Vyrai

Dažna vyrų nevaisingumo priežastis – nekokybiška sperma

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, kone kas penkta pora susiduria su nevaisingumo problema. Lietuvoje į sveikatos specialistus kasmet kreipiasi per 2 tūkstančius šeimų, negalinčių susilaukti vaikų ilgiau nei metus.
Reading time 6 minutes

Net 40 procentų atvejų pastoti nepavyksta dėl suprastėjusios vyro spermos kokybės ar ejakuliacijos sutrikimų, pastebi pagalbinio apvaisinimo procedūrų Lietuvoje pradininkė, Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja akušerė-ginekologė Gražina Bogdanskienė.

 

Nekokybiška sperma – dažna vyrų nevaisingumo priežastis. Spermos kokybės prastėjimą patvirtina įvairių pasaulio šalių moksliniai tyrimai. 1934–1996 m. buvo paskelbti net 101 tyrimo rezultatai, kurie verčia sunerimti. Nustatyta, kad minėtu laikotarpiu spermatozoidų skaičius spermos mililitre sumažėjo nuo 120 mln. iki 60 mln. – dvigubai. Suprantama, kad tai daro didelę įtaką vyrų vaisingumui.

Nevaisingumas – ir jaunų vyrų liga

Vyrų spermos kokybei ir kiekybei įtakos turi daug veiksnių, susijusių su aplinkos pokyčiais bei gyvenimo būdu: didelė tarša, ilgas buvimas saulėje, nevisavertė mityba, piktnaudžiavimas nikotinu, alkoholiu bei narkotinėmis medžiagomis. Taip pat – įtampa bei stresas, kurio neišvengia daugelis.

 

„Vyrams tenka dideli darbo krūviai, jie išeikvoja daug fizinės ir psichinės sveikatos darbe. Kita šio amžiaus „rykštė“ – ilgas sėdėjimas prie kompiuterio. Ilgai sėdint kėdėje užspaudžiamos sėklidės, blogėja jų kraujotaka, be to, jos šyla. Visa tai neigiamai veikia vaisingumą“, – komentuoja akušerė-ginekologė, Vaisingumo centro vadovė G. Bogdanskienė.

Vyrų spermos kokybei neigiamos įtakos turi dažnai patiriama įtampa ir stresas.

Neigiamą įtaką vyrų vaisingumui gali daryti ir persirgtos ūminės virusinės infekcijos (kiaulytė), lytiškai plintančios ligos (gonorėja), uždegiminės ligos (sėklidžių, prostatos uždegimai), išsiplėtusios sėklidžių venos (varikocelė), endokrininės ligos, nepakankamas testosterono kiekis ir daugybė kitų.

 

„Nerimą kelia ir tai, kad prastėja jaunų vyrų vaisingumas. Pasigirsta kalbų, kad dėl to gali būti kaltos sauskelnės, tačiau tokių įrodymų nėra. Greičiausiai šiuolaikinio vyro vaisingumo prastėjimą sukelia daugelio minėtų priežasčių kompleksas“, – pastebi gydytoja G. Bogdanskienė.

Kaip išmatuoti kokybę?

Spermą sudaro sėklos plazma ir spermatozoidai. Abu šie komponentai turi būti geros kokybės, kad galėtų įvykti apvaisinimas. Spermatozoidų kokybė priklauso nuo spermos konsistencijos ir judrumo. Taip pat spermoje turi būti pakankamai maistinių medžiagų, kad būtų užtikrintas aprūpinimas energija.

 

„Matuojant spermos kokybę yra svarbūs keli veiksniai: spermatozoidų kiekis, jų mobilumas ir normaliai išsivysčiusių ląstelių skaičius. Tą šiandien matuoja specialus tyrimas – spermograma, kuri parodo tikslų spermatozoidų skaičių, jų sugebėjimą judėti, formą ir gyvybiškumą“, – pasakoja akušerė-ginekologė.

 

Blogi rodikliai yra tuomet, kai randama mažiau nei 13,5 milijono spermatozoidų viename mililitre skysčio, mažiau nei 9 proc. spermatozoidų atrodo normaliai, o mažiau nei 30 proc. jų juda pirmyn.

 

„Tiesa, pasitaiko atvejų, kai spermograma rodo normalius spermos parametrus, o pora vis dėlto kenčia dėl nevaisingumo. Tokių situacijų pasitaiko kas šeštai – septintai (15 proc.) porai, kai nevaisingumo priežastys slypi vyro organizme“, – atkreipia dėmesį G. Bogdanskienė.

 

Tokiais atvejais rekomenduojama papildomai atlikti spermos ir hialurono rūgšties sujungimo analizės tyrimą (SHBA), tiriantį spermatozoido branduolį, kuriame yra sutelkta didžioji dalis genetinę informaciją saugančios DNR. Didesnis DNR fragmentacijos indeksas turi neigiamos įtakos ne tik vyrų vaisingumui, bet ir vaisiaus kokybei. Jį pagerinti galima papildomai vartojant specialias veikliąsias medžiagas.

Kaip pagerinti prastus rodiklius?

Vaisingumo centro vadovės teigimu, nuo spermos kokybės priklauso būsimo vaikelio sveikata, todėl šeimą planuojantiems vyrams svarbūs gyvenimo būdo pokyčiai.

 

„Gydymą pradėti reikėtų nuo rūpinimosi savijauta. Svarbu maitintis visaverčiu, kokybišku maistu, daugiau laiko praleisti aktyviai, atsisakyti (ar sumažinti vartojimą) alkoholio, nikotino bei kitų žalingų medžiagų “, – pastebi G. Bogdanskienė.

 

Taip pat rekomenduojama aprūpinti organizmą medžiagomis, kurios turi įtakos spermatozoidų vystymuisi, ir kurių trūksta nevaisingų vyrų spermoje. „Pirmiausia – L-karnitino. Tai – natūralus į B grupės vitaminus panašus junginys, kuris būtinas spermatozoidų ląstelėms kaip energijos pagrindas, galintis pagerinti spermos judrumą ir kiekybę“, – pasakoja akušerė-ginekologė.

Kad spermos kokybė pagerėtų, svarbu maitintis visaverčiu maistu, aktyviai leisti laisvalaikį, atsisakyti žalingų įpročių.

Svarbus yra ir vitaminas E, kuris ne tik pagerina spermatozoidų judrumą, bet ir kartu padidina jų gebėjimą susijungti su kiaušinėliu.

 

„Nustatyta, jog nevaisingiems vyrams trūksta cinko, kuris gerina spermatozoidų ląstelių tankį, padidina greitai judančių spermatozoidų ląstelių kiekį ir testosterono lygį, būtiną spermatogenezei. Mažas cinko kiekis vyrų spermoje siejamas su sumažėjusiu vaisingumo potencialu“, – papildo gydytoja.

 

Svarbūs elementai yra ir glutationas (pagrindinis vidinis antioksidantas, o spermatozoidai labai jautrūs oksidaciniam stresui) bei selenas, kuris skatina gliutationo sintezę. „Sėklidėse būna didelė seleno koncentracija, o vyrų, kuriems trūksta seleno, spermos kiekis mažėja ir kokybė prastėja“, – teigia pašnekovė.

 

Kitos medžiagos, kurių dažnai trūksta su vaisingumo problemomis susidūrusiems vyrams – L-argininas (aminorūgštis, pagerinanti spermatozoidų kiekybę ir judrumą), folio rūgštis ir Q10 (kofermento enzimas, padidinantis apvaisinimo koeficientą, spermatozoidų kiekį ir judrumą).

 

„Būtina įsidėmėti, jog nevaisingumo gydymas – ilgas, pastangų ir kantrybės reikalaujantis procesas, kurio sėkmę lemia gyvenimo kokybė. Tai darbo ir poilsio balansas, harmoninga emocinė sveikata, sveikas gyvenimo būdas bei tinkamas preparatų bei priemonių pasirinkimas, leidžiantis pasiekti efektyvių rezultatų“, – reziumuoja akušerė-ginekologė.

Papildoma pagalba

Kaip ir minėjome, atlikti tyrimai rodo, kad vyrų, kurių spermos kokybė suprastėjusi, organizme trūksta tam tikrų medžiagų: cinko, L-karnitino, L-arginino ir kofermento Q10 bei folio rugšties. Nustatyta, kad sumažinus šių medžiagų trūkumą, spermos kokybė pagerėja ar net yra visiškai atkuriama iki normalios.

 

Specialios paskirties maisto papildas „Profertil“ yra vienintelis produktas su kuriuo atlikti net penki tyrimai, įrodantys jo efektyvumą: šis papildas sumažina DNR fragmentaciją, taip užtikrinama geresnė embriono kokybė. Po tyrimų nustatyta, kad vartojant „Profertil“ spermos kokybė pagerėja; kai vyrai vartojo „Profertil“ kapsules ne mažiau kaip 3 mėnesius, pastojo nuo 25 iki 40% moterų.

Be abejo, kad pavyktų pagerinti spermos kokybę, kaip pabrėžia akušerė-ginekologė G. Bogdanskienė, reikėtų atsisakyti žalingų įpročių, rinktis kokybišką ir visavertį maistą, vengti stresą keliančių situacijų ir skirti laiko aktyviam gyvenimo būdui.

PROFERTIL galite įsigyti didžiosiose „Eurovaistinėse“ arba internetu www.eurovaistine.lt

susiję straipsniai

Rekomenduojame