Vyrai

Vyrų gatvės stiliaus triumfas: džentelmeniškieji „Pitti Uomo“ svečiai

Vyrų mados savaitės „Pitti Uomo“ svečių susibūrimas – jau net oficialius kolekcijų pristatymus nustelbiantis gatvės stiliaus triumfas, kuris visada garsėjo itin įsišaknijusiu džentelmeniškumu.
Reading time 5 minutes

Amžina vištos ir kiaušinio klasikai prilygstanti dilema: kur kuriama mada ir kas kuria tendencijas? Pasirodo, atsakymų reikėtų ieškoti visai šalia mūsų ar net mūsų pačių drabužinėse!

Nustelbia oficialius šou

Esu įsitikinusi, kad gatvės mada yra naujasis, daug perspektyvų turintis mados teatro žanras. Kodėl? Juk ji nebėra tik išrinktiesiems. Ji visai šalia, lengvai pasiekiama. Ji – mūsų visų. Negana to, net ir ši realybė jau yra praeitis, nes kuo toliau, tuo labiau norime, kad mada taptų dar asmeniškesnė – ne mūsų, o mano!

 

Neabejoju, jei mada kuriama kūrėjo vaizduotėje, tai kūrėjas – tikrai ne tik dizaineris, bet ir kiekvienas mados vartotojas – kasdienis jos interpretuotojas. Štai taip dinamiškas gatvės stiliaus šou tampa naujuoju podiumu. O jei gatvės stilingieji yra naujieji mados spektaklio herojai, kur vyksta įdomiausi jų pasirodymai?

 

„Pitti Uomo“ vyrų mados savaitė Florencijoje jau 93-iąjį kartą mados sostinių kalendorius nuspalvina vaivorykštiniais dendizmo raštais, o aš lankausi, žvalgausi, stebiu ir naujausias naujienas perduodu jau dvyliktą kartą. Įdomu tai, kad „Pitti Uomo“ svečių susibūrimas – jau net oficialius kolekcijų pristatymus nustelbiantis gatvės stiliaus triumfas, kuris visada garsėjo itin įsišaknijusiu džentelmeniškumu. Bet ar tikrai tik vyrai myli dendišką estetiką? Ir koks tas nūdienos dendizmas?

Vadina povais

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad džentelmeniška mada nekinta, kad ji visada tokia pati. Bet tai tik tradicijos šydas, pro kurį kviečiu žvelgti atidžiau, kartu pažinti sudėtingus, tiesiog išpuoselėtus derinius, gausybę dėmesingai parinktų aksesuarų ir apskritai – visada teigiamos nuotaikos estetiką, kuri yra nuolat papildoma naujausių tendencijų prieskoniais.

 

Kaip žinoma, sezono madą pirmiausia nusako spalvos ir raštai. Lietuviškasis vyriškos mados supratimas paprastai klaidžioja uždarame juodos, tamsiai pilkos ir pabrėžtinai tamsiai mėlynos spalvų labirinte. Nesupraskite klaidingai: šios spalvos yra tikrai puikios, net labai, bet pamėgti jų atspalviai neretai yra slogūs, o jų tarpusavio derinimas primena vis vėluojantį mados pavasarį.

 

O štai Florencijos „Pitti Uomo“ mados savaitės svečiai, atvirkščiai – pašnabždomis vietinių gyventojų vadinami „Pitti povais“. Skamba šiek tiek pašiepiančiai? Galbūt. Bet būti drąsesniam ir matomesniam už kitus niekada nebuvo paprasta ir tuo labiau nuobodu.

 

Mada yra emocija ir ji mėgaujasi emocijomis, o drąsi mada tikrai nepalieka abejingų – galime ja žavėtis ar stebėtis, kartais tiesiog nebyliai stebėti ar net piktintis. Svarbiausia, kad mes neliekame abejingi.

Svarbiausia – detalės

Mados savaitės svečių stilių vertinu kaip neišsemiamą įkvėpimo šaltinį – rekomendaciją žvelgti plačiau, o galiausiai ne tik žiūrėti, bet ir matyti. Tad kokios tendencijos užgimsta šiemet?

 

Džentelmeniškos mados puošeivos šį sezoną itin akcentuoja sodriai mėlynos ir baltos kontrastus, subtilius ir tiesiog nesuskaičiuojamus pilkos spalvos atspalvius, tokius pat užburiančius smėlinius tonus, taip pat sodrias geltoną, oranžinę, žalią ar net oficialia metų spalva tituluotą purpurinę.

Kalbant apie raštus, vienvaldis šių metų pasirinkimas yra nepamainomi dryžiai.

 

Vis dėlto, kas aprangą daro mada? Ogi detalės! Būtent tų kūrybiškai pritaikytų detalių labiausiai stokoja ir mūsų vyriška gatvės mada. Galvos apdangalai yra viena ryškiausių aksesuarų tendencijų, kurią diktuoja „Pitti Uomo“ stilingieji. Skrybėlės, dekoruotos kaspinais, valiūkiškai ryškia plunksna ar smeige, įvairios kepurės ar net vis universalesnio pritaikymo galimybes demonstruojanti ypač išpopuliarėjusi paprasta megzta kepuraitė. Vyriška rankinė – jau nieko nebestebinantis, tiesiog neišvengiamas šiuolaikiško vyro atributas. Ar tai būtų iš praeitų sezonų paveldėta kuprinės forma, ar krepšio tipas, ar net vis dažnesnė delninės stilistika. Išties įdomu tai, kad viena kūrybiškesnių idėjų yra netikėta pirštinių misija. Pasirodo, pirštinės gali ne tik puošti mūsų rankas, bet ir išradingai nugulti išorinėje palto kišenėlėje.

 

Dendizmas nėra tik praeities nostalgija, jis gali būti ir jau yra šiuolaikiškas. Jis gyvas ir toks pat dinamiškas kaip pati mada. O pati džentelmeniška stilistika, net ir būdama ypač dekoratyvi, taip pat kinta, įsileidžia vis daugiau kūrybiškos laisvės ar net sportinių elementų. Tai ateitis, grindžiama patirtimi, kai svarbiausiu pamatu tampa vis dar puoselėjamos tradicijos. Būtent ši filosofija ir kuria nepamainomą žavesį, kuris užburia ne tik vyrus, bet ir džentelmeniškai stilistikai neabejingas moteris.

 

/

Marijos Palaikytės nuotr.

susiję straipsniai

Rekomenduojame