Vyrai

Yves’as Saint Laurent'as – talentingasis kutiurjė, kurio pamiršti neįmanoma

Apie legendinį Yves’ą Saint Laurent'ą susukta ne viena kino juosta, parašyta galybė knygų, jo darbai šiandien prisimenami kaip pakeitę pasaulinę mados tėkmės vagą, o dizainerio įkurti mados namai „Yves Saint Laurent“ vieną po kitos skina kritikų liaupses. Tai kutiurjė, kurio pamiršti neįmanoma.
Reading time 5 minutes
Vida Press nuotr.

Mados namai Yves Saint Laurent, 2012 m. oficialų pavadinimą pakeitę į Saint Laurent Paris, po poros metų minės savo veiklos 60-mečio jubiliejų, o jų įkūrėjas, mados virtuozu tituluojamas Yves’as Saint Laurent’as, šių metų rugpjūčio pirmąją būtų atšventęs 83-iąjį gimtadienį. Visgi garsiojo dizainerio gyvybė užgeso dar 2008 metais, o šiandien modernėjančių Saint Laurent vardą garsina naujai iškilusi žvaigždė belgų dizaineris Anthony Voccarello. Tačiau žvilgtelėkime atgal: kaip prasidėjo šių mados namų istorija ir ką pasauliui paliko mados revoliucionierius Yves’as Saint Laurent’as.

Naujos idėjos

Yves’as Saint Laurent’as gimė 1936 m. Orano mieste Alžyre, kur augo iki pat paauglystės. Po studijų Paryžiaus aukštosios mados „Chambre Syndicale de la Haute Couture“ mokykloje tuomečio prancūziškojo „Vogue“ redaktoriaus Michelio de Brunhoffo buvo supažindintas su dizaineriu Christianu Dioru, kuris kaipmat paskyrė dizainerį savo padėjėju. Ch. Diorui mirus, Yves’as Saint Laurent’as tapo mados namų Dior kūrybos vadovu, o 1958-ųjų sausį jis pristatė ir pirmąją ovacijomis sutiktą savo kolekciją „Trapèze“. Kartu su prancūzu pramonininku Pierre’u Bergé, kurį sutiko tais pačiais metais, Yves’as Saint Laurent’as nutarė įkurti nuosavus mados namus.

Pirmoji jo vardo kolekcija buvo pristatyta 1962-ųjų sausį Paryžiuje, Spontini gatvės 30 numeryje. Čia mados namai Yves Saint Laurent buvo įsikūrę dvylika metų, per kuriuos dizaineris kūrė modernios moters garderobą: jūreiviškas paltas dvieiliu užsegimu, garsusis „Le smoking“ (smokingas moterims), safario stiliaus švarkas, pirmasis kelnių kostiumėlis, pirmasis kombinezonas ir pirmosios suknelės su perregimu audiniu.

Į kūrybą įpindamas vyriško garderobo detalių, dizaineris moterims suteikė daugiau pasitikėjimo savimi, drąsos ir galios, tačiau nė kiek nepaaukojo ir jų moteriškumo. Norėdamas puošti visas, ne vien turtingas aukštosios mados klientes, Yves’as Saint Laurent’as dešiniajame Senos krante Paryžiuje 1966 metais atidarė savo vardo butiką „Yves Saint Laurent Rive Gauche“, kuriame prekiavo prêt-à-porter modeliais ir taip nusitiesė kelią į dabartinį mados pasaulį.

Duoklė menui ir įkvėpimas

Per visą savo karjerą nuo pat šeštojo dešimtmečio Yves’as Saint Laurent’as kūrė teatro, baleto ir kino kostiumus. Jis dirbo su tokiais režisieriais kaip Rolandas Petit, Claude’as Régy, Jeanas-Louis Barrault, Luis Buñuel, François Truffaud, rengė Jeaną Marais, Zizi Jeanmaire, Arletty, Jeanne Moreau, Isabellę Adjani ir savo mūzą Catherine Deneuve, kuri tapo artima jo drauge.

 

Septintajame dešimtmetyje Yves’as Saint Laurent’as savo aukštosios mados kolekcijomis pagerbė įvairiausius menininkus, pavyzdžiui, sukūrė garsiąsias abstrakcionisto Mondriano tapybos įkvėptas sukneles, vėliau – poparto. Aštuntajame dešimtmetyje jis pristatė Pablo Picasso ir Sergėjaus Diaghilevo darbams dedikuotas kolekcijas, pagerbė ir tapytojus Henri Matisse’ą, Georgą Braque’ą, Vincentą Van Goghą, poetą Guillaume Apollinaire’ą.

Savo aukštosios mados kolekcijomis Saint Laurent’as pagerbė įvairiausius menininkus, nuo Mondriano iki Pablo Picasso ir Sergėjaus Diaghilevo.

Kasmet gruodį ir birželį Yves’as Saint Laurent’as keturioms savaitėms vykdavo į Marakešą ir kurdavo aukštosios mados kolekcijas. Čia jis turėjo nuostabią mėlyną vilą, apsuptą žaliuojančių sodų, kurioje ilsėdavosi su gyvenimo partneriu P. Berge.

 

Nuolat saulėje besimaudantis Marokas, dizainerio pirmą kartą aplankytas 1966-aisiais, padarė milžinišką įtaką jo kūrybai, o ypač spalvų paletei. Yves’o Saint Laurent’o aistra Marakešui tapo įkvėpimo šaltiniu ir dabartiniam mados namų Saint Laurent kūrybos vadovui Anthony Voccarello – jo naujoji 2020 metų pavasario ir vasaros kolekcija vyrams persmelkta egzotiškojo Maroko atspindžių.

 

Yves’as Saint Laurent’as idėjų savo kolekcijoms sėmėsi ir iš kelionių į Japoniją, Indiją, Rusiją, Kiniją ir Ispaniją.

Yves’as Saint Laurent’as idėjų savo kolekcijoms sėmėsi ir iš kelionių į Japoniją, Indiją, Rusiją, Kiniją ir Ispaniją.

Įvertinimas

1974 m. Yves’as Saint Laurent’as ir P. Bergé mados namus perkėlė į Paryžiaus Marceau aveniu 5-ąjį numerį. Po dešimtmečio Niujorko Metropoliteno meno muziejus kūrėjui paskyrė retrospektyvinę kūrybos parodą, tai buvo pirmas kartas, kai toks prestižinis muziejus pagerbė dar gyvą menininką.

 

1998 metais Yves’as Saint Laurent’as Pasaulio futbolo čempionato proga surengė mados šou su 300 modelių pačiame Prancūzijos stadione. Prieš 17 metų, sausio 7-ąją, surengęs spaudos konferenciją, dizaineris pranešė baigiantis karjerą. Tais pačiais metais Pompidou centre Paryžiuje buvo surengtas 40 metų kūrybos Yves Saint Laurent darbų retrospektyvinis mados šou, čia pristatyta daugiau nei 300 modelių, taip pat ir paskutinė 2002-ųjų pavasario ir vasaros kolekcija.

Nuo tada Yves’as Saint Laurent’as visą savo energiją skyrė 2002 metais įkurto ne pelno siekiančio „Pierre Bergé–Yves Saint Laurent“ fondo veiklai. 2007 metais Prancūzija apdovanojo Yves’ą Saint Laurent’ą Prancūzijos garbės legiono ordinu, o po metų, būdamas 72-ejų, Yves’as Saint Laurent’as užgeso savo namuose Paryžiuje. Tačiau mados pasaulyje jis visuomet liks gyvas.

Tags

susiję straipsniai

Rekomenduojame