė sėkmės, „The Black Amber Drop“ buvo pristatyta aštuoniose buvo pristatyta aštuoniose pasaulinėse muzikos inovacijų, juvelyrikos ir meno parodose, jomis grojo ir pasaulinio lygio muzikantai.

Gitara „The Black Amber Drop“, Artūro Jendovickio nuotr.

Gitaros „The Black Amber Drop“ priklauso Lava Drops instrumentų linijai „Platinum“, siūlančiai gitaras, pagamintas iš tūkstantmečių ar net milijono metų senumo medžiagų. Šios gitaros išsiskiria ne tik turtinga istorija, bet ir savybėmis. Neilgai trukus Rapolas ketina unikalių gitarų liniją papildyti instrumentais iš nežemiškos kilmės medžiagų, įkvėptų visatos.

Gitaros „The Black Amber Drop“ kūrybos ir gamybos procesas užtruko bene metus.

Lava Drops gitaros jau apkeliavo kone pusę pasaulio – Rapolas sako, kad suskaičiuoti, keliose parodose yra dalyvavęs, būtų sunku. , Kalifornija (JAV), Vokietija, Italija, Jungtiniai Arabų Emyratai – tai tik kelios kryptys. Dubajuje instrumentai pristatyti vieninteliame „Rolls-Royce Boutique“ salone, šioje ypatingoje erdvėje įsikūręs ir „Rolls-Royce Bespoke Atelier“, kur priimami individualūs automobilių užsakymai. Neseniai Lava Drops buvo įtrauktos į Lietuvos dizaino istoriją Nacionalinės dailės galerijos parodoje.

Ko nori pasaulis

Kokios pasaulinės instrumentų tendencijos vyrauja šiandien, kokios gitaros sulaukia populiarumo? „Kalbant apie gamybos technologijas bei dizainą, jau daug metų nuo elektrinės gitaros atsiradimo nebuvo reikšmingų inovacijų. Nors šiais laikais atsiranda unikalių kūrėjų, norinčių parodyti, kad instrumentas gali būti kitoks, dauguma gamintojų nenori būti išskirtiniai, dažnas kopijuoja ilgamečius industrijos grandus, – apie šiandienę instrumentų rinką pasakoja Rapolas. – Pamažu atsiranda mažas boutique tipo instrumentų judėjimas, suburiantis neeilinius kūrėjus, bet vis dar vyrauja masinės gamybos, pigių gitarų tendencija. Didžiosios įmonės pagamina nuo 800 iki 1 000 gitarų per dieną, o daugumos pirkėjų nedomina tikroji instrumento vertė, todėl didžioji rinka prisitaiko prie greito vartojimo. Mažesni gamintojai, kurie gamina tik kelias dešimtis instrumentų per metus, nesugeba konkuruoti su gigantais. Iš kitos pusės, tai skirtingų lygių konkurencija ir kiekvienas kūrėjas pasirenka, kuria kryptimi nori judėti.“

Gitara „Fretless Unibody Drop“

Nors pasaulyje vyrauja masinė gamyba, klientų yra įvairių. Muzikantai, kuriems muzika yra pagrindinė veikla, ieško universalių instrumentų, galinčių tarnauti kiekvieną dieną. Pasaulinio lygio atlikėjai, per koncertą pakeičiantys nuo 5 iki 10 gitarų, o kartais net ir daugiau, ieško išskirtinių instrumentų, kurių kiekvienas turėtų unikalų skambesį, galėtų tapti šou elementu, o jų dizainas būtų ypatingas, pavyzdžiui, forma, spalva ar net integruotos šviesos. Finansiškai stipri grupė – kolekcionieriai – investuoja į išskirtinius gaminius, jiems gitaros yra meno kūrinys.

Didžioji scena

Lava Drops gitaros – ne vien parodų eksponatas ar išskirtinumo trokštančių klientų lobis, jas atrado ir pasaulio scenas užkariavę muzikantai. Rapolo gitaromis yra groję grupės „Deep Purple“ gitaristas S. Morse’as, T. Emmanuelis, Billas Frisellas, Carlosas Johnsonas, Hernanas Romero, su Stingu muzikuojantis D. Milleris, Gregory Hildenas ir kiti. Iš Lietuvos muzikos grandų – Andrius Mamontovas, kurio rankose atsidūrė „Lava Drop X“ modelis.


Rapolas kuria ir vienetines gitaras pagal individualius užsakymus, vienas tokių kūrinių – dovana šį rudenį Lietuvoje koncertavusiam buvusios grupės „The White Stripes“ lyderiui Jackui White’ui, per karjerą sukaupusiam net 12 „Grammy“ apdovanojimų. Pasak instrumentų dizainerio, šis muzikantas yra išskirtinė asmenybė, todėl jam buvo sumanyta sukurti neįprastą gitarą, priminsiančią viešnagę Lietuvoje.

Rapolas Gražys, Ryčio Šeškaičio nuotr.

Kurdamas gitarą J. White’ui, Rapolas stebėjo viską: kaip muzikantas juda scenoje, kaip laiko instrumentą ir juo groja, kokia yra jo gyvenimo filosofija, kokios detalės jį supa, kaip dirba jo komanda, kaip muzikavimas atspindi jo asmenybę. Rezultatas – gitara „Lava Drop Jack White III“ – instrumentas, kupinas paslėptų detalių. Trejeto simbolika J. White’ui itin svarbi, šis skaičius nuolat kartojasi grupės „The White Stripes“ veikloje ir jo solo karjeroje, muzikantas ir pats pasirašo kaip Jack White III, o jo įrašų kompanija vadinasi „Third Man Records“.


„Trejetas yra ir man pačiam artimas tobulumo simbolis. Šis vienetinis instrumentas buvo pagamintas iš trijų skirtingų medienų, atkeliavusių iš trijų skirtingų pasaulio žemynų, viena jų – lietuviškas klevas, taip pat panaudotas raudonmedis ir juodmedis. Visą korpusą juosia aliuminio rėmas, suteikiantis instrumentui aukštus dažnius. Instrumente integruoti trys aukščiausios klasės garso ėmikliai, instrumento priekį puošia degantis klevas“, – vienetinės gitaros „Lava Drop Jack White III“ detales atskleidžia Rapolas.

Vienetinė gitara „Lava Drop Jack White III“

Šiandien daugiausia dėmesio Lava Drops sulaukia iš Amerikos, Skandinavijos ir Azijos šalių, tokių kaip Japonija ir Singapūras. Dažnai žmonės instrumentus įsigyja kaip dizaino ar meno kūrinius, kitiems šie instrumentai ilgalaikė investicija, paremta ne tik estetika, bet ir praktiškumu – kokybiškas ir tinkamai prižiūrimas instrumentas gali būti perduodamas iš kartos į kartą. Lava Drops gitaros nėra greito vartojimo produktas. Tai – kūriniai su istorija, kurią kiekvienas muzikantas tęsia savaip.

Rapolas ir Jackas White'as su specialiai jam pagaminta gitara, Lalo Medina nuotr.

Pasauliui pristatęs Lava Drops, jis neketina sustoti: gitaros nuolat tobulinamos, atsiranda naujų modelių, pritaikomos naujos technologijos, šiuo metu jau vystoma ir bosinių instrumentų linija. Natūralu, kad Rapolas, pats būdamas muzikantas, pastaruoju metu muzikai skiria mažiau dėmesio nei anksčiau: „Nuo muzikos nepabėgau, grojau ir tikrai grosiu. Kiekvieną dieną tenka išbandyti naujus kūrinius. Šiuo metu asmeninę muzikos kūrybą esu kiek pristabdęs, tačiau labai noriu kuo daugiau laiko skirti muzikai. Juk nuo to viskas ir prasidėjo.“

Prekės ženklo nuotraukos

susiję straipsniai

Rekomenduojame